Biznes i zarządzanie

Odkryj siebie na nowo. Jak zdefiniować własną markę i zbudować karierę – Dorie Clark

Recenzja książki Odkryj siebie na nowo. Jak zdefiniować własną markę i zbudować karierę

Odkryj siebie na nowo. Jak zdefiniować własną markę i zbudować karierę
Dorie Clark

Jak się ma Twoja „osobista marka”? Jeśli jeszcze nie wiesz, że i Ty także ją masz – przeczytaj książkę „Odkryj siebie na nowo. Jak zdefiniować własną markę i zbudować karierę”.

Lektura najnowszej, biznesowej pozycji Helionu uświadomiła mi, jak diametralnie my, Polacy, różnimy się od Amerykanów pod względem podejścia do wyboru zawodu i przebiegu kariery. Stereotypowy Polak wybiera kierunek studiów i nawet, jeśli w ich trakcie odkrywa, że „to jednak nie to”, najczęściej… („bo żal mi tego roku czy lat „zakuwania” na prawie/ ekonomii/ medycynie”) jednak go kończy. A potem? Oczywiście poszukiwanie pracy w zawodzie i pięcie się po szczeblach drabiny kariery. W pogodni za sukcesem. I w oczekiwaniu na emeryturę, która ma (a raczej miała), stanowić wyczekiwany portal do krainy odpoczynku i robienia tego, co odkładało się przez całe życie. I nawet jeśli gdzieś po drodze pojawiać się będą myśli o zaprzedaniu swoich marzeń (malowanie nadmorskich pejzaży), na rzecz bycia korporacyjnym szczurem, szybko zostaną zduszone. Bo i co powiedziałoby środowisko? Jak oceniło taką osobę? („Jak to rzuciłeś bezpieczną pracę na etacie? Przecież z marzeń nie da się wyżyć!”). Są też innego rodzaju opory – żal zainwestowanego czasu i energii oraz lęk przed zaczynaniem wszystkiego od zera w zupełnie nowej branży.

Lekiem na powyższe, nieuzależniającym, a wręcz zwracającym wolność, jest książka „Odkryj siebie na nowo” Dorie Clark. Dla mnie okazała się tak wielką dawką pozytywnej energii do działania i inspiracji, że… dwie noce spędziłam bezsennie, analizując, rozmyślając i planując. Ta pozycja to jednak przede wszystkim niezwykle praktyczny program planowania i wdrażania zmian, logicznie i rozsądnie, krok po kroku. Bez pustej „hippisowskiej demagogii” o rzucaniu pracy i wyjeździe na kraniec świata, ale za to – z planem i skrzynką pełną wartościowych narzędzi w pakiecie.

Na szczególne uznanie zasługuje według mnie sposób konstrukcji książki – logiczny i uporządkowany. Poszczególne rozdziały odpowiadają kolejnym krokom, są treściwe i syntetyczne, ale niepozbawione lekkości pióra. To naprawdę dobre połączenie – mimo wysycenia merytoryczną treścią, książkę czyta się jednym tchem (tak, to naprawdę wciągający poradnik!). Po każdym rozdziale zamieszczone zostało podsumowanie najważniejszych treści oraz ćwiczenia coachingowe do samodzielnego wykonania – przemyślane, pozytywne, inspirujące, a także pogłębiające wgląd i samoświadomość. Aż chce się je wykonać! (a to, przynajmniej dla mnie, nieczęsta sytuacja…). Co ważne, oprócz licznych narzędzi (innowacyjnych w Polsce), książka zawiera całe mnóstwo inspirujących historii – przykładów osób, którym naprawdę udało dokonać się transformacji swojej kariery, a czasem – całego życia. Szanowany „pan prezes”, który zamarzył o hodowli owiec; wiekowa pani doktor zapisująca się na kurs fryzjerstwa czy wypalona prawniczka zakładająca muffinkarnię? Tak, im się udało. Są to prawdziwe historie (case studies) poddane wnikliwej analizie, by można było się uczyć na ich przykładzie. Muszę przyznać, że mnie osobiście właśnie te fragmenty najbardziej zmotywowały do wcielania propozycji autorki.

Początkowo nie byłam pewna, czy ta pozycja jest dla mnie odpowiednia na obecnym etapie życia – czyli na początku drogi zawodowej. Jednakże już kilka pierwszych stron pozwoliło mi rozwiać te wątpliwości. Dlatego też „Odkryj siebie na nowo” mogę polecić z czystym sumieniem, jeśli: dopiero wybierasz kierunek studiów lub właśnie je skończyłeś/aś i zastanawiasz się „co dalej?”, myślisz o awansie lub całkowitej zmianie branży, a także – jeśli planujesz otwarcie własnej firmy. Czyli de facto – na każdym z etapów drogi zawodowej. Bowiem w każdym z powyższych – zacząć musisz od zdefiniowania siebie w kontekście zawodowym, ale nie w oderwaniu od swojej osobowości. Jeśli wyjdziesz od punktu „Kim/Gdzie jestem teraz?” i podążysz proponowaną przez autorkę drogą kolejnych kroków, masz bardzo duże szanse znaleźć się w miejscu, w którym pragniesz być i stać się tym, kim pragniesz. W tej drodze pomogą Ci liczne narzędzia i strategie, takie jak chociażby: ocena 360; „testowanie” siebie w nowej roli; szukanie mentora; wykorzystywanie sieci social media do kreowania własnej marki i tak dalej. Wymienione narzędzia, co ważne, zaprezentowane są na licznych i praktycznych przykładach, a wypróbować je możesz w adekwatnych i ciekawych ćwiczeniach.

„Odkryj siebie na nowo” to jedna z najbardziej motywujących i transformacyjnych książek, jakie czytałam w ciągu ostatnich lat. Bardzo pozytywna, bo inspirująca. Ale jednocześnie pozbawiona tego charakterystycznego dla amerykańskich poradników, ociekającego lukrem, stylu hollywoodzkiego psychobiznesu. I co ważne, innowacyjna mapa, którą stworzyła Dorie Clark, przyda się i na szlakach polskich karier. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Informacje o książce:
Tytuł: Odkryj siebie na nowo. Jak zdefiniować własną markę i zbudować karierę
Tytuł oryginału: Reinventing You: Define Your Brand, Imagine Your Future
Autor: Dorie Clark
ISBN: 9788324687107
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać