Martwa jesteś piękna - Belinda Bauer - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Martwa jesteś piękna – Belinda Bauer

Recenzja książki Martwa jesteś piękna - Belinda Bauer

Martwa jesteś piękna
Belinda Bauer

Martwa jesteś piękna, to chyba najbardziej nietypowy komplement, jaki można usłyszeć. Chociaż nie wiem, czy będąc nieżywym, aż tak bardzo interesuje nas swój wygląd. Nas samych może nie, ale za to mordercę, który czerpie radość z oglądania zwłok oraz aktu umierania, który go niezwykle fascynuje, już tak.

Zastanawialiście się kiedyś, czy mentalność dziennikarza kryminalnego może być zbliżona do mentalności zabójcy? Ja w sumie nie, ale po lekturze fantastycznego kryminałuMartwa jesteś piękna” zdałam sobie sprawę, że granica między tymi dwoma umysłami jest niewielka. Tak naprawdę oboje pragną tego samego: martwych ciał i publiczności, z tą małą różnicą, że jedno chce być rozpoznawalne, a drugie nie. Chociaż to też nie do końca tak, oboje pragną być rozpoznawalni przez swoją twórczość, jednak tylko jedno z nich jest w stanie pociągnąć za spust dla sławy.

Główną bohaterką książki jest Eva Singer reporterka kryminalna, która jest na zakręcie swojej kariery zawodowej. Z jednej strony jest dobra w tym, co robi, z drugiej brakuje jej przełomowej sprawy, aby wybić się na szczyt sławy. Kobieta potrzebuje spektakularnego tematu, aby przyciągnąć uwagę widzów i zdobyć szacunek przełożonych. Z drugiej strony on, tajemniczy mężczyzna szukający poklasku, fan śmierci oraz tak samo żądny widzów i uwagi osobnik. Jego celem jest sprawienie, aby świat docenił piękno umierania.

Pewnej mrocznej nocy ich drogi się splatają. Eva wraca nocną do domu śledzona przez nieznanego mężczyznę. Wiedziona instynktem samozachowawczym, czując zagrożenie, odwraca się nagle i prosi prześladowcę o pomoc! Chce, aby ten odprowadził ją bezpiecznie do domu! W tym właśnie momencie dochodzi to dziwnego mentalnego połączenia między katem a ofiarą. Następnego dnia rano dziennikarka otrzymuje tajemniczą przesyłkę z relacją z miejsca zbrodni, nagraną wydawać by się mogło, przez samego złoczyńcę. Kobieta długo walczy z moralności, opublikować nagranie czy nie, jednak jak to w życiu bywa, instynkt samozachowawczy wygrywa. I tym oto sposobem Eva staje się ulubienicą mordercy, zawsze jest pierwsza na miejscu zdarzenia, jednak czy z czasem sama nie stanie się ofiarą? Czy fascynacja kobietą nie skończy się tym, że mężczyzna będzie chciał ją zobaczyć piękną, czyli według jego standardów martwą?

Szczerze muszę przyznać, że książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, pani Bauer jest fenomenalną pisarką. Niby nic odkrywczego nie ma w powieści, z wątkiem, w którym morderstwa popełniane są dla przyjemności, też już się zetknęłam, jednak styl pisania autorki ma w sobie coś wciągającego. Mistrzowsko budowane napięcie, nieprzewidywalne zwroty akcji sprawiają, że aż chce się czytać. Każdy rozdział pochłaniałam z myślą „jeszcze tylko jeden” i żeby nie to, że spodziewałam się gości, pochłonęłabym całość na raz. Z drugiej jednak strony cieszyłam się, że czeka mnie tak przyjemna lektura i chętnie ponownie do niej siadłam.

Obok głównego wątku, którym są morderstwa, autorka poświęca wiele uwagi ojcu Eve, który choruje na Alzheimera oraz ich relacji. Bardzo obrazowo pokazuje jakie emocje towarzyszą osobom mierzącym się z chorobą. Widzimy nie tylko cierpienie głównej bohaterki, ale także mężczyzny, który mając przebłyski świadomości, zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak jak powinno i jak ogromnym ciężarem jest dla swojej córki. Jak wszyscy wiemy, Alzheimer jest jedną z chorób, która zwykle bardziej odbija się na najbliższej rodzinie niż na samym chorym.

Podsumowując, książka jest bardzo dobra. Porusza niezwykle aktualny temat, jakim jest moralność, myślę, że chodzi nie tylko o tę dziennikarską, ale również o zwykłą, ludzką. Możemy dogłębnie przeanalizować uczucia, przemyślenia, jakimi kieruje się Eve, aby podjąć taką, a nie inną decyzję. Widzimy też konsekwencje jej działań, co daje nam do myślenia. Jednym słowem, książka pani Bauer jest nie tylko typową pozycją skupiającą się na zbrodni oraz próbie ujęcia sprawcy, ale także sprawia, że zatrzymujemy się chwilę na głębszych przemyśleniach. Zdecydowanie można przeczytać.

Informacje o książce:
Tytuł: Martwa jesteś piękna
Tytuł oryginału: The Beautiful Dead
Autor: Belinda Bauer
ISBN: 9788328708501
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content