Recenzje książek

Obsesja – Adrian Bednarek

Obsesja - Adrian Bednarek

Obsesja
Adrian Bednarek

Już jakiś czas temu chciałam zapoznać się z książkami Adriana Bednarka. Słyszałam, że jego „Pamiętnik diabła” to bardzo dobra książka. Autora fascynują seryjni mordercy. Niezbyt często czytam książki, w których to antagonista byłby głównym bohaterem, więc zdecydowałam się sięgnąć po „Obsesję„. Żeby przekonać się, czy proza Bednarka to coś dla mnie.

Oskar Blajer po siedmiu latach wychodzi z kliniki psychiatrycznej. Wydaje się, że jego życie wraca na właściwe tory: jego książki świetnie się sprzedają, kupił niewielki dom pod miastem. Słowem, wszystko wskazuje, że jest prawdziwym człowiekiem sukcesu, któremu udało się pokonać traumę z przeszłości.

Na pozory stworzone przez Blajera nie daje się nabrać jego terapeutka, Marta Makuch. Młoda kobieta twierdzi, że mężczyzna nigdy nie pogodził się ze śmiercią Luizy, miłością jego życia. Podstępem zobligowała go do regularnych wizyt w klinice, żeby mieć go na oku i próbować naprawdę wyleczyć. Oskar jest dla niej prawdziwym wyzwaniem.

Tymczasem Blajer coraz gorzej sobie radzi z tęsknotą za Luizą. W każdej napotkanej blondynce doszukuje się podobieństw do zmarłej miłości. Jego obsesja spycha go w mrok, a od pewnych decyzji nie będzie odwrotu…

Obsesja” zaczyna się dość niepozornie. Oskar obserwuje długowłosą kobietę, a później razem dają się ponieść namiętności w pokoju hotelowym. Problem zaczyna się wtedy, kiedy mężczyzna nazywa ją Luizą. Czar pryska, napięcie ulatuje niczym z przekłutego balonu, a czytelnik już wie, że powinien zachować czujność.

„- Bardzo mi ciebie brakowało – przerywam pieszczotę, muszę jej powiedzieć, co czuję. – Kocham cię. – Usta zastępuję palcami. Teraz one wypełniają dziewczynę, która stanowi katalizator dla mojej wyobraźni. – Skarbie, nie masz pojęcia, jaką przeszedłem drogę, żeby cię spotkać – mówię, bo tęsknię za naszą rozmową tak samo jak za jej ciałem. – Wreszcie jesteś, mam ci tyle do opowiedzenia. – Poruszam palcami coraz szybciej. Wolną ręką ściągam koszulkę. Widok mojej klatki piersiowej zwiększa natężenie jęków dziewczyny. – Już nic nas nie rozdzieli. Na zawsze razem, Luizo, tak, jak sobie obiecaliśmy.”

Decydując się na wzięcie „Obsesji” do recenzji, nie wiedziałam, że jest to drugi tom trylogii. Trochę się martwiłam, że nie połapię się w fabule, ale zupełnie niepotrzebnie. Autor przypomina wcześniejsze wydarzenia i to dość dokładnie, co pozwoliło mi na uważne śledzenie akcji. Nie musiałam się zastanawiać i sama składać elementów układanki. Dokładnie wiadomo, co dokładnie doprowadziło Oskara do schizofrenii.

„Znów zostaję sam, zdany na pastwę pożerających mnie wspomnień. Siadam na tarasie, odpalam papierosa i przyglądam się gwiazdom. Minęły cztery lata, odkąd opuściłem Prywatny Ośrodek Psychiatrii i Psychoterapii „Zielona Łąka„. Dziewczyna z windy to moja szósta próba zastąpienia Luizy. Każda zakończyła się porażką, ale jeszcze nigdy nie posunąłem się tak daleko. Dotąd dziewczyny odmawiały, a ja to akceptowałem. Moje dzisiejsze zachowanie stanowi sygnał ostrzegawczy. Następnym razem mógłbym popełnić błąd, którego już nie będzie się dało naprawić. Luiza nie chciałaby, żebym zgnił w więzieniu. Nie chciałaby też, żebym zgwałcił niewinną dziewczynę. Muszę znaleźć sposób, żeby sobie z tym poradzić.”

Adrian Bednarek wykonał świetną robotę, kreując postać Oskara Blajera. Z pozoru wydaje się, że doskonale nad sobą panuje i trzyma w ryzach nieprzeżytą żałobę za Luizą. Jednak jak osoba chora psychicznie jest niestabilny. Trudno też przewidzieć jego postępowanie. Autor zdecydował się na narrację pierwszoosobową, co daje wgląd w jego myśli. Miejscami to, co się dzieje w jego mózgu, jest przerażające. Oskar niby zdaje sobie sprawę, że to, co robi jest niewłaściwe, ale w żaden sposób go to nie powstrzymuje.

Thriller Adriana Bednarka czytało mi się naprawdę szybko mimo tego, że to cegiełka licząca sobie ponad pięćset stron. Na kartach tej książki cały czas coś się dzieje. Trudno mi było też zgadywać, jak się skończy. Ostatecznie oczywiście finału nie przewidziałam. Zakończenie było na tyle interesujące, że z ciekawością sięgnęłabym po kolejny tom.

Informacje o książce:
Tytuł: Obsesja
Tytuł oryginału: Obsesja
Autor: Adrian Bednarek
ISBN: 9788381477987
Wydawca: Novae Res
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać