Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał - Laurence Yep, Joanne Ryder - Recenzje książek z każdej półki
Literatura dziecięca

Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał – Laurence Yep, Joanne Ryder

Recenzja książki Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał - Laurence Yep, Joanne Ryder

Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał
Laurence Yep, Joanne Ryder

Smoczo–ludzkich przygód ciąg dalszy! Byłam zachwycona gdy zobaczyłam drugą część przygód Panny Drake i Winnie w nowej odsłonie: „Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał”. I gdy pierwsza część (Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi) opowiadająca losy obu pań, mnie urzekła, tak druga część była zachwycająca i nawet nie przechodząc do końca mojej recenzji, już na wstępie mogę polecić książkę!

Przypomnijmy najpierw kim są obie panie. Panna Drake to stateczny, długowieczny smok żyjący sobie w swojej jaskini. Ale nie jakiejś tam brudnej jaskini, w której są tylko skały. Panna Drake to dama, otoczona swoimi pięknymi skarbami i podłogą wyścieloną dywanem z Turkmenistanu. Jaskinia smoka znajduje się w podziemiach domu Winnie. Winnie z kolei to rezolutna dziewczynka, która niedawno zamieszkała w tej wspaniałej posiadłości. Wcześniej Winnie i jej mama nie miały nic, tułały się od miasta do miasta, biedne acz szczęśliwe. Kiedy jednak cioteczna babka Winnie, Amelia zmarła, pozostawiła im w spadku tę wspaniałą posesję.

Panna Drake i Winnie w poprzedniej części już przeżyły swoje pierwsze przygody, połączyła je przyjaźń i lojalność, a także żałoba po stracie bliskich. Smoczyca tęskniła za Amelią z kolei Winnie straciła tatę. Takie przeżycia zawsze cementują związki, a tu mamy do czynienia z dziewczynką i dorosłym smokiem!

Mama Winnie nie ma pojęcia, że w podziemiach mieszka Panna Drake, oraz że całą posiadłość położoną w San Francisco, dosłownie oblegają magiczne istoty, Smoczycę zna jedynie w jej ludzkiej postaci. Sprawy jednak się komplikują, gdy Winnie zaczyna chodzić do Akademii Spriggs, do której uczęszczają magiczni i zwykli ludzie, którzy robią interesy z magicznymi i dobrze znają ten niezwykły świat. Mając za najlepsze przyjaciółki krasnoludkę Mabli, najadę Liri czy dżina Zainę, trudno jest utrzymać w tajemnicy taki magiczny sekret. Do tego wszystkiego dochodzi zawistna czarodziejka i rywalka w klasie Winnie, oraz dziadek dziewczynki, który chce odebrać wnuczkę jej mamie.

Czy mama Winnie pozwoli dziewczynce pozostać w tak dziwnej szkole jak Akademia Spriggs? Co z dziadkiem dziewczynki? Jakie niezwykłe przepowiednie ma dla Panny Drake i Winnie Nessi z Loch Ness?

Rzadko się tak zdarza, aby następna część książki była lepsza od jej poprzedniczki, ale w tym przypadku dokładnie tak jest. Pierwsza część była miłą dla oka rozrywką, lecz przygody Panny Drake i Winnie, były dość proste, bardziej znaczące było to co nie zostało powiedziane wprost. Relacja obu pań, ich postępująca przyjaźń i próby radzenia sobie z żałobą po stracie bliskich…

Druga część jest o wiele bardziej wysmakowana. Winnie i Panna Drake, przeżywają całe mnóstwo przygód. Dziewczynka kształtuje swój charakter, pokazując się Czytelnikowi w coraz to nowej odsłonie. Panna Drake mimo iż przeżyła wiele tysięcy lat, ciągle jest zaskakiwana przez swoją małą wychowankę. Dodatkowym plusem jest wprowadzenie kolejnych postaci, na przykład mamy Winnie, która w pierwszej części była dość „niewidzialna”.

Książka również pokazuje, że nie trzeba być smokiem, lub inną nadprzyrodzona istotą by mieć w sobie odwagę do działania. To przesłanie bardzo mi się podobało, ponieważ Winnie oprócz tego że przyjaźni się ze smokiem, jest taką samą zwykłą dziewczynką jak miliony innych w jej wieku. Wspaniałe jest to, że tak właśnie zostaje do końca. Dziewczynka jest niezwykła nie dlatego, że ma czarodziejską różdżkę, ale dlatego że jej charakter, siła woli i życiowa energia kształtują jej wyjątkowość. Ogromny plus za wprowadzenie do książki niezwykłego nauczyciela sir Isaaka Newtona! Który również podkreśla, iż to co sprawia że jesteśmy wyjątkowi jest nasze działanie, nasz umysł.

Jak na poradnik przystało mamy też porady w stylu:

„Miej na uwadze, że nawet najbystrzejszy pupil narobi czasem zamieszania” (s.176)

„Wady miewają cudzy podopieczni, dziwactwa twojego pupila to oznaka charakteru” (s.211)

Drodzy rodzice, brzmi znajomo?

Ta część naszpikowana jest przygodami, dodatkowo jest piękna i mądra! Myślę, że Wasze dzieci będą zachwycone przygodami zawartymi w „Pordaniku dla smoków…”. Moim zdaniem jest to piękna historia, tym razem opowiadana trochę ze strony Winnie, a po trochu Panny Drake, co nadaje jej młodzieńczą energię i życiową mądrość.

Informacje o książce:
Tytuł: Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał
Tytuł oryginału: A Dragon’s Guide to Making Your Human Smarter
Autor: Laurence Yep, Joanne Ryder
ISBN: 9788379660339
Wydawca: IUVI
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content