Gdy byłam nastolatką, wśród książek, do których powracałam, była rosyjskojęzyczna edycja „W cztery oczy” Marii Dańkowskiej. Był to trochę poradnik dla dziewcząt, trochę dziennik, w stylu luźnej koleżeńskiej rozmowy – o relacjach, dojrzewaniu, modzie. Lubiłam tę książkę, jak i wszelkie „encyklopedie dla młodych dam”. Brakowało mi jednak w nich jednego – odniesienia do wiary.
Świeżutka pozycja „Piękna dziewczyna” odpowiada na ten niedosyt. Jest zainspirowana listem do polskich dziewcząt bł. Stefana Wyszyńskiego i w świetle wiary tłumaczy młodej, wchodzącej w życie kobiecie, kim jest, jakie jest jej powołanie i szczególne miejsce w świecie.
Nie jest to bynajmniej kazanie na temat „miejsce niewiasty jest w kuchni”. Autorki książki – a jest ich wiele – to aktywne zawodowo, radosne i spełnione żony i matki. Na co dzień zajmują się najróżniejszymi sprawami. Połączyły ich natomiast wiara i pragnienie, by pomóc zagubionym i niekiedy osamotnionym dziewczynom w zrozumieniu siebie, podejmowaniu dobrych decyzji, zadbaniu o swoją przyszłość.
Główna treść jest podzielona na cztery rozdziały każdy, z których z kolei zawiera kilka podrozdziałów. Konkretne porady są umiejętnie przeplatane świadectwami i opowiadaniami, które ilustrują omawiany temat, a po każdym podrozdziale Autorki stawiają Czytelniczkom pytania i zadania zachęcające do refleksji nad nim.
Pierwsze przesłanie, które Autorki kierują do dziewczyny, to „Jesteś ważna”. W tym rozdziale ukazują, skąd płynie prawdziwa wartość człowieka. Uczą, by patrzeć na siebie przez pryzmat wiary, oczami miłującego Boga. Nie ma w tym jednak nic z „bezstresowego wychowania” – akceptacja siebie nie oznacza zadufania w sobie i uznania się za ideał. Stanięcie w prawdzie o sobie jest zauważaniem swoich zalet, by je rozwijać, i swoich wad, by je naprawiać.
Drugi rozdział, „Wkraczasz w dorosłość”, opowiada o dorastaniu: dojrzewaniu fizycznym, zrozumieniu swoich emocji, budowaniu relacji i podejmowaniu życiowych wyborów. Autorki ujmują temat interdyscyplinarnie, opowiadając o fizjologii kobiety, sięgając po zdobycze psychologii i teorii komunikacji, jak też ukazując wizję teologiczną. Jest to prawdziwie holistyczny obraz człowieka.
Obraz ten uzupełnia tytuł kolejnej części: „Masz w sobie skarb”. W tym miejscu Autorki podejmują bardzo delikatne tematy, jak skromność i czystość, przebaczenie, powstanie po upadku, pogodzenie się z bolesną przeszłością. Szczególnie ważne jest podkreślenie, że zawsze jest druga szansa, że można zmienić swój styl życia na nowy – szczęśliwy i spełniony.
Ale co zrobić z tym, czego nie możemy zmienić? Skąd wziąć odwagę do ryzykownych, ale niezbędnych kroków ku szczęściu? Jak marzyć, by marzenia się spełniały? Ostatni rozdział, „Nigdy się nie poddawaj”, daje konkretne wskazówki, jak radzić sobie w życiu – w zgodzie z wiarą i ze sobą, ze swoimi talentami i powołaniem.
Na końcu książki Autorki dołączyły całe „Wezwanie do krucjaty skromności” – ten tekst Prymasa Tysiąclecia, który stał się dla nich inspiracją i podstawą do napisania „Pięknej dziewczyny”. Przywołują też świadectwo nastolatki, która dzieli się swoimi wrażeniami o liście błogosławionego.
Książka cieszy opracowaniem graficznym. Okładka jest bardzo dziewczęca, subtelna i przyjemna. Do wydruku użyto wysokiej jakości papieru, zdjęcia są barwne i dobrze dobrane, ilustracje czytelne i ładne, a łamanie logiczne. Jedynym mankamentem w mojej opinii jest kolor podtytułów, który za mało kontrastuje z białym kolorem stron. Pod względem językowym publikacja jest bardzo dobrze przygotowana, zdarzają się nieliczne literówki i błędy interpunkcyjne. Brakuje też konsekwencji w zapisie „Ty/ty”, gdy Autorki zwracają się do Czytelniczki. Nie są to jednak błędy przeszkadzające w otrzymywaniu zadowolenia z lektury.
Bezpośrednimi odbiorcami książki są dziewczyny wkraczające w dorosłość, nastolatki, i je w pierwszej kolejności zachęcam do sięgnięcia po „Piękną dziewczynę”. Niemniej polecam ją także matkom córek, wychowawczyniom, nauczycielkom, terapeutkom… jak też każdej kobiecie, niezależnie od wieku, która zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości albo czuje się zagubiona w swojej kobiecości. Autorki bowiem mówią o tym, co dotyczy każdej z nas – przypominają, że jesteśmy Pięknymi Kobietami powołanymi do miłości i mającymi szczególny talent:
„Kobieta ma bowiem zdolność głębszego zrozumienia tego, co duchowe” (s. 38).
Informacje o książce:
Tytuł: Piękna dziewczyna
Tytuł oryginału: Piękna dziewczyna
Autor: Beata Agopsowicz, Agata Głażewska
ISBN: 9788395088056
Wydawca: Iosephicum
Rok: 2021