Biografie i wspomnienia

Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami – Michał Grzesiek

Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami - Michał Grzesiek

Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami
Michał Grzesiek

Oddział Zamknięty nie uznawał półśrodków”. To chyba najlepsze podsumowanie jednej z najbardziej niepokornych grup polskiego rocka lat 80. Zespół (zasłużenie) dorobił się “niegrzecznej” opinii. Używki, gruppies, zniszczone pokoje hotelowe oraz piosenki pełne młodzieńczego buntu idealnie się w nią wpisują. Wielka popularność Oddziału Zamkniętego trwała stosunkowo krótko, ale przeboje, które wówczas wylansował, przetrwały do dzisiaj.

Skomplikowane losy grupy z wręcz reporterskim zacięciem opisał Michał Grzesiek.

Dużym plusem jego książki jest to, że pojawiają się w niej liczne wypowiedzi członków zespołu oraz ich współpracowników. Dzięki temu ta opowieść sprawia wrażenie autentycznej, a z pewnością jest barwna oraz wielowątkowa. I dzięki temu każdy może wysnuć z niej swoje wnioski. Do tego autor bardzo dobrze oddał dynamicznie zmieniającą się sytuację Oddziału Zamkniętego – począwszy od wzlotów, a kończąc na jego upadkach. To wszystko sprawia, że lektura książki wciągnęła mnie już od jej pierwszych stron.

Od razu zaznaczam, że nie jestem zaprzysięgłym fanem grupy. Jak się okazuje, nie było to konieczne do tego, abym zrozumiał, co działo się z jej członkami na przestrzeni ponad 40 – stu lat. Michał Grzesiek przedstawił wszystkie zawiłości oraz niuanse w bardzo przejrzysty sposób. Ta przystępność przekazu koresponduje z tekstami utworów zespołu, które są proste (acz nie prostackie) i jednoznaczne w odbiorze.

Zanim przejdę do dalszej recenzji, pozwolę sobie na małą prywatę. Wiele lat temu ja i mój 2 lata starszy brat znaleźliśmy stare kasety magnetofonowe naszej mamy. Na jednej z nich znalazł się utwór “Ten wasz świat”. Jednak nie on mnie wówczas zachwycił. Dla nas – dzieci, najważniejsze było to, że mogliśmy pobawić się i “dołożyć” do nagrania swój głos, niszcząc tym samym kasetę. Dzisiaj słucham tej piosenki z nieukrywanym sentymentem…

W każdym razie drogi Krzysztofa “Jarego” Jaryczewskiego – lidera Oddziału Zamkniętego – i jego przyjaciół były bardzo kręte. Można powiedzieć, że zespół w latach 80. rozbłysł jak meteor i równie szybko zgasł. Niestety, w dużej mierze na własne życzenie. Jary nie stronił od alkoholu i nie dbał o swój głos. W efekcie po zaledwie paru latach wielkiej popularności i nagraniu 2 płyt nie był w stanie kontynuować pracy z zespołem.

“Jary miał niezwykle delikatne struny głosowe, o które w ogóle nie dbał. Wiele razy prosiłem go, by dał sobie spokój przynajmniej z paleniem, bo po papierosach wysiadał mu głos, niestety na darmo”.

– wspomina jeden z menedżerów Oddziału, Marcin Dłuski.

Zresztą sam wokalista przyznaje, że poza mało higienicznym trybem życia nie śpiewał w sposób poprawny technicznie. Nic więc dziwnego, że stracił głos. Niestety, w obliczu takiej tragedii nie opamiętał się i nadal nadużywał alkoholu. Sam mówi o tym z rozbrajającą szczerością.

Przez zespół przewinęło się jeszcze kilku śpiewających panów, którzy związali się z nim na krócej lub dłużej. I każdy z nich musiał zmierzyć się z legendą Jarego. Pod koniec lat 80. grupa zawiesiła działalność, by odrodzić się w już kapitalistycznych latach 90. Z biegiem czasu relacje pomiędzy niektórymi członkami grupy mocno się poluźniły… To doprowadziło do dosyć dziwnej sytuacji. Obecnie na rynku funkcjonują dwie grupy z Oddziałem Zamkniętym w nazwie.

Dlaczego do tego doszło? Więcej (nie tylko na ten temat) przeczytacie w książce Michała Grześka.

Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami” ujęła mnie szczerością członków zespołu, nierzadko krytycznie wypowiadających się na jego temat. Jej autor również pozwolił sobie na takie komentarze, czego zabrakło mi w biografii Budki Suflera, którą zrecenzowałem kilka lat temu. Dodatkowo na uznanie zasługuje to, że Michał Grzesiek wyjaśnił wiele zawiłości związanych z długą historią grupy. Myślę, że dzięki temu zadowoleni będą nie tylko ci, którzy wraz ze swoim idolem śpiewali: “zróbmy więc imprezę, jakiej nie przeżył nikt”…

Informacje o książce:
Tytuł: Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami
Tytuł oryginału: Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami
Autor: Michał Grzesiek
ISBN: 9788381295772
Wydawca: SQN
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać