Literatura przygodowa

Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki – Remigiusz Mróz

Recenzja książki Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki

Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki
Remigiusz Mróz

Od dawna nie sięgnąłem po powieść, której fabuła osadzona byłaby w okresie II wojny światowej. Jednakże zachęcony przez znajomą sięgnąłem po pozycję autorstwa Remigiusza Mroza Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki. Zrobiłem to mając nadzieję, iż spotkam w niej zarazem realistyczny opis tamtego okresu jak również wartką i pełna napięcia akcję.

W powieść Remigiusza Mroza na pierwszy plan wysuwają się losy dwóch braci: Stanisława i Bronisława Zaniewskich. Poznajemy ich tuż przed rozpoczęciem wojny, gdy Stanisław, niedawny absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, szykuje się do ślubu ze swoją ukochaną narzeczoną Marią, a Bronisław, sierżant w Korpusie Ochrony Pogranicza, wchodzi w kolejny konflikt ze swoim przełożonym chorążym Chwieduszko. Tak zastaje ich 1 września 1939 roku, kiedy ich dotychczasowe życie i wszelkie plany zostają nagle przekreślone, a oni sami zmuszeni do ucieczki. Tak zastaje ich również Czytelnik. Stanisław wraz z Marią, której grozi ogromne niebezpieczeństwo, gdyż jest Żydówką, postanawiają przy pomocy znajomego rodziny Hozlera – typa spod ciemnej gwiazdy – przedrzeć się przez terytorium Rzeszy, do ich zdaniem, bezpiecznej Francji. Śledzimy ich drogę od pogrążonej wojną Warszawy, aż do zdobytego przez Niemców Rawicza. Z kolei losy drugiego z braci wiodą przez zawirowania wojny, w których ginie prawie cały jego oddział, aż po wstąpienie w szeregi partyzantów walczących z okupantem.

W tą historię tułaczki dwóch braci wplecione są dzieje innych bohaterów, czy może anty-bohaterów, z których na pierwszy plan wysuwa się postać kapitana Wehrmachtu Christian Leitner. Jest on uosobieniem dyscypliny i porządku, a zarazem zatwardziałym zwolennikiem Fuhrer i jego poglądów. Jego losy, splatają się z drogą głównych bohaterów i stanowią pewnego rodzaju dopowiedzenie całej historii. Poza tym autor m.in. w jego osobie stara się ukazać pobudki działań i sposób ich realizacji przez okupantów Polski.

Książka Remigiusza Mroza jest powieścią, w której mamy do czynienia z przeplatającymi się historiami, każdego z bohaterów. Taka wielowątkowość początkowo odstraszała mnie, jednakże w miarę czytania doceniałem szybkie zmiany wątku, które pozwalały nie trwać w długim oczekiwaniu na to, co będzie się działo z kolejną postacią. Ponadto autorowi udało się bardzo realistycznie i przekonywająco ukazać tło zawieruchy wojennej oraz osiągnąć równowagę między jej opisem, a przedstawieniem losów bohaterów. Nie ma w niej również nadmiaru okrucieństwa, ani czynienia z głównych postaci niezłomnych herosów. Oprócz tego ukazane zostały realia początków wojny, w których strach, lęk, obawa mieszała się z nadzieją na lepsze jutro.

Sama książka pisana jest bardzo przystępnym językiem wskazującym na bardzo dobry warsztat pisarski. Dialogi poszczególnych bohaterów nadają również dynamizm całej powieści zarażając również Czytelnika emocjami oraz grozą sytuacji. Opisy lokacji są okrojone, ale wyważone na tyle, aby czytelnik był w stanie wyobrazić sobie całą przedstawioną sytuację.

Dużym plusem książki Remiligiusza Mroza jest to, co sam autor zawarł na stronie tytułowej, a mianowicie:

Prędkość ucieczki – minimalna, niezbędna prędkość, jaką musi posiadać obiekt, by opuścić pole grawitacyjne ciała niebieskiego. W przypadku czarnej dziury nawet prędkość światła jest niewystarczająca.

To właśnie my nabieramy tej prędkości czytając kolejne części powieści. Zaczynamy się rozpędzać niczym lokomotywa coraz szybciej pochłaniając kolejne strony. Z każdym przerzuceniem kartki z niecierpliwością oczekujemy na to, co się wydarzy. Na to, co niespodziewanie spotka naszych bohaterów w zawierusze wojennej.

Jednym z minusów książki pozostaje to, iż przedstawienie i charakterystyka bohaterów nie pozwala w pełni zbudować ich dogłębnego portretu wewnętrznego. Jednakże, z drugiej strony, mogłoby to wpłynąć na mniejszą dynamikę akcji.

Podsumowując książka Remigiusza Mroza Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki jest pozycją, którą naprawdę warto przeczytać. Oddaje ona ducha i realia początków II Wojny Światowej ukazanego oczyma głównych bohaterów, z którymi zaczynami dzielić smutki i radości. Dlatego też książka ta jest przede wszystkim dla osób lubiących wartką i pełną zwrotów akcję. Natomiast osoby, które lubią kwieciste opisy sytuacji i pogłębioną analizę bohaterów mogą się tą pozycją rozczarować.

Informacje o książce:
Tytuł: Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki.
Tytuł oryginału: Parabellum. Tom 1. Prędkość ucieczki.
Autor: Remigiusz Mróz
ISBN: 9788362329939
Wydawca: Erica
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać