Patronaty

Mały człowiek z wielkim psem – Patronat MoznaPrzeczytac.pl

Patronat MoznaPrzeczytac.pl Mały człowiek z wielkim psem

Mały człowiek z wielkim psem

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że objęliśmy patronatem nietuzinkową książkę – połączenie pióra i pędzla – Mały człowiek z wielkim psem autorstwa Bożeny Kraczkowskiej oraz Marioli Żylińskiej-Jestadt. Z pisarską twórczością Pani Bożeny spotkaliśmy się już przy okazji recenzji książki pt.”Purpurowe gniazdo” dlatego jesteśmy przekonani że i ta publikacja będzie przyjemną lekturą.

Mały człowiek z wielkim psem to wspólny projekt pisarki Bożeny Kraczkowskiej i malarki Marioli Żylińskiej-Jestadt, na który składają się: zbiór opowiadań Bożeny Kraczkowskiej oraz inspirowane nimi obrazy Marioli Żylińskiej-Jestadt, tworzące „Galerię Małego Człowieka”. Projektowi towarzyszy niezależny od publikacji singiel z piosenką Blues na drugą stronę (słowa, muzyka, śpiew – Bożena Kraczkowska).

Książka jest propozycją dla młodzieży i dorosłych, zawiera opowiadania Bożeny Kraczkowskiej. Autorka zastanawia się w nim, jak ważni są w życiu dziecka rodzice i sama nam odpowiada: są tak samo ważni, jak ważny jest przyjaciel. W tym przypadku wielki pies. Pies z opowiadania daje dziecku (Jaśkowi) ciepło, miękki dotyk i poczucie bezpieczeństwa, czyli to, co powinni dać mu rodzice. I Jasiek próbuje sam odwrócić te role. Bardzo się boi, ale walczy. Walczy też Joanna, matka Jaśka, niespełniona malarka i prawdopodobnie alkoholiczka. Jednak ona walczy o siebie. Sceny malarskie opowiadania ilustrują rzeczywiste obrazy Marioli Żylińskiej-Jestadt. Przetaczające się przez płótna głównej bohaterki, surrealistyczne niebieskie arbuzy spajają słowo z kolorem. To niezwykle emocje!
Malarstwo Marioli Żylińskiej-Jestadt jest zachwycające, z jednej strony niespokojne i pełne lęków, a z drugiej strony wypchane wręcz ogromnym optymizmem.

Mały człowiek z wielkim psem wart był zaangażowania tych, którzy przyczynili się do zrealizowania projektu spinającego niejako w jedno: słowo, obraz i muzykę. Ukazała się bowiem książka ze świetnymi opowiadaniami, z których niektóre są bardziej miniaturą literacką balansującą na pograniczu poezji niż opowiadaniem. Teksty Kraczkowskiej są lekkie, pełne pozytywnego myślenia, mimo smutnych spostrzeżeń w nich zawartych. Inteligentna gra zestawień słów, bawi i wywołuje emocje czytelnika swymi przewrotnymi skojarzeniami. Idealnym dopełnieniem treści opowiadań są obrazy autorstwa Marioli Żylińskiej-Jestadt. Czytelne intencje ujęcia tematu w połączeniu z zamaszystym niedopowiedzeniem szczegółów i mocną kolorystyką nadają dynamizm zawartym w książce obrazom. W sposób doskonały Słowo i Obraz oddają ducha narracji.

Książka Mały człowiek z wielkim psem została wydana przez Wydawnictwo ElSet w Olszytnie

Książkę można kupić w wydawnictwie:
wydawnictwo@elset.pl
lub w dziale promocji autorki:
pro_kraczkowska@wp.pl

dodatkowe informacje na stronach:
http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=160&cat=
http://www.malachitowylas.blogspot.com/

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać