Biografie i wspomnienia

Michał Milka. Łączę światy – Dorota Bielska

Michał Milka. Łączę światy - Dorota Bielska

Michał Milka. Łączę światy
Dorota Bielska

Michał Milka to osoba, która szerokiej publiczności może być znana z telewizyjnego programu „Down the road – zespół w trasie”, gdzie Michał wraz z 5 innymi uczestnikami posiadającymi zespół Downa oraz z Przemysławem Kossakowskim podróżuje po Europie. Program zyskał ogromną popularność, a nasz główny bohater urzekł widzów swoją otwartością, ciepłem i szczerością. Prywatnie Michał łączy dwa różne światy jako artysta i urzędnik. Zdobył również nagrodę publiczności w plebiscycie „Człowiek bez barier”.

Książka „Michał Milka. Łączę światy” jest wywiadem poprowadzonym przez Dorotę Bielską, która jest reżyserką i teatrolożką. Pisze ona scenariusze, reżyseruje spektakle, tworzy piosenki i opowiadania dla dzieci. Prowadzi także kursy literackie, a swego czasu wykładała na Uniwersytecie Łódzki i na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Prywatnie jest menadżerką i przyjaciółką Michała. W książce znajdziemy nie tylko wypowiedzi Michała, ale również bliskich dla niego osób np. jego mamy, znajomych z teatru czy też Przemka Kossakowskiego. Jest to pozycja, która nie dotyczy tylko Michała i jego życia, ale również książka pozwalająca zrozumieć, z jakimi problemami na co dzień mierzą się osób z zespołem Downa i przybliżyć nam ich funkcjonowanie.

Michał Milka. Łączę światy - Dorota Bielska

Pozycja rozpoczyna się od wspomnień mamy Michała, Pani Jolanty, która przeszła trzy operacje, aby móc go urodzić. Pamiętam, że gdy po raz pierwszy w telewizji widziałam tę kobietę, nie zwróciła ona mojej szczególnej uwagi i wydawała mi się być przeciętną osobą. Okazało się, że rzeczywistość była zupełnie inna i Pani Jolanta wykonywała pracę, o której czasami zdarzało mi się marzyć, ponieważ była pilotką, przewodniczką wycieczek i tłumaczką, co oczywiście wiąże się z ogromną liczbą podróży, jakie odbyła. Kiedy opowiadała ona o swoim życiu i tym w jaki sposób urodzenie dziecka z zespołem Downa wpłynęło na nie, byłam w szoku. Pani Jolanta nie zrezygnowała ze swojej pracy i prawdopodobnie dzięki temu Michał stał się taką pozytywną osobą. Wiele kobiet będących w podobnej sytuacji porzuciłoby swoją ukochaną pracę na rzecz wychowywania dziecka i przez to stałby się niezadowolone ze swojego życia, co z pewnością przenosiłoby się na dziecko, a jak wiadomo, szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko. Pani Jolanta i jej syn są tego świetnym przykładem. Gdy Michał podrósł, podróżował wraz z nią, dzięki czemu zwiedził 23 kraje i potrafi porozumiewać się w języku angielskim. Dodaje mu to mnóstwo pewności siebie. Jednak nie zawsze tak było. Niestety mimo wyjazdów za granicę, Michał doświadczył ze strony rówieśników wielu przykrości, szczególnie od jednego ze swoich kolegów z klasy. Chłopak prawdopodobnie sam miał trudną sytuację w domu i wyładowywał swoją agresję na słabszym koledze. Michał przez te konflikty i dużą dawkę stresu, wcześnie stracił włosy, które już nigdy nie odrosły. Jednak na swojej drodze zazwyczaj spotykał życzliwych i pełnych empatii ludzi, którzy nie odrzucali go i akceptowali takim, jakim jest.

Michał Milka. Łączę światy - Dorota Bielska

Książka zawiera również niezwykle interesujący rozdział, w którym lekarka naszego głównego bohatera udziela odpowiedzi na pytania związane z zespołem Downa. Przedstawia ona swoje poniekąd kontrowersyjne zdanie, że duża liczba rehabilitacji oraz pełen dostęp do logopedów, psychologów i pedagogów czasami na niewiele się zdają, a rozwój dziecka i tak będzie bardzo powolny. Nie do końca wiadomo, od czego to wszystko zależy i mówi ona wspaniałe słowa:

„Matki niech nie rezygnują ze swojej pracy, niech nie szukają usprawiedliwienia i realizują swoje życie, bo ich dziecko i tak będzie dokładnie tym, kim będzie”.

Osoby z zespołem Downa w moim życiu są obecne praktycznie od zawsze i dla mnie ich widok oraz współpraca z nimi nie są niczym nadzwyczajnym. Jednak nie każdy ma takie doświadczenia jak ja, przez co można ulegać różnego rodzaju stereotypom i traktować osoby z tym zespołem jak kosmitów. Ludzie niemający styczności z takimi osobami gapią się na nich, unikają lub – co gorsza – wyśmiewają i obrażają. Ta książka pozwala spojrzeć na świat z perspektywy osoby z zespołem Downa. Dzięki niej nauczymy się, że ich życie niewiele różni się od naszego i często mamy te same problemy i marzenia, więc nie ma żadnych podstaw, aby takich ludzi dyskryminować.

Informacje o książce:
Tytuł: Michał Milka. Łączę światy
Tytuł oryginału: Michał Milka. Łączę światy
Autor: Dorota Bielska
ISBN: 9788381276320
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać