Poradniki

Mów jak Amerykanin – Dagmara K. Kubisiak

Recenzja książki Mów jak Amerykanin - Dagmara K. Kubisiak

Mów jak Amerykanin
Dagmara K. Kubisiak

Pracując na co dzień z Amerykanami, jako ciekawostkę postanowiłam przeczytać książkę pani Dagmary Kubisiak „Mów jak Amerykanin”. Nigdy nie uważałam, że mój angielski jest na perfekcyjnym poziomie, wydawało mi się, że jest na tyle w porządku, że pozwala mi na dzienną pracę w tym języku oraz kontakt ze współpracownikami zza oceanu. Dlatego też, gdy pojawił się wspomniany wcześniej poradnik, stwierdziłam, że jest to dobra okazja, aby zobaczyć, co robię źle i gdzie znajdę pole do poprawy, aby wypowiadać się lepiej.

Na początku chciałabym napisać kilka słów o autorce i o tym, co skłoniło ją do napisania takiej książki. Dagmara Kubisiak studiowała filologię angielską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w czasie studiów uczyła dzieci i młodzież. Natomiast 16 lat temu, autorka przeprowadziła się do USA, gdzie kontynuowała nauczanie oraz dodatkowo zajęła się tłumaczeniami.

We wstępie do swojej książki autorka opowiada o swoim zderzeniu z rzeczywistością, jakie przeżyła w początkach swojego pobytu w New Jersey. Stało się tak głównie dlatego, że język, którego uczyła się podczas studiów, owszem był to angielski, ale brytyjski, a nie amerykański. Niby to samo, ale jednak akcent, znaczenie niektórych słów są inne. Inaczej też rozmawia się wykładowcami na uczelni, kolegami z grupy, a już zupełnie inaczej z tubylcami, którzy mówią zwykle szybciej, używają skrótów i wyrażeń, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Pani Dagmarze zajęło około 5 miesięcy opanowanie różnic pomiędzy brytyjski i amerykański angielskim, a teraz postanowiła podzielić się z nami swoimi obserwacjami. Spodobało mi się w książce to, że nie jest to kolejna książka z regułkami, jednak wszystkie porady poparte są przykładami wyjętymi prosto z ulic Nowego Jorku oraz New Jersey. Autorka jak sama pisze:

„Tu znajdziecie właśnie wszystko to, co ma pokrycie w prawdziwym życiu Polaka rzuconego w wir amerykańskojęzycznego bełkotu. Temu właśnie poświęcona jest ta książka”.

Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy poświęcony jest problemom z wymową, drugi, trzeci oraz czwarty mówią o gramatyce angielskiej, która jest tak naprawdę prosta, a przynajmniej autorka stara się nam pokazać, że taka może być, jeśli zapamiętamy kilka zasad, a niektórych rzeczy po prostu nauczymy się na pamięć. Pani Kubisiak omawia w nich między innymi czasy i okresy warunkowe, pisze o zasadach tworzenia liczby mnogiej, stopniowaniu przymiotników oraz wielu innych przydatnych regułach. Wspomina również, że zapominamy często o przedimkach „the”, „a” i „an”, myśląc, że nie są one zbyt ważne, jednak dla Amerykanina są one dość istotne, a pomijając je, nasz angielski brzmi mniej więcej „Kali jeść, kali pić”, czyli jednak mało poprawnie, czy profesjonalnie. Kolejny, piąty rozdział wydał mi się najciekawszy, dotyczy on języka potocznego. Czytamy w nim między innymi o różnicy między językiem potocznym a slangiem, autorka podaje również kilka popularnych zwrotów używanych na co dzień przez naszych amerykańskich kolegów. Znajdujemy w nim również listę pułapek językowych, na które zdarza nam się złapać. Do najpopularniejszy należą: interpret co nie oznacza wcale interpretować, ale tłumaczyć, pasta nie oznacza pasty do zębów, ale makaron. Kolejny rozdział mówi o idiomach, przedstawia wiele z nich oraz wspomina o pułapkach z nimi związanymi. W ostatnim rozdziale zaś zostały omówione obyczaje i święta amerykańskie.

Podsumowując, poradnik jest bardzo dobrym sposobem na poprawę jakości komunikacji oraz wyłapanie błędów, które być może, niekiedy nawet nieświadomie, popełniamy. Książka napisana jest w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Autorka stara się obrazowo i na licznych przykładach, zwrócić uwagę na problemy oraz nawyki, które miała okazję zaobserwować podczas swojej przygody z językiem angielskim. Wydaje mi się, że naprawdę udało się jej w przystępny sposób zachęcić czytelnika do pracy nad sobą. Myślę jednak, że samo przeczytanie książki raz, czy nawet dwa nie wystarczy, jednak na pewno jest do dobry początek, aby stać się bardziej komunikatywnym i świadomym użytkownikiem języka angielskiego.

Informacje o książce:
Tytuł: Mów jak Amerykanin
Tytuł oryginału: Mów jak Amerykanin
Autor: Dagmara K. Kubisiak
ISBN: 9788381471893
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać