Recenzje książek

Pielgrzymka do korzeni wiary – ks. Mirosław Jasiński

Pielgrzymka do korzeni wiary - ks. Mirosław Jasiński

Pielgrzymka do korzeni wiary
ks. Mirosław Jasiński

Jeszcze nigdy nie byłam w Ziemi Świętej. Dotarcie tam i ujrzenie miejsc, gdzie żył i nauczał Jezus, jest moim głębokim pragnieniem. Jestem osobą wierzącą, choć jestem przekonana, że miejsce to jest wyjątkowe i szczególne nie tylko dla ludzi wierzących w Chrystusa – ma ono ogromne znaczenie dla ludzi całego świata, różnych wyznań i kultur.

Czas recenzji przypadł mi na ostatnie dni Wielkiego Postu, czyli szczególny czas przygotowania do przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tegoroczny Wielki Post jest wyjątkowy. Ze względu na epidemię znalazłam się, jak każdy z nas, w sytuacji niecodziennej – wszyscy przeżywamy czas kwarantanny (wiedzieliście, że Góra Kuszenia w Jerozolimie to inaczej Góra Kwarantanny?). Epidemia nie ominęła również Ziemi Świętej – niepokojące wieści docierają również z Jerozolimy. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie będę mogła być tam fizycznie, choć takie były wstępne plany, dlatego z tym większą przyjemnością wzięłam do ręki ten przewodnik po upragnionej Ziemi, gdzie, wierzę, będę mogła jeszcze dotrzeć.

Pozycja ks. Mirosława Jasińkiego „Pielgrzymka do korzeni wiary” to niewielki przewodnik po ziemi, gdzie, jak wierzą chrześcijanie, żył i nauczał Jezus Chrystus, i gdzie od wieków żyją obok siebie przedstawiciele różnych religii i kultur. Opisuje najważniejsze miejsca święte, gdzie pielgrzymują od setek lat ludzie z całego świata – miejsca, które były świadkami życia i działania Zbawiciela.

Pielgrzymka do korzeni wiary - ks. Mirosław Jasiński

Przy opisie każdego miejsca autor zarysowuje rys historyczny, przekazuje ciekawostki i często nawiązuje do Ewangelii. Jak sam tytuł wskazuje, książka ma pomóc w pielgrzymce do Ziemi Świętej, dlatego wyraźnie wskazuje na aspekt duchowy. Pod koniec każdego opisu możemy znaleźć rozważanie na temat miejsca lub wydarzeń z nim związanych oraz sigle tekstów biblijnych do samodzielnej lektury. Pozwala to wejść głębiej w czytany opis i powiązać dane miejsce z wydarzeniem w życiu Jezusa. Wiele z tych opisów przenosiłam do naszego obecnego życia, do czasu kwarantanny, Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalnego, kiedy przeżywać będziemy na nowo te wydarzenia, które rozegrały się w Ziemi Świętej. Dzięki temu mogłam nie tylko czytać, ale również przeżywać to co czytam.

Co zostało po lekturze? Lektura rozpaliła we mnie jeszcze mocniej pragnienie, żeby tam być. Bardzo chcę odbyć prawdziwą pielgrzymkę do tych miejsc, ale też poczuć zapach orientu, pospacerować uliczkami Jerozolimy, poobserwować ludzi, którzy żyją w tym miejscu na co dzień. Jestem przekonana, że Ziemię Świętą warto poznawać już wcześniej zanim się do niej dotrze, aby przygotować się na jej zobaczenie, zarówno merytorycznie jak i duchowo. Nie ma wątpliwości, że są to miejsca jedyne w swoim rodzaju – jest to przecież Ziemia, gdzie wszystko, „od jej krańca północnego do południowego, przypomina Chrystusa”, jak pisał papież Jan Paweł II.

Dzięki lekturze dowiedziałam się też o istnieniu miejsc mniej znanych, o których wcześniej nie słyszałam, a teraz dopisałam je do listy miejsc, które chciałabym odwiedzić, gdy tam już dotrę. Do takich miejsc należy między innymi kościół „Duc in altum”, co oznacza „Wypłyń na głębie”, czy kaplica „Dominus Flevit” co oznacza „Pan zapłakał”, upamiętniająca płacz Jezusa nad Jerozolimą i jej przyszłością podczas wjazdu w Niedzielę Palmowa do Jerozolimy. Chciałabym też zobaczyć Mona Lisę Galilei. Uważam, że opisy niektórych miejsc są naprawdę wyjątkowe. Warto zwrócić uwagę na przykład na opisy witraży Marca Chagalla wykonane dla synagogi Hadassa w Ein Karem, największym centrum medycznym na Bliskim Wschodzie.

Pielgrzymka do korzeni wiary - ks. Mirosław Jasiński

Wszyscy, którzy tutaj wchodzą – nawet jeśli nie znają historii i symboliki biblijnej – doznają metafizycznego zachwytu spowodowanego animacją materii i przekształceniem jej w światło. Warto osobiście się przekonać – by użyć słów francuskiego filozofa – „jak tekst biblijny staje się tutaj światłem”

Ostatni rozdział przewodnika to Droga Krzyżowa. Trudno mi sobie wyobrazić jak wielkim przeżyciem musi być odbycie tej drogi właśnie tam – w Jerozolimie. W pierwszych akapitach możemy poznać historię Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Warto mieć na uwadze, że jerozolimski szlak obecnej drogi krzyżowej jest jedynie przybliżoną trasą, którą przeszedł Jezus, niosąc Krzyż. W przewodniku opisywane są kolejne stacje łącznie z opisem trasy, fragmentami Pisma Świętego i fragmentami książki Jana Pawła II „Przekroczyć próg nadziei”.

Całości dopełniają piękne fotografie autora, zarówno budynków jak i krajobrazów. Ze względu na swój kieszonkowy format przewodnik jest też bardzo praktyczny. Moim zdaniem to pozycja bardzo wartościowa i może być bardzo pomocna w odbyciu pielgrzymki do korzeni naszej wiary.

Informacje o książce:
Tytuł: Pielgrzymka do korzeni wiary
Tytuł oryginału: Pielgrzymka do korzeni wiary
Autor: ks. Mirosław Jasiński
ISBN: 9788381274241
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać