Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów - Marek Rybarczyk - Recenzje książek z każdej półki
Biografie i wspomnienia

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – Marek Rybarczyk

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów - Marek Rybarczyk

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów
Marek Rybarczyk

Na pewno każdy z nas wielokrotnie natknął się na nagłówki gazet, artykułów dotyczące brytyjskiej rodziny królewskiej. Sama czasami śledziłam jej losy, może nie byłam nią aż tak bardzo zafascynowana, jak prawdziwi fani, jednak czasami zdarzało mi się zerknąć, co w trawie piszczy, co tam u nich słychać. Ostatnio zachęcona wieloma pozytywnymi recenzjami serialu Netflix, „The Crown”. Obejrzałam go i wtedy moje zainteresowanie Windsorami wzrosło. Zaciekawiło mnie życie tej grupy społecznej, dlatego też zdecydowałam się sięgnąć po książkę „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”, aby sprawdzić, jak życie pokazane w serialu, odnosi się do rzeczywistości. Czy książka spełniła moje oczekiwania, czy dowiedziałam się czegoś więcej? O tym na koniec, teraz przybliżę, o czym jest sama książka.

„Jest to opowieść o ostatnich siedmiu dekadach ostatniej prawdziwej monarchii Zachodu, ale przede wszystkim o dziwnym, mało szczęśliwym małżeństwie Elżbiety i Filipa. To ono było źródłem wielu jak nie większości, problemów Windsorów.
W przeciwieństwie do holenderskiej, duńskiej czy szwedzkiej monarchia brytyjska „nie przesiadła się na rowery”. Chyba stało się w pewnym sensie coś gorszego. Nawet obdarzona żelazną wolną młoda królowa nie uchroniła ukochanej „firmy” przed inwazją dziennikarzy, aparatów fotograficznych i kamer. Paradoksalnie to żyjące z monarchii media zrobiły wiele, by rozwiał się królewski mit. Już w latach 70. XX wieku Windsorowie zostali częściowo sprowadzeni do funkcji dyżurnej opery mydlanej. Potem szacowna dynastia zaznała upokorzenia — wystarczy przypomnieć zdjęcia w tabloidach Fergie z jej kochankiem albo dostępne na taśmie erotyczne wyznania następcy tronu. W telenoweli „Windsorowie” główną bohaterką została angielska róża miażdżona przez bezdusznego księcia — Filip zdradzał Elżbietę, a Karol Dianę. Po tragicznej śmierci byłej synowej królowa buntowniczy duch księżnej Walii prześladował Elżbietę. Gwałtownie spadło poparcie dla pałacu. Dramat miał też skutki pozytywne, Elżbieta unowocześniła monarchię. Wydarzenia związane z Dianą sprawiły, że jej „firma” rzutem ma taśmę dogoniła XXI wiek”

Oprócz opisanych wyżej perypetii, w dalszej części książki śledzimy kolejne losy dynastii, między innymi pojawienie się w rodzinie Meghan, które to wywołało wiele kontrowersji.

Książka została napisana bardzo przystępnym językiem, co sprawia, że czyta się ją niezwykle lekko. Dodatkowym atutem biografii są liczne zdjęcia. Pozawalają one jeszcze lepiej wyobrazić sobie to, jak wyglądało, czy wygląda obecnie życie rodziny królewskiej oraz sami Windsorowie.

A teraz czas na odpowiedź do początkowego pytania, czy z książki dowiedziałam się czegoś więcej niż z serialu? Na pewno tak, jednak nie do końca zostały spełnione moje wszystkie oczekiwania. Po lekturze zaczęłam się zastanawiać, czy na pewno przeczytana książka jest stricte biografią, gdyż oprócz przedstawionych faktów, czasami odnosiłam wrażenie, że autor mniej lub bardziej lubi którąś postać i w związku z tym lepiej, lub gorzej ją przedstawia, albo wręcz czasami dodaje swoje komentarze. Może nie jest to napisane wprost, jednak między wierszami odniosłam takie wrażenie. Taka stronniczość nie do końca pasuje mi do biografii. Jednak znawczynią nie jestem i być może moje wrażenia i wnioski są błędne.

Pomimo tego zastrzeżenia książkę polecam. Tak jak pisałam wcześniej, czyta się ją lekko, więc jest super pomysłem na rozrywkę w czasie wolnym. Myślę, że jest również dobrym uzupełnieniem serialu, konfrontacją fikcji z rzeczywistością. Czas z nią spędzony na pewno nie będzie straconym.

Warto też dodać na koniec, że biografia napisana przez Marka Rybarczyka, powstała tak naprawdę w przełomowym momencie. Prawdopodobnie są to ostatnie chwile panowania królowej Elżbiety, zmiana jest tuż za rogiem. Karol, który tak długo czekał na koronę, prawdopodobnie ją wkrótce dostanie. Swoją drogą, strasznie jest to, że zdobycie czegoś upragnionego, wiąże się z ogromną stratą – matki, ale niestety tak działa ten system. Dodatkowo w tle kołaczą się pytania: Co stanie się ze słynną parą Harry i Meghan? Czy ułożą się relacje między braćmi? I chyba ostatnie i najważniejsze: Czy Brytyjczycy zaakceptują Kamilę jako swoją królową?

Informacje o książce:
Tytuł: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów
Tytuł oryginału: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów
Autor: Marek Rybarczyk
ISBN: 9788328715844
Wydawca: Muza
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content