Odmiana przez przypadki - Michał Puczyński - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Fantastyka

Odmiana przez przypadki – Michał Puczyński

Recenzja ksiązki Odmiana przez przypadki Michała Puczyńskiego

Odmiana przez przypadki
Michał Puczyński

Opowiadanie czy powieść? Pytanie, na jakie każdy Czytelnik ma swoją odpowiedź, jedni wolą krótsze formy, drudzy dłuższe, a jeszcze inni krążą pomiędzy obiema. Najważniejsza jest sama historia, czasem chciałoby się by rozwinęła się ona w dłuższą książkę, a czasem wprost odwrotnie ilość stron wcale nie przechodzi w jakość i bardziej skondensowana treść lepiej oddałaby główną ideę. Jednak czy takie rozważania w ogóle mają sens? w końcu nie jest łatwo ocenić opowieść przed zapoznaniem się z nią, a jej długością trudno się sugerować, szczególnie kiedy lektura dopiero przed nami. Opowiadanie czy powieść? a może zbiór opowiadań, na przykład zatytułowany Odmiana przez przypadki?

Tolerancja to słowo nad wyraz ostatnio modne. Pada w różnych kontekstach, a co gdyby wiązało się z… zombie? Takimi jak najbardziej realnymi, a nie straszącymi, bądź śmieszącymi, z ekranu? Zamiast horroru zwykła egzystencja, pozbawiona krwiożerczości, przynajmniej ze strony pań i panów „Zombiastych”, za to z podwójnymi problemami – i tymi ze świata oddychających jak i żywych inaczej. Co do tego ma sama idea tolerancyjności? Okazuje się, że ma i to dużo, a istota tego „problemu” właśnie dosięgnęła paczkę przyjaciół. Czy męska przyjaźń przetrwa wszystko, nawet żywego trupa?

Co człowiek jest w stanie zrobić dla sukcesu? Zabić, podłożyć przysłowiową świnię albo… zwrócić się o pomoc do siły wyższej, tylko trzeba uważać o co się prosi. Pewien dziennikarz przekonał się o tym i to na własnej skórze, to co otrzymał było prawie tym czego chciał, ale to „prawie” robi dużą różnicę, pytanie – na plus czy minus? Czasem niespodzianką jest spełnienie życzenia, bo przecież nie tak miało być!

Na zegarze łatwo cofnąć czas, w rzeczywistości nie mamy takiej możliwości, a szkoda. Ile można by zmienić, a w szczególności poprawić, bo przecież mądrzejszym jest się przecież po, a nie przed. Kusząca gratka, w końcu zawsze znajdzie się coś w przeszłości co chciałoby się, przynajmniej trochę, „zliftingować”. Jednak można przewidzieć co faktycznie będzie po takiej interwencji? Gra warta świeczki?

Sześć opowiadań na… szóstkę? Ich zbiór spięty jest tytułem Odmiana przez przypadki, a sam zbieg okoliczności odgrywa w nich dużą rolę. Każde opowiadanie, przedstawiające inną historię, z bohaterami, którzy stają w obliczu niespodziewanej sytuacji, takiej jakiej nie brali pod uwagę i jaka nie powinna mieć miejsca. Jednak stało się i było dopiero początkiem czegoś przed czym trudno uciec, chociaż czy warto? Okładka okazuje się dobrym wprowadzeniem do tego co autor przygotował dla Czytelników. W komiksach słowom towarzyszy obraz, a w Odmianie przez przypadki wyrazy jednocześnie opowiadają i oddają w plastyczny sposób ich znaczenie. Szóstka na szóstkę? z małym minusem, bo apetyt wzrasta w miarę czytania i po sześciu opowiadaniach jest ochota na więcej, dużo więcej.

Informacje o książce

Tytuł:  Odmiana przez przypadki
Tytuł oryginału: Odmiana przez przypadki
Autor: Michał Puczyński
ISBN: 9788377224694
Wydawca: Nova Res
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content