Popularnonaukowe

Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu – Marek Skała

Recenzja książki Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu - Marek Skała

Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu
Marek Skała

Tytułowe słowo “manipulacja” kojarzy się zwykle negatywnie, budzi dystans i obawę przed tym, że będziemy manipulowani czy, co gorsza, bo brzmi bardziej dobitnie, padniemy ofiarą manipulacji! Czymże ona jest i cóż to za tajemna wiedza, która może wywoływać takie emocje, ale też przyciągać tyle uwagi – wpisując to słowo w pierwszej lepszej księgarni internetowej natychmiast wyświetla się bez mała 80 pozycji ze słowem „manipulacja” w tytule.

Cały ambaras wokół manipulacji próbuje przedstawić Marek Skała w swojej najnowszej książce dotyczącej właśnie tego zjawiska. W pierwszych słowach książki, pisze o nim takimi słowami:

„Człowiek najczęściej oddycha. Potem manipuluje. Manipulacja to naturalna czynność każdego człowieka, któremu o coś konkretnego chodzi, który chce świadomie osiągnąć cokolwiek. A nawet i nieświadomie, bo wielu chęci i żądz nie uświadamiamy sobie. A są i kierują naszym życiem.”

W kompendium wiedzy o tym, co kryje się pod kluczowym słowem „manipulacja”, autor oferuje nam 14 rozdziałów składających się na dość opasły, bo niemal trzystu stronicowy podręcznik:

 1. Dlaczego manipulacja jest RULEZ? Bo jest tlenem codziennego życia! (11 technik wpływu lub manipulacji)
 2. O co idzie gra? Po co nam ta wstrętna manipulacja? (27 technik wpływu lub manipulacji)
 3. Zjedzmy coś w Berlince – czyli czym jest manipulacja raz jeszcze (tu – 23 techniki wpływu/manipulacji)
 4. Czego o manipulacji uczy nas Daniel Goleman – i to w 75 sekund! (117 technik wpływu lub manipulacji)
 5. Mózg – geniusz oszustwa i automanipulacji! (141 technik wpływu lub manipulacji)
 6. Kompleksowe (inne) modele wywierania wpływu (43 techniki wpływu lub manipulacji)
 7. Model Manipulacji Megalitycznej (15 technik wpływu lub manipulacji)
 8. JA w manipulacji (i automanipulacji) (35 technik wpływu lub manipulacji)
 9. Model MM – TY. Jak można manipulować innymi (w modelu MM), czyli „Ty Kłomaciu!”
 10. SYTUACJA w modelu MM – czyli jak kreujemy sytuacje ułatwiające lub umożliwiające proces manipulacji (17 technik wpływu lub manipulacji)
 11. Model MM. Wybrane systematyki technik manipulacji (87 technik wpływu lub manipulacji)
 12. Techniki manipulacji w modelu MM – varia i Rozbójnik (219 technik wpływu lub manipulacji)
 13. Manipulacja czy oszustwo? Z głupotą na dodatek… (27 technik wpływu lub manipulacji)
 14. Manipulacja z efektem WOW, czyli case study – Białe Lwy w Borysewie (0 – czytaj: zero technik wpływu lub manipulacji)

Każdy z rozdziałów zawiera od 2 do 24 podrozdziałów. Jak się to czyta? Przyznam, że bardzo przyjemnie, po części pewnie przez interesujący temat, po części przez to, że język w jakim została napisana książka przypomina język mówiony – konkretnie i na temat, sporo kolokwialnych sformułowań, też dość szeroka propozycja praktycznych ćwiczeń. Całkiem ładne wydanie. Redakcja tekstu też na plus, zwłaszcza należy podkreślić przyjemne rysunki pana Mleczko, Sawki i Raczkowskiego. Tych panów chyba nie trzeba nikomu przestawiać, wykorzystanie w książce humorystycznych obrazów ich autorstwa to strzał dziesiątkę – można się uśmiać. Chwilami łapałam się na tym, że przerywałam tekst, żeby przejrzeć kolejne rysunki zamieszczone prawie na każdej stronie. Prócz nich są jeszcze inne „wizualne dodatki”, głownie fotografie. Wszystkie zamieszczone są w tekście. Jeśli potencjalny czytelnik liczy na załączoną literaturę – takiej brak, ale za to autor zamieścił uwagę: „Jeśli czegoś poszukujesz, wpisz odpowiednią frazę [maksymalnie trzy słowa] w Google – wyskoczy samo”. Fakt, autor książki nie przedstawia niczego specjalnie nowego w sprawie manipulacji, ale kompletuje różne techniki i przedstawia ich działanie, przez to osoby lepiej zorientowane w temacie mogą chwilami przysypiać, ale sprawę ratuje język w jakim została napisana książka, a także rysunki, ćwiczenia i sporo ciekawostek wplecionych w tekst. Ciekawostki sięgają nawet mitologii.  Co do bardziej osobistych uwag: plus za pisanie książki w pociągu, plus za ciekawe nawiązanie do Miltona Ericksona, plus za opisanie historii z Danielem Golemanem, plus za praktyczne podejście do sprawy, bez unikania wielu naukowych terminów.

Podsumowując, sądzę, że jest to książka, którą każdy psycholog, spec od wizerunku czy komunikacji, przeczyta z uśmiechem na ustach, a może i westchnieniem… Kolejna książka, którą czytając, widziałam, że polecę potencjalnie zainteresowanym znajomym, przynajmniej we fragmentach. Odwołując się jeszcze raz do przytoczonego cytatu z książki Marka Skały, zdaje się, że autor, jak i redakcja trochę się wysilili, żeby przekonać czy zmanipulować (sic!) potencjalnego czytelnika do przeczytania tej książki. Ale z takiej manipulacji, ocenią Państwo sami, czy odbiorca-ofiara tej „manipulacji” nie ma korzyści?

Informacje o książce:
Tytuł: Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu.
Tytuł oryginału: Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu
Autor: Marek Skała
ISBN: 9788328316065
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać