Nela i skarby Karaibów - Nela - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Nela i skarby Karaibów – Nela

Recenzja książki Nela i skarby Karaibów - Nela

Nela i skarby Karaibów
Nela

Nela i skarby Karaibów” to siódma z z kolei książka z serii wydanej przez słynną, małą reporterkę, która w wieku zaledwie dziewięciu lat fascynuje nie tylko swoich rówieśników, ale także i starszych od niej osób niesamowitą ciekawością świata i pasją podróżowania. Jak sama doświadczyłam, choć skierowana jest głównie do najmłodszych czytelników, doskonałej rozrywki może dostarczyć też tym nieco starszym. Dzięki tej lekturze odkrywanie świata z moją małą siostrzenicą stało się niezwykle fascynujące, a ona sama przy pomocy niniejszej książki zainspirowała mnie nie tylko do czytania o tych niezwykłych punktach na mapie świata, ale przede wszystkim do wyruszenia w drogę, aby poznać je namacalnie.

Nela i skarby Karaibów - Nela

Podróże stwarzają szczególną możliwość poznania nowych ludzi, kultur, języków i niespotykanych koło naszego domu krajobrazów. Pozwalają doświadczyć piękno ukryte w różnych zakamarkach świata i dobra przyrody. Jestem przekonana, że wszystkie podróże, zarówno te duże, jak i małe służą każdemu i ubogacają bez względu na wiek. Uważam, że doskonałym pomysłem jest wdrażanie małych czytelników, już od najmłodszych lat w świat podróży, odkrywania i doświadczania tego co ich otacza. Pierwszą z dróg, aby to osiągnąć mogą stać się książki, a recenzowana przeze mnie lektura nadaje się do tego znakomicie. Nawet się nie spostrzeżemy, gdy taka lektura wyda swoje owoce. Dziecko zaciekawione światem nauczy się cenić czas spędzony na odkrywaniu, wędrówce do lasu, w góry czy na plażę. Taki scenariusz daje nadzieję na to, że będzie to dla niego dużo bardziej atrakcyjne niż bierne spędzanie czasu przed komputerem czy telewizorem.

Nela i skarby Karaibów - Nela

Książka pt. „Nela i skarby Karaibów” rożni się nieco od wcześniejszych wydań z serii małej reporterki. Poprzednie pozycje miały w większości charakter opowiadania o przyrodzie, cudach natury, spotykanych przez Nelę zwierzętach. Najnowsza książka zawiera dodatkowy wątek przygodowy – mała reporterka zaprasza swoich przyjaciół do wyruszenia w niecodzienną podróż razem z nią.  Podąża śladami postaci historycznych np. Krzysztofa Kolumba, piratów, a nawet wciela się w rolę prawdziwego poszukiwacza podwodnych skarbów ukrytych na dnie oceanu.

„W tej książce zaproszę cię na niesamowitą wyprawę! Odkryjemy Karaiby śladem Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów. Poznamy miejsca gdzie mogły zatonąć galeony i poszukamy skarbów na dnie morza! Wyruszymy do starych jaskiń, w których mieszkali kiedyś Indianie. Odkryjemy zatokę, w której kiedyś ukrywali się piraci. Zbadamy dno Morza Karaibskiego w poszukiwaniu zaginionych armat. Przeżyjemy wiele innych fantastycznych przygód. Mam nadzieję, że wybierzesz się ze mną, bo nie będzie to tylko podróż po Karaibach, ale wyprawa prawdziwych odkrywców.”

Nela i skarby Karaibów - Nela

Publikacja bogata jest w piękne fotografie opisywanej przyrody, roślin i zwierząt, ale także rysunki Neli, które przybliżają czytelnikom opisywany przez nią świat. W książce znajdują się również bardzo dokładne mapy, które Nela opisuje w tekście. Taka lektura staje się cenną lekcją geografii, a opisy, w których autorka porównuje dany rejon do jakiegoś zwierzęcia czy charakterystycznego przedmiotu znacznie pomagają dziecku zapamiętać jak wygląda na mapie opisywany obszar np. Dominikana czy Haiti. Dodatkowym walorem edukacyjnym jest również używanie przez Nelę angielskich słów, które mali czytelnicy z łatwością mogą powtórzyć, a dzięki temu utrwalają obcy język.

Nela zwraca się do swoich czytelników w sposób bezpośredni. Zadaje im pytania, zaprasza do odnajdywania wspólnych rozwiązań zadawanych przez nią zagadek. Sprawia to, że dziecko wchodzi w dialog z autorką, odpowiada na jej zaproszenie i uczestniczy aktywnie w lekturze. Dodatkowym atutem publikacji jest obecność na wielu stronach specjalnych kodów, które po zeskanowaniu przez odpowiednią aplikację dają możliwość obejrzenia dodatkowych filmików na temat, który właśnie został poruszony przez Nelę. Moim zdaniem pomysł ten jest naprawdę rewelacyjny, ponieważ pozwala dziecku na obejrzenie m.in. takich atrakcji jak widok morza z lotu ptaka, albo zbadanie jego dna.

Nela i skarby Karaibów - Nela

Książki małej reporterki to doskonała lektura dla całej rodziny. Jestem przekonana, że może stać się źródłem fascynującej wiedzy nie tylko dla dziecka. Przecież i dorośli niejednokrotnie potrzebują małej powtórki z geografii, biologii czy historii. Wspólne czytanie z pewnością ubogaci niejedno wspólnie spędzone popołudnie czy wieczór. Dla mnie najpiękniejszym dowodem, że warto poświęcić czas na lekturę tej książki są słowa mojej małej siostrzenicy „Ciociu, życzę Ci żebyś była jak Nela, żebyś odwiedziła te kraje w których jeszcze nie byłaś… i żebyś zabrała mnie tam ze sobą.”.

Informacje o książce:
Tytuł: Nela i skarby Karaibów
Tytuł oryginału: Nela i skarby Karaibów
Autor: Nela
ISBN: 9788375966473
Wydawca: National Geographic
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content