Literatura kobieca

Bar na Starym Osiedlu – Sabina Waszut

Recenzja książki Bar na Starym Osiedlu - Sabina Waszut

Bar na Starym Osiedlu
Sabina Waszut

Tym razem, dzięki polskiej pisarce Sabinie Waszut miałam okazję wybrać się na Śląsk. Nie udało mi się jeszcze w swoim życiu odwiedzić tego regionu i (bez urazy Ślązacy) przyznam szczerze, że nigdy szczególnie o tym nie marzyłam. Jednak Chorzów widziany oczami Aleksandry Kieś, głównej bohaterki „Baru na Starym Osiedlu” to nie tylko pokryte smogiem zagłębie górnicze. Ola zabiera nas ze sobą w podróż do swojego dzieciństwa, o smaku rolady i karminadli, gdzie duszący smog, paradoksalnie przywodzi jej na myśl nadchodzące święta. Śląsk to miejsce magicznych wspomnień – tych smutnych i tych wesołych, ale przede wszystkim do bólu autentycznych.

Olę poznajemy w bardzo trudnym dla niej momencie. Nie ma już przy niej matki, którą zabrała choroba. Redukcja etatów pozbawia ją pracy. Oprócz tego, przyparta do muru rozmowami o małżeństwie rozstaje się z partnerem. Być może przez wieczną ucieczkę od rodziny, którą wybierały razem z matką, nasza bohaterka nie potrafi zagrzać miejsca u boku swojego mężczyzny i wieść z nim życia jak w tradycyjnym związku. Wybiera tchórzliwą ucieczkę od podejmowania decyzji o życiu. Dowiadując się o spadku po dawno nie widzianej babci, postanawia odbyć podróż do miejsca swojego dzieciństwa i zobaczyć, co takiego przypadło jej w przydziale po zmarłej Stanisławie Kieś. Jak zdradza tytuł powieści, kobieta dostaje niezwykłą szansę, aby poprowadzić bar należący do babci. Bar, a właściwie mała restauracyjka to miejsce spotkań mieszkańców osiedla – zmęczonych pracą górników, zaganianych i pracowitych mam, babć, rodzin z dziećmi, jak i gustujących w tradycyjnym jedzeniu (zamiast w fast foodzie) nastolatków. Miejsce było doskonale prosperujące za życia Stanisławy – popularnej i lubianej wśród lokalnej społeczności. Wśród społeczności, w której ceni się takie wartości jak rodzina, tradycja, a zaufaniem cieszą się osoby znajome, żyjące w zgodzie z utartym na osiedlu schematem, mężczyzna-górnik, kobieta – kochająca i ciepła gospodyni. Czy Ola, samotna dziewczyna z Warszawy, która nie dbała o utrzymywanie kontaktów ze swoją babcią Ślązaczką, ma szanse zyskać zaufanie mieszkańców osiedla i zasłużyć na ich sympatię i oddanie tak jak Stanisława? I faktycznie nie jest to dla Aleksandry łatwy powrót. Mimo trudności, Ola odnajduje na Śląsku liczne magiczne miejsca ze swojego dzieciństwa, przeżywa retrospekcje i odświeża pamięć o wszystkich charakterystycznych widokach, zapachach i nawykach ze swojego dawnego życia, tego sprzed Warszawy.

Bar na Starym Osiedlu” to opowieść o ucieczce, rozbitej rodzinie i wyrzutach sumienia. Książka jest niezwykle autentyczna, czuć w niej prawdziwe emocje, szczere opinie i przemyślenia. Widać, że Śląsk zajmuje też ważne miejsce w sercu samej autorki. Historia nie jest zbyt rozbudowana, opisuje po prostu pewien etap w życiu naszej głównej bohaterki. Czujemy jej zmartwienia, jej radości i razem z nią zastanawiamy się czy podjąć decyzję o pozostaniu na Śląsku, czy szukać swoich korzeni, wiedząc, że może przynieść to równie wiele smutku, co szczęścia. Ola Kieś nie lubi podejmować ważnych decyzji i jak każdy z nas zadaje sobie wiele pytań, między innymi takie:

„a jeśli stanie się coś, co sprawi, że to co zaledwie zaczęłam budować, znów runie?”.

Kobieta nauczona swoim doświadczeniem doskonale rozumie, że jedna niewłaściwa decyzja może zmienić życie i ułożyć jego losy w nieodwracalny sposób. „Bar na Starym Osiedlu” daje jednak pociechę wszystkim marzycielom, którzy chcieliby kiedyś w końcu porzucić monotonną pracę w korporacji w obcym mieście i wyjechać do ukochanego miejsca ze swojego dzieciństwa, gdzie wszystko toczy się jakby w innej czasoprzestrzeni, gdzie nie ma miejsca dla zgiełku i bezcelowej gonitwy za uciekającym życiem. Książka Sabiny Waszut zdecydowanie zalicza się do literatury kobiecej. Polecam tę powieść zwłaszcza kobietom dojrzałym, dla których ta historia może być szansą do zagłębienia się w refleksje o swoim dzieciństwie, o swoich magicznych chwilach z tych najmłodszych lat, ale też o wszystkich podjętych przez siebie decyzjach, tych gorszych i tych lepszych.

Informacje o książce:
Tytuł: Bar na Starym Osiedlu
Tytuł oryginału: Bar na Starym Osiedlu
Autor: Sabina Waszut
ISBN: 9788328703476
Wydawca: MUZA
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać