Literatura obyczajowa

Wybór M. – Natalia Nowak-Lewandowska

Recenzja książki Wybór M. - Natalia Nowak-Lewandowska

Wybór M.
Natalia Nowak-Lewandowska

Zanim przeczytałam „Wybór M.” myślałam, że najwspanialsze książki obyczajowe, poruszające ciężkie problemy, opowiadające najbardziej poruszające historie pisze pani Katarzyna Misiołek. Teraz już wiem, że mamy drugą fantastyczną pisarkę panią Natalię Nowak-Lewandowską, która pisze równie dobre powieści.

Co ciekawe, autorka swoją przygodę z pisaniem zaczynała jako recenzentka, jednak natłok myśli i pomysłów w głowie sprawił, że w końcu musiała znaleźć dla nich ujście i przelać je na papier. W ten sposób stała się pisarką, chociaż jak sama mówi, nie lubi tego określenia, uważa, że trochę na nie za wcześnie. Dla mnie jest to jak najbardziej trafne określenie! Przekonajcie się sami, czytając „Wybór M.”.

Michalina i Igor są bardzo zgranym małżeństwem. Połączyła ich, można powiedzieć, miłość od pierwszego wejrzenia. Mężczyzna przyszedł na jej wykład zrobić zdjęcia zajęć, mimochodem poprosił ją o oprowadzenie po wydziale i tak się wszystko zaczęło. Zakochani nie widzieli świata poza sobą. Posiadali niewielu przyjaciół, w sumie tylko Baśkę oraz jej chłopaków, których dziewczyna zmieniała częściej niż rękawiczki (do czasu). Znajomi wiedli, bardzo ustabilizowane życie, nie licząc podbojów Basi, ale w sumie to też było swojego rodzaju normą, do pewnego tragicznego popołudnia. Michalina wracała późno z pracy. Z racji sezonu urlopowego spoczęło na niej multum obowiązków, którymi zwykle zajmowało się trzy osoby. Tego nieszczęsnego wieczoru, kobieta została napadnięta, brutalnie zgwałcona przez trzech mężczyzn i porzucona. Miśkę udaje się uratować, jednak nic nie jest już takie, jak było wcześniej. Igor nie potrafi odnaleźć się w sytuacji, Baśka na początku myśli, że jest to stres wywołany szokującym przeżyciem, jednak z czasem nie potrafi poradzić sobie z mężem przyjaciółki. Co więcej, on nie potrafi poradzić sobie sam ze sobą. Dochodzi nawet do tego, że obwinia żonę za to, że niewystarczająco broniła się przed oprawcami. Przez to zaczyna się coraz bardziej oddalać od Miśki, a nawet zaczyna jej nienawidzić. Sama Michalina też nie jest w stanie poradzić sobie z tym, co ją spotkało. Nie pomagają również spotkania z panią psychiatrą, która stara się ją wesprzeć, kobieta zapada się w sobie coraz bardziej. Dodatkową historią jest Baśka, wspierająca przyjaciółkę kobieta, którą spotyka coś, czego nie spodziewałaby się nigdy, a już na pewno nie w obliczu tragedii, jaka spotkała ich nierozłączne trio. Dr Ostrowski, prowadzący Miśki, okazuje się zauroczony Basią od pierwszego wejrzenia. Stanowczy i zasadniczy mężczyzna, nie potrafi odeprzeć uroku kobiety. Sam nie jest w stanie powiedzieć, jak to się stało, że zatraca się w oczach osoby poznanej w pracy. Baśka początkowo ignoruje uczucie, które ją dotyka, jednak z biegiem czasu zaczyna jej być coraz ciężej. Jak potoczą się losy Michaliny, Igora, Basi i doktora Ostrowskiego, czy zazdrosna pani psychiatra będzie w stanie zamieszać w całej sytuacji? Naprawdę wiele pytań nasuwa się na samym początku lektury, jednak na szczęście w miarę czytania znajdujemy odpowiedzi.

Wybór M.” jest świetnym opisem psychiki, z jaką mierzy się osoba, która doświadczyła ogromnej tragedii, autorka świetnie radzi sobie z problemem, nie boi się pokazać traumy i szoku, jaki przechodzi mąż ofiary. Odważnie pokazuje, że dla niego jest to również ogromne przeżycie, z którym ewidentnie sobie nie radzi. Szok pourazowy, jak widać, nie dotyczy tylko ofiary, ale też najbliższe osoby. Z drugiej strony Basia, całym sercem przyjaciółka, którą chcąc nie chcąc spotyka bardzo silne uczucie. Z jednej strony chce pozostać wierna Miśce, z drugiej nie chce odebrać sobie szansy na miłość życia.

Wybór M.” jest fantastyczną książką, pochłonęłam ją w jeden dzień i z niecierpliwością czekam na lekturę wcześniejszych książek autorki: „Pozorność”, która opisuje stadium, kobiety poddanej przemocy fizycznej i psychicznej. „Głód miłości” – historia miłosna opierająca się w głównej mierze na bólu, niepewności i niepokoju oraz coś innego, czyli „Układanka” – kryminał, którym myślę, że autorka pokazała, że jest świetną pisarką, bo potrafi napisać coś zupełnie innego.

Informacje o książce:
Tytuł: Wybór M.
Tytuł oryginału: Wybór M.
Autor: Natalia Nowak-Lewandowska
ISBN: 9788376746869
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać