Literatura młodzieżowa

Letnie marzenie – Cathy Cassidy

Letnie marzenie - Cathy Cassidy

Letnie marzenie
Cathy Cassidy

Mówi się, że człowiek je oczami. Ja oczami kupuję książki i od tej [jak i pozostałych tomów Bombonierek] nie mogłam przejść obojętnie. O ile okładka może być smakowita, to ta taka właśnie jest. Parafrazując Foresta Gumpa, napiszę: „Księgarnia jest jak pudełko czekoladek — nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. Tym razem trafiła mi się trzecia powieść z cyklu Bombonierki pt. „Letnie marzenie” autorstwa Cathy Cassidy. Autorka opowiada nam historię Summer, bliźniaczki Skye [tom 2: Piankowe niebo], przyrodniej siostry Cherry [tom 1: Wiśniowe serce] i młodszej siotry Honey [pewnie poświęci jej kolejny tom] i starszej siostry Coco [kolejny tom].

Czytając kolejne strony zastanawiałam się, jak to możliwe, żeby Ci sami rodzice mają tak różne córki. Gdy w ramach prezentu ślubnego, mama Summer wyjeżdża ze swoim nowym mężem Paddy’m do Peru, Summer wie, że trzy letnie tygodnie bez rodziców pozwolą jej i siostrom na swobodę. Nie wyczuwa zbliżających się kłopotów. Gdy okazuje się, że zaprzepaszczona szansa dostania się do Królewskiej Szkoły Baletowej nie przekreśliła ostatecznie jej kariery baletnicy, w Summer budzi się iskierka nadziei. Kiedy na jednej z lekcji baletu pojawia się jej idolka Sylvie Rochelle i wybierą ją jako jedną z trzech kandydatek do wzięcia udziału w przesłuchaniu do Akademii Rochelle z internatem, którą ma zamiar otworzyć. Summer wie, że los się do niej uśmiechnął i tym razem musi udowodnić, że zasługuje na miano prawdziwej baletnicy. Dziewczyna jest ambitna, potrafi wiele poświęcić, aby dostać się do wymarzonej szkoły tańca. Gdy jej siostry pod nieobecność rodziców, imprezują, ona ćwiczy. Katuje się ogromną ilością powtórzeń, spędza wiele godzin na sali ćwiczeń wszystko po to, aby jej taniec na pointach był perfekcyjny i lekki zarazem. Nie zrażają jej odciski, krwawiące palce, ból stóp – przecież baletnice się nie skarżą. Żeby wejść na szczyt musi zacisnąć zęby i ćwiczyć jeszcze mocniej, musi być najlepsza. Kiedy w pensjonacie rodziców pojawia się ekipa filmowa, która będzie całe lato zajęta realizowaniem produkcji filmu i Skye jak zaczarowana angażuje się w pomoc garderobianym, Summer wie, że każda minuta jest cenna i musi być poświęcona na ćwiczenia. Tylko w ten sposób może dostać stypendium Akademii Rochelle. Nagle cała przyjemność z jedzenia ciasta marchewkowego, picia Coli zostaje zastąpiona wyrzutami sumienia, że cukier, węglowodany i słabej jakości tłuszcze mogą źle wpłynąć na figurę baletnicy. A przecież do prestiżowej Akadamii chce dostać się kilkaset kandydatek, każdy szczegół może być na wagę złota. Summer wpada wręcz w obsesję bycia perfekcyjną pod każdym względem. Obsesyjnie zaczyna kontrolować wszystko, co trafia na jej talerz, dokarmia kota, wręcz panicznie boi się cukru i węglowodanów. Wszyscy wkoło dostrzegają, że Summer niknie w oczach. Tylko nie ona, widzi w lustrze grubą tancerkę w trykocie. Zrywa z klasowym przystojniakiem, gdy tylko zarzuca jej, że ma obsesję na punkcie baletu. Odsuwa się od przyjaciół i rodziny, aby w uciszyć głos wewnętrznego krytyka, który nieskończenie wypomina jej każdą słabość. „Jesteś tłusta, leniwa, niewystarczająca” … słyszy za każdym razem, gdy choć cień zadowolenia pojawi się na jej twarzy. W każdym miłym słowie, które słyszy od nauczycielki tańca, przyjaciółki, sióstr dopatruje się spisku i chęci zniweczenia jej walki o marzenia. Czy Summer uda się spełnić marzenia? Jaką rolę odegra w tym Alfie? Która z sióstr okaże się jej największym wsparciem?

Cathy Cassidy przez niepozorną opowieść dla nastolatek dotyka problemu, któremu czoła stawiają miliony dziewczyn na całym świecie. Lektura obowiązkowa dla każdej nastolatki, która cierpi na zaburzenia odżywiania oraz dla tych, przez których głowy przemknęła choćby myśl o tym, by zacząć drakońską dietę. Summer pokazuje, że najważniejsza jest wola walki i że nigdy nie jest za późno, aby tę walkę rozpocząć. Jak dla mnie mocne 7/10. Pozycja warta poświęcenia wieczora albo dwóch, szczególnie gdy ma się dzieci w okresie dojrzewania.

Informacje o książce:
Tytuł: Letnie marzenie
Tytuł oryginału: Summer’s dream
Autor: Cathy Cassidy
ISBN: 9788379660599
Wydawca: IUVI
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać