Recenzje książek

Krzyż Romanowów – Robert Masello

Recenzja książki Krzyż Romanowów

Krzyż Romanowów
Robert Masello

Nic tak nie zachęca mnie jako czytelnika jak opis „opowieść grozy, thriller medyczny i powieść historyczna w jednym”, który widnieje na okładce wielkiej, ponad pięciuset stronicowej książki Roberta Masello. Jako amatorka wszystkich wymienionych wyżej kategorii, po prostu nie mogłam oprzeć się temu opasłemu tomiszczu o intrygującym tytule Krzyż Romanowów autorstwa amerykańskiego pisarza. Zacierając ręce, czekałam na „dreszcz nadciągającej katastrofy” zapowiadany przez recenzenta na okładce.

W powieści śledzimy dwa wątki – jeden współczesny, a drugi opisujący losy ostatnich przedstawicieli rosyjskiej dynastii Romanowów, czyli cara Mikołaja II i jego rodziny. Z historią carskiej rodziny Romanowów kojarzy się niezwykle kontrowersyjny żywot duchownego, mnicha Grigorija Rasputina, którego tajemnicze spojrzenie po dziś dzień nie przestaje intrygować. Domniemany uzdrowiciel chorego na hemofilię następcy tronu, w książce spełnia dość ważną mistyczną funkcję, jednak jego losy tym razem nie są w centrum. Historia jest bowiem inspirowana jedną z największych plotek z XX-wiecznej Rosji, czyli rzekomym ocaleniem się jednej z córek Mikołaja II, Wielkiej księżnej Anastazji Romanowej z krwawej kaźni, którą zgotowali całej carskiej rodzinie bolszewicy.  Główną bohaterkę poznajemy w prologu, gdzie rozgrywa się dramatyczna scena, w której bezsilna Anastazja patrzy jak straszliwa choroba zabiera jej towarzysza. Czytając dalej możemy przekonać się jak potoczyły się losy rosyjskiej księżnej w alternatywnej wersji lekcji historii według Roberta Masello.

Drugi z głównych wątków opiera się na losach wojskowego epidemiologa Franka Slatera. Po trudnych przejściach na misjach w piekielnych warunkach afgańskich pustyni, obiera on całkiem odmienny kierunek – w skutych lodem ziemiach Alaski budzi się jeden z najgroźniejszych wrogów ludzkości, z którym musi zmierzyć się doktor Slater. Dobierając sobie wymarzony zespół współpracowników udaje się na malutką Wyspę Św. Piotra tuż przy biegunie arktycznym, gdzie musi zbadać pozostałości po spustoszeniu jakie zostawił po sobie wirus grypy z czasów pierwszej wojny światowej. Mimo swojego profesjonalizmu doktor nie może zapobiec pewnym tragicznym wydarzeniom, które następują po sobie niczym lawina, której nie sposób zatrzymać. Powiązanie historii tej nieprzyjemnej wysepki z losami dynastii Romanowów jest naprawdę zaskakujące.

Ta lawina wydarzeń sprawia, że powieść Roberta Masello jest bardzo dynamiczna i wciągająca. Czytelnik z zapartym tchem śledzi wątek i czeka na konsekwencje działań bohaterów, chwilami spodziewając się najgorszego. Nie jest to przesłodzona historyjka, ponieważ nie dla każdej postaci kończy się happy endem. Niektórzy nawet nie zdążą pożałować swoich błędów. Trzeba przyznać, że autor stworzył naprawdę barwne postaci, które można sobie wyobrazić w każdym szczególe. Kolejną rzeczą, jaką można wręcz wyczuć przez strony książki jest atmosfera Port Orlov, które jest typowym małym miasteczkiem na Alasce, gdzie wciąż jest zimno i wietrznie. Poznajemy jego niebyt idealnych mieszkańców i ich nieco nudną codzienność, często spowitą ciemnością z racji położenia geograficznego. Tak mało brakuje, aby ten spokój mieszkańców zburzyło ogromne niebezpieczeństwo, które czyha tuż obok na Wyspie Św. Piotra.

Autor pisze bardzo przystępnym językiem bogatym w obrazowe, czasem dobitne metafory i nawet zawiłości medyczne są opisane jasno, bez zanudzania Czytelnika naukowymi teoriami. Fabuła jest wzbogacona wieloma ciekawostkami, począwszy od wciąż intrygujących okoliczności śmierci Rasputina, skończywszy na wzmiankach o kulturze Inuitów, czyli rdzennych mieszkańców arktycznych terenów. W tej wielowątkowej powieści każdy może znaleźć coś dla siebie – amatorów medycznych zagadek na pewno wciągnie tajemnica zabójczego wirusa, autora jednej z największej pandemii w historii świata. Z kolei osoby lubiące powieści zawierające wątki o bohaterach, którzy zapisali się na kartach historii na pewno zainteresuje alternatywna wersja dziejów Anastazji Romanowej.

Dla mnie zaletą tej pozycji oprócz wartkiej, wciągającej akcji, było też to, że od razu po jej przeczytaniu biegłam do komputera, aby poznać dokładną historię rosyjskiej dynastii oraz zobaczyć jak przebiegała pandemia hiszpanki w XX wieku. Jeśli książka potrafi nas zainspirować i zachęcić do poszerzania naszej wiedzy to na pewno należy jej się duży plus.

Informacje o książce:
Tytuł: Krzyż Romanowów
Tytuł oryginału: The Romanov Cross
Autor: Robert Masello
ISBN: 9788372293473
Wydawca: Feeria
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać