Antykiler - Danił Korecki - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Antykiler – Danił Korecki

AntyKiller - Danił Korecki

AntyKiller
Danił Korecki

Znudzona i sfrustrowana ostatnio przeczytanym amerykańskim kryminałem, który okazał się dość przewidywalny, sięgnęłam tym razem po coś naprawdę innego. Ciekawa okładka z wizerunkiem celującego snajpera, plamy krwi wokół i krwawy tytuł Antykiler zachęciły mnie, aby tym razem zapoznać się z powieścią autorstwa rosyjskiego pisarza Daniła Koreckiego. Dodatkowy opis „fascynująca książka obecna w co trzecim rosyjskim domu, 5 milionów sprzedanych egzemplarzy, a film nakręcony na jej podstawie zyskał miano kultowego” utwierdziły mnie, że dokonałam dobrego wyboru.

Muszę przyznać jednak, że początki były trochę ciężkie. Przede wszystkim trudne nazwiska (Iwan Siergiejewicz Kozołow – Czarnomor, Iwan Pawłowicz Woroncow – Szaman, Artur Pachaljan – Włoch, dla kogoś kto nigdy nie miał języka rosyjskiego w szkole stanowiły one nie lada wyzwanie), oraz duża liczba występujących postaci sprawiły, ze czytało mi się powieść trochę wolniej niż inne książki. Jednak z każdą następną stroną pochłaniał mnie już całkowicie ten mocny i brutalny obraz rosyjskiego przestępczego świata.

Książka Daniła Koreckiego jest bowiem powieścią bardzo realistyczną. Autor przenosi nas do Rosji lat dziewięćdziesiątych XX wieku, gdzie panuje totalne bezprawie i okrutny terror. W Tichodońsku, przykaukaskim mieście, działa dobrze zorganizowana szajka złodziei, jeszcze „starej daty”, ale już zaczynają pojawiać się cztery gangi tzw. nowej fali – nowej generacji. Są to gangsterzy gotowi na wszystko, pozbawieni jakichkolwiek skrupułów, żądni pieniędzy, ale przede wszystkim żądni władzy. Nie przestrzegający żadnych kodeksów, uznający tylko prawo silniejszego. Zewsząd otacza Czytelnika przemoc. Napady, strzelaniny,  rozboje, pobicia, gwałty, zabójstwa, wymuszenia, to wszystko dzieje się na porządku dziennym. Nikt nie jest bezpieczny, każdego można zabić chociażby dlatego, że znalazł się w niewłaściwym czasie i w niewłaściwym miejscu. Poznajemy losy kilku poszczególnych bossów mafijnych np. Szamana, Waleta, Włocha, Czarnomora czy Krzyża, dzięki któremu widzimy, kto tak naprawdę rządzi w więzieniach. Oprócz przestępczej hierarchii, śledzimy również działania drugiej strony barykady, czyli funkcjonariuszy prawa: milicji, prokuratorów, służb specjalnych, którzy w walce z bandytami nie przestrzegają żadnych regulaminów czy norm. Często też zamiast stać po stronie prawa jawnie przechodzą na stronę mafijną.

Ważna postacią powieści jest Lis, czyli Filip Michajłowicz Korieniew, były naczelnik wydziału kryminalnego, który jest właśnie tytułowym Antykilerem. To on za swoją bezkompromisową walkę o sprawiedliwość został osadzony w więzieniu i mimo, że w końcu wychodzi na wolność to jedynym co mu pozostaje to zemsta. Realizuje ją jednak w bardzo bezwzględny sposób, czasami korzystając z bardzo brutalnych metod.

Należy wspomnieć, że postać głównego bohatera książki ma swój pierwowzór w rzeczywistości. W latach siedemdziesiątych Danił Korecki pracował jako oficer śledczy z Anatolijem Rublowem – detektywem operacyjnym wydziału kryminalnego, który dzięki swojemu sprytowi i umiejętności wykrywania przestępstw miał nadane przezwisko „Lis” – jak mówi autor. Dzięki opowieściom Anatolija, które Korecki spisał i trochę ubarwił, powstała „najbardziej znana rosyjska powieść milicyjna”.

Sam zresztą Korecki to były pułkownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Rosji, pisarz, milicjant, ponadto profesor i wykładowca Uniwersytetu w Rostonie. Dlatego też z taką dużą znajomością i bardzo sugestywnie opisuje realia środowiska przestępczego. Jak sam mówi „wszystko, o czym pisze, widział osobiście”.

Jednym z ciekawszych dla mnie wątków powieści, jest wątek związany z przygotowaniami do zamachu na samego prezydenta Rosji. Organizacja, planowanie i skrupulatne przygotowania zamachowca – snajpera wciągnęły mnie bez końca. Zresztą wszystkie wątki Antykilera, w pewnym momencie splatają się ze sobą, tworząc bardzo spójny, mocno brutalny i bardzo realistyczny obraz przestępczego świata.

To właśnie sposób opisania tego świata to jedna z głównych zalet książki Koreckiego. Ten męski, surowy świat pochłania Czytelnika od pierwszych stron. Mamy tu bardzo wyraziste opisy pobić, gwałtów czy zabójstw. Dla niektórych może się to okazać zbyt brutalne, jest to bowiem książka dla osób o mocnych nerwach. Kobiety traktowane są przedmiotowo, jakby żyły tylko po to, by zaspokajać każdego, kto tego zapragnie, nawet w najbardziej obrzydliwy sposób. Nie ma tu miejsca na czułości czy miłość.

Jest to książka przy której nie sposób się nudzić, autor bowiem doskonale dozuje napięcie. Jest sporo zaskakujących zwrotów akcji, a samo zakończenie trzyma do końca Czytelnika w niepewności.

Informacje o książce:
Tytuł: Antykiler
Tytuł oryginału: Antykiller
Autor: Danił Korecki
ISBN: 9788372293718
Wydawca: Feeria
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl
Skip to content