Recenzje książek

Ostatni lot – Julie Clark

Ostatni lot - Julie Clark

Ostatni lot
Julie Clark

Dwie kobiety.
Dwie ucieczki.
Jedna szansa, by zniknąć.

Takie trzy linijki tekstu znajdujemy na okładce książki „Ostatni lot”. Szczerze muszę powiedzieć, że to właśnie one mnie zaintrygowały i skłoniły do przeczytania tej pozycji. Widząc je, zaczęłam snuć teorie, o co może chodzić. Domyślałam się oczywiście, że kobiety będą uciekały przed mężczyzną albo nawet całym życiem, ale zastanawiałam się, jak los połączy je w jedną całość, aby skorzystały z tej jednej szansy.

Przyjrzyjmy się na początku sylwetkom bohaterek. Pierwsza z nich to Claire, patrząc z boku, może się wydawać, że wiedzie ona idealne życie u boku wspaniałego i kochającego męża. Mężczyzna jest bogaty, ambitny, podziwiany przez innych, marzy o karierze politycznej. Jedak jest to twarz tylko na pokaz, gdy tylko zamkną się drzwi ich ogromnego i przepięknego domu, zdejmuje maskę i pokazuje swoje prawdziwe oblicze apodyktycznego tyrana. Co więcej, jest to łatwo wpadający w złość osobnik, którą zwykle wyładowywał się na swojej żonie. Na domiar złego, zatrudnia on ludzi, aby śledzili oni każdy krok Claire, aby ta miała jak najmniejszą styczność z niekontrolowanym światem zewnętrznym, czytaj: aby nie miała możliwości znalezienia pomocy czy wsparcia. Jednak kobiecie udaje się przechytrzyć męża i pomimo tego, że jest osaczona, planuje ucieczkę.

Druga z bohaterek Eva, na początku jest przedstawiona jako tajemnicza osoba, która z ogromną determinacją próbuje zmienić swoje życie. O jej osobie, przeszłości dowiadujemy się więcej podczas czytania lektury. Nie będę tutaj spolerować, aby nie zepsuć Wam przyjemności czytania.

Zupełnie przypadkowo (na pewno przypadkowo?) kobiety spotykają się na lotnisku, los (lub spryt Evy) sprawiają, że kobiety podejmują szaloną decyzję i wymieniają się biletami samolotowymi. Claire leci do Oakland a Eva do Portoryko. Wszystko wydaje się wyglądać super, obie dostają możliwość zniknięcia, tylko że pech chce, że samolot Evy (w którym miała być Claire) rozbija się. Dla Claire oznacza to niespodziewaną możliwość przywłaszczenia tożsamości teh drugiej. Czy się na to zdecyduje, a jeśli tak to czy nie będzie to spadek z deszczu pod rynnę? Przecież Eva też przed czymś albo kimś uciekała. Mogłaby w tej sytuacji zło znane, zmienić na to nieznane. Nie wiadomo co gorsze. Z drugiej strony, szkoda nie skorzystać z takiej szansy. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak postąpiła Claire i jak potoczyły się jej losy, koniecznie przeczytajcie do końca. Naprawdę warto!

Książka sama w sobie jest bardzo wciągająca, a końcówka sprawia, że nie da się od niej oderwać. Radzę nie zaczynać lektury wieczorem, bo będzie zarwana noc.

Bardzo polubiłam Claire, jej siła i determinacja sprawiły, że potrafiła zebrać w sobie siły i wyrwać się ze szpon apodyktycznego męża. Wykazała się tutaj ogromną odwagą. Miała świadomość, że jeśli jej się nie powiedzie, to znajdzie się na wiele gorszej pozycji niż była dotychczas. Mimo to zaryzykowała i postawiła wszystko na jedną kartkę.

Pomimo tego, że książka jest fikcją literacką, bardzo dobrze pokazuje problemy, z jakimi zmagają się współcześnie kobiety. Tak naprawdę zapewne zmagają się od zawsze, tylko teraz zaczyna być o tym głośniej, co daje im nadzieje i siłę do walki. Opisana historia pokazuje, że jeśli jest się wystarczająco zmobilizowanym, to można walczyć. Oczywiście rozumiem, że każda sytuacja jest inna, bardzo ciężka i łatwo jest powiedzieć komuś z boku, że trzeba się zebrać w sobie i już. Warto jednak mówić o takich problemach, być może pomogą one jednej, czy dwóm kobietom, a i tak to będzie sukces.

Ostatni lot”, pomimo swojej dość dużej objętości, jest książką, która można pochłonąć na dwa podejścia. Czyta ją się bardzo szybko i przyjemnie. Myślę, że jest to spowodowane, dobrym stylem pisania autorki oraz lekkim językiem. Tak jak pisałam wcześniej, odradzam czytania końcówki wieczorem, emocje i brak snu gwarantowane. Julie Clark jest na pewno autorką, którą będę śledziła i bardzo chętnie sięgnę po jej kolejne książki, jeśli tylko takie się pojawią.

Informacje o książce:
Tytuł: Ostatni lot
Tytuł oryginału: The Last Flight
Autor: Julie Clark
ISBN: 9788328712119
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać