Literatura młodzieżowa

Moje życie od teraz – Jessica Verdi

Recenzja książki Moje życie od teraz - Jessica Verdi

Moje życie od teraz
Jessica Verdi

Popełniać błędy ludzka rzecz. Każdy z nas w którymś momencie się potyka o własne nogi. Pod wpływem emocji czy wydarzeń podejmuje decyzję, której konsekwencje są często ogromne. Jednak, czy chwila zapomnienia, alkohol i urwany film mają zawsze straszne konsekwencje? Zwykle nie, czasem jakieś szczęście ratuje od tragedii. Nie zawsze.

Bohaterka tej książki nie miała za wiele szczęścia. Do tej pory ułożona i grzeczna dziewczyna miała wszystko pod kontrolą. Cały jej świat kręcił się wokół chłopaka i koła teatralnego. Jej rodzina była dziwna jak na powszechne standardy, jednak pełna i kochająca. Wychowywał ją biologiczny ojciec i jego partner. Spokój w domu zaburzały rzadkie wizyty Lisy, matki dziewczyny, która nigdy nie znalazła w sobie uczuć macierzyńskich. A jeśli nawet, strach nie pozwolił jej zatrzymać córkę. Świat Lucy załamuje się w przeciągu kilku dni. Najpierw jej chłopak, Ty, rzuca ją dla dziewczyny, która dostała główną rolę w sztuce, o którą też zabiegała Lucy. Później okazuje się, że Lisa znów wróciła do jej życia, domu i ma zamieszkać z nimi na jakiś czas. To przelewa czarę goryczy. Lucy, która do tej pory robi dobrą minę do złej gry, wychodzi z przyjaciółmi. Wstawiona ostro wychodzi z wokalistą zespołu. Następnego dnia budzi się naga w jego łóżku, niewiele pamięta. Kolejne dni zacierają to zdarzenie, obecność biologicznej matki skutecznie ją dekoncentruje. Jest też coraz bliżej z Evanem, znajomym z kółka teatralnego. Nie daje jej jednak spokoju noc z muzykiem. Gnana jakimś wewnętrznym przeczuciem robi badania. Wyniki wywracają jej świat do góry nogami.

Jak Lucy poradzi sobie z życiem po tej wiadomości? Jak wirus HIV zaważy na jej relacjach z ludźmi? Komu zaufa na tyle, by powiedzieć? Co dalej z kruchą relacją między nią i Evanem? Jaką rolę w tej całej sytuacji odegra Lisa, matka dziewczyny? Czy będzie musiała zapomnieć o wszystkich marzeniach?

Temat HIV i AIDS wciąż jest zamiatany pod dywan, choć chorzy coraz częściej wychodzą na światło dzienne, przyznając się do nosicielstwa. Takie książki, jak ta, uczą strasznie dużo. Lucy tak naprawdę zawiniła tym, że nie myślała. Że się upiła. Że rządziły nią emocje. I już zawsze będzie postrzegana przez pryzmat tej jednej nocy. Nocy, gdzie wszystkie pogadanki o bezpiecznym seksie, noszeniu przy sobie prezerwatyw czy nie spaniu z przypadkowymi partnerami gdzieś się ulotniły, gdy stężenie alkoholu we krwi rosło. Często obijało mi się o uszy, że chorzy są 'sobie winni’. AIDS nie jest chorobą narkomanów i wyrzutków społecznych. Można się zarazić na dziesiątki sposobów. Przez bezmyślność/nieuwagę jak Lucy. W szpitalu, podczas transplantacji. U dentysty. Kosmetyczki. W salonie tatuażu. Czy po prostu przez przypadkowy kontakt z krwią. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z nosicielstwa. Dowiadują się, kiedy wirus zmienia się w chorobę i niejednokrotnie jest za późno na leczenie. Jak powszechnie wiadomo, nie znaleziono jeszcze skutecznego leku, zwalczającego wirus HIV. Jednak medycyna poszła diametralnie do przodu, wiele się zmieniło w przeciągu nawet ostatniego dziesięciolecia. Są leki, które między innymi, dają szansę zakażonej matce urodzić zdrowe dziecko. Jednak istnieje ryzyko. Osoby obciążone wirusem są dyskryminowane. Co najsmutniejsze, nawet przez własne rodziny. Nie każdy jest tak tolerancyjny i kochający, jak ojcowie Lucy. Chorzy, nie mając wsparcia rodziny, nie podejmują leczenia. Co powoduje szybszy rozwój choroby. AIDS to cichy zabójca. W przypadku raka czegokolwiek mamy objawy, chory jest zaalarmowany zmianami czy bólem. Ta choroba atakuje po cichu, wyniszczając organizm, który staje się coraz podatniejszy na choroby. AIDS niszczy układy odpornościowy do tego stopnia, że w którymś momencie grypa jest śmiertelna.

Podsumowując, podsuwam Wam tę książkę, ponieważ mnie osobiście poruszyła do głębi. Lucy jest jedną z wielu nastolatek, które idą się bawić. Którymi kierują emocje. Jednak dziewczyna za jeden błąd zapłaciła bardzo wysoką cenę. Mam nadzieję, że ta historia okażę się przestrogą. Zanim spróbujesz po raz pierwszy się zabawić bez hamulców. Zanim urwie Ci się film. Zanim zaryzykujesz przypadkową znajomość. Przypomnij sobie Lucy. Dziewczyna miała marzenia. Wciąż je ma. Jednak HIV weryfikuje plany na życie.

Informacje o książce:
Tytuł: Moje życie od teraz
Tytuł oryginału: My Life After Now
Autor: Jessica Verdi
ISBN: 9788328007420
Wydawca: Olé
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać