Recenzje książek

Nawrócony – Ewa Carla

Nawrócony - Ewa Carla

Nawrócony
Ewa Carla

„-Kolejne spotkanie – spojrzałem w kalendarz – dokładnie za dwa tygodnie. A teraz musimy poszukać jakiegoś duchownego, który by naszego Kubusia ożenił, bo do przerzutu nie chcę słyszeć o żadnych ślubach, weselach i jakichkolwiek waszych dupach. Rozumiemy się dobrze?
-Zobaczymy, czy będziesz taki mądry, jak sam się w końcu zakochasz – odgryzł się Kuba.
-Co ty, Kosior, pierdolisz? Góral zakochany? Chyba się jeszcze nie urodziła taka księżniczka, która mogłaby Górala owinąć sobie wokół palca jak ta twoja Iwonka ciebie.”

Powyższy cytat doskonale oddaje charakter książki „Nawrócony”, którego autorem jest Ewa Carla. To przede wszystkim dobrze napisana powieść sensacyjna z elementami romansu i kryminału. Książka intryguje już swoim opisem, który zderza ze sobą dwa całkowicie różne światy: przestępczy i duchowy. Powstały kontrast bohaterów i otaczających ich światów stworzył oryginalną historię opierającą się na różnicach w postrzeganiu życia.

Sara to studentka, która jako dziecko została podrzucona do klasztoru. Tam wychowuje się wśród zakonnic i księdza. Jest uduchowiona i pełna dobra. Z kolei Adam – drugi główny bohater jest całkowitym przeciwieństwem bohaterki. Szef sopockiej mafii, który zajmuje się handlem narkotykami. Jak można się domyślić młodzi spotykają się i zaczyna rozwijać się wątek romantyczny. Mimo tego, że pochodzą z dwóch różnych światów zawiązuje się między nimi więź, choć na początku nie jest łatwo. Bohaterka po pierwszym spotkaniu jest bardzo negatywnie nastawiona do chłopaka, jednak z czasem się to zmienia. Adam z kolei zauroczył się dziewczyną od razu. Co, jak się okazuje, nawet jego samego zdziwiło.

„Sara. Sara. Sara. Od wczoraj nie przestaję o niej myśleć. Nawet dzisiaj miałem wielką nadzieję, że znowu ją zobaczę, gdyby nie przyszła do kaplicy, musiałbym jej szukać po całym klasztorze. Nie rozumiałem do końca, co właściwie działo się w mojej głowie za każdym razem, gdy tylko była w pobliżu. Całą noc zastanawiałem się, jak to możliwe. Ja, wielki Górecki, znany trójmiejski gangster, mogący mieć każdą laskę na skinienie małego palca i z reguły zabawiający się z kilkoma panienkami naraz, teraz rozmyślam wyłącznie o jednej dziewczynie.”

Opowieść wyróżnia się oryginalną charakterystyką bohaterów. Nie są przerysowani, co często się zdarza przy zestawieniu tak odmiennych światów. Tutaj mimo że Sara wychowuje się w klasztorze nie odbiera jej tożsamości. Jest świadomą, mającą swoje wartości kobietą. Nie jest zamknięta pod kloszem i nie musi przestrzegać wszystkich reguł zakonnic. Z kolei Adam jest szefem mafii ale ma też ludzkie odruchy. Potrafi pokazać pokorę i wie kiedy powinien odpuścić. To on przede wszystkim przechodzi przemianę wewnętrzną. Nie pod wpływem dziewczyny, a pod wpływem rozmów z księdzem. Postacie drugoplanowe także mają ciekawe portrety psychologiczne, każdy jest charakterystyczny i się wyróżnia. To rzadkość, aby każdy z bohaterów pobocznych miał ciekawą osobowość. Małym minusem jest brak dokładnego opisu wyglądu. Wiadomo, że Sara jest rudowłosa, a Adam ma krótko ścięte, ciemne włosy i szare oczy. Bardzo skromne portrety, jednak przy rozbudowanych opisach charakteru można przymknąć na to oko. Narracja jest prowadzona zawsze z perspektywy głównych bohaterów. Z kolei język jest nieskomplikowany i prosty, czasami dosadny. Wprowadza to dużo naturalności do dialogów. Dzięki temu czyta się bardzo szybko. Wartka akcja aż prosi się, aby przewracać kolejne kartki i dowiedzieć się co będzie dalej. Opisy są krótkie ale bardzo plastyczne, dzięki czemu czytelnik nie zanudzi się a będzie mógł zwizualizować sobie bez problemu konkretne miejsca. Jedyne moje zastrzeżenia co do tej opowieści wiążą się z zakończeniem. Sama końcówka wprowadza ogromny element niepewności, co moim zdaniem jest dobrym zabiegiem. Szczególnie jeśli chciałoby się kontynuować historię. Natomiast epilog jest dla mnie tak abstrakcyjny, że aż niemożliwy. Wprowadza na sam koniec wielki zamęt i nie do końca jestem przekonana czy to dobrze.

Autorka, Ewa Carla w wolnym czasie czyta i uwielbia seriale kryminalne, co można odczuć czytając tę książkę. Elementy niepewności, niepokoju i brutalności znajdziemy tutaj bez problemu. Polecam książkę każdemu kto ma ochotę przeczytać coś co wychodzi poza standardowe schematy powieści sensacyjnej. Na pewno nie pożałuje czasu spędzonego z tak interesującymi bohaterami.

Informacje o książce:
Tytuł: Nawrócony
Tytuł oryginału: Nawrócony
Autor: Ewa Carla
ISBN: 9788382190793
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać