Nowe życie - Ewelina Kościelniak - Recenzje książek z każdej półki
Literatura obyczajowa

Nowe życie – Ewelina Kościelniak

Recenzja książki Nowe życie - Ewelina Kościelniak

Nowe życie
Ewelina Kościelniak

Co sprawia, że zakochujemy się akurat w tej a nie innej osobie? Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Myślę że każdy z nas – niezależnie od tego czy już jest zakochany, czy jeszcze nie – stawiał przed sobą te pytania. Oczywiście to, że się w kimś zakochamy nie znaczy że już „wszystko mamy z głowy”. Każdy zna podstawowe zasady pielęgnacji roślin. Rośliny nie wystarczy posadzić. Trzeba ją nawozić i podlewać. Dopiero wtedy możemy cieszyć się jej pięknem. Tak samo jest z miłością. Nie wystarczy samo zauroczenie i zakochanie. O uczucie trzeba dbać w codziennej prozie życia. Należy je pielęgnować, aby rozwijało się i kwitło jak przysłowiowy kwiat. Jednym słowem, o miłość trzeba walczyć.

Przekonują się o tym bohaterowie książki Eweliny Kościelniak pod tytułem „Nowe życie”. Daniel wraz z kolegami przebywa na urlopie nad polskim morzem. Ponieważ mężczyźni są dość majętni, zatrzymują się w luksusowym hotelu. Planują po prostu wypocząć i dobrze się bawić. W tym samym czasie w domu wypoczynkowym wraz z grupą dzieci jako opiekunka przebywa Ania. Jest nauczycielką, a część wakacji spędza jako wychowawczyni na kolonii. Właśnie tych dwoje ludzi zupełnie przypadkowo spotyka się na plaży. Daniel na sam widok Ani zaniemówił. Znalazł się pod całkowitym wrażeniem jej urody i wdzięku. Sam dziwi się swojej reakcji, tym bardziej że do tej pory gustował w innym typie urody. Podobały mu się długonogie blondynki, tymczasem Ania jest drobną brunetką. Kobieta wydaje się go jednak zupełnie oczarować. Chociaż oboje są dorośli i mają już (jak się okazuje raczej bolesne) doświadczenia miłosne, to teraz zachowują się niemal jak podlotki. Doświadczają niesamowitych uczuć, o jakie jeszcze do niedawna siebie nie podejrzewali. Są sobą całkowicie zafascynowani. Czas jednak szybko mija i nadchodzi koniec urlopu. Daniel obiecuje, że napisze jak tylko dotrze do domu. Niestety nie daje znaku życia. Ania jest załamana. Wyrzuca sobie, że niepotrzebnie robiła sobie nadzieję. Jakie jest jej zaskoczenie, gdy wchodząc do gabinetu ginekologicznego na wizytę spotyka Daniela. Mężczyzna stara się wytłumaczyć swoje milczenie. Nasi bohaterowie decydują się dać sobie szansę. Początkowo wszystko układa się wspaniale. Niespodziewanie sprawy się jednak komplikują. Ania dowiaduje się o swoim ukochanym rzeczy, które każą spojrzeć na niego w innym świetle. Wybucha między nimi gwałtowny konflikt. Sprawa jest bardzo poważna. Okazuje się, że para ma zupełnie inne poglądy na pewne fundamentalne kwestie. Czy uda im się przezwyciężyć kryzys, który stał się ich udziałem? Czy będą umieli się ze sobą porozumieć?

W tle miłosnej historii głównych bohaterów obserwujemy również ich przyjaciół. Okazuje się, że również oni nie są wolni od problemów, bardzo często starannie ukrywanych. Autorka prezentuje nam różne zachowania i postawy. Zdaje się prowokacyjnie pytać, czy swoboda obyczajów naprawdę możemy uważać za osiągnięcie naszych czasów?

Książka Eweliny Kościelniak to bardzo ciekawa lektura. Autorka nie poprzestała jedynie na burzliwym romansie Ani i Daniela. Ich uczucie stało się dla niej punktem wyjścia do bardzo ważnych rozważań. Według mnie Kościelniak wykazała się niemałą odwagą, wplątując w romans tak fundamentalne kwestie jak ochrona życia dzieci nienarodzonych. W książce pojawia się także temat tzw. „czarnych marszy”. Sądzę, że dla niektórych będzie to pewnie niełatwa lektura. Główna bohaterka bowiem jest osobą bezkompromisową. Nie boi się jasno wyrażać swoich poglądów. Nazywa rzeczy po imieniu, nie bacząc na reakcję otoczenia. Pod jej wpływem również Daniel podejmuje refleksję nad swoim życiem. Zaczyna zastanawiać się nad swoim dotychczasowym postępowaniem. Wszystko to prowadzi do zupełnie nieoczekiwanego finału.

Nowe życie” to coś więcej niż romans. To opowieść o trudnych wyborach, jakich musimy dokonywać w swoim życiu. O walce, jaką musimy toczyć – bardzo często sami ze sobą. Mimo, że powieść jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, to dotyka bardzo ważnych spraw. Książka naprawdę warta jest lektury. Obyśmy po jej przeczytaniu mogli powiedzieć do osoby najbliższej naszemu sercu: „dzięki tobie znów zacząłem marzyć. – A o czym? – zapytała ze zdziwieniem. – Chciałbym codziennie Cię uszczęśliwiać”.

Informacje o książce:
Tytuł: Nowe życie
Tytuł oryginału: Nowe życie
Autor: Ewelina Kościelniak
ISBN: 9788380837171
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content