Popularnonaukowe

Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują – Kelly i Zach Weinersmith

Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują - Kelly i Zach Weinersmith

Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują
Kelly i Zach Weinersmith

Jeżeli jesteście fanami nowych technologii, w tym np. uniwersalnych robotów budowlanych, drukarek 3D umożliwiających drukowanie domów, czy nowej wątroby, bądź pragniecie spersonalizowanej medycyny to książka „Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują” jest właśnie dla Was! A jeżeli dodatkowo, uwielbiacie abstrakcyjne poczucie humoru, to gwarantuje Wam, że po lekturze tego dzieła, stwierdzicie, iż jest ono genialne!

Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują - Kelly i Zach Weinersmith

Ale od początku… Książka „Jakoś wkrótce…” autorstwa rysownika komiksowego Zach’a Weinersmith oraz jego partnerki, badaczki (zajmującej się biologią pasożytów) dr Kelly Weinersmith, porusza temat tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości w dziedzinie nowych technologii. Omawiają oni takie tematy jak: tani dostęp do przestrzeni kosmicznej, możliwość pozyskiwania różnych surowców (m.in. żelaza, niklu) z asteroid, syntezę jądrową, programowalną materię, robotyzację budownictwa, rozszerzoną rzeczywistość, biologię syntetyczną, możliwość otrzymywania precyzyjnie dobranych leków, biodrukowanie oraz interfejs mózg-komputer. Na samym końcu znajdziemy podsumowanie nazwane przez autorów „Cmentarzyskiem utraconych rozdziałów” zawierające krótki przegląd pozostałych technologii (np. zaawansowanych protez, nadprzewodników działających w temperaturze pokojowej czy informatyki kwantowej), które z jakieś bliżej nieokreślonej przyczyny nie zostały zawarte w głównej części książki (po przeczytaniu książki, myślę, że gdyby autorzy nie ograniczyli się do wybranych dziedzin, to lektura ta liczyłaby z 1000 stron, bo tak im fajnie idzie pisanie). Po przeczytaniu książki można zauważyć, że autorzy włożyli w nią wiele serca i wysiłku. Przeanalizowali setki artykułów badawczych dotyczących omawianych technologii (których spis znajduje się na ostatnich stronach, za co wielki plus dla twórców), spotkali się i przeprowadzili rozmowy z czołowymi naukowcami, m.in. nieżyjącym już specjalistą w badaniach nad rakiem, doktorem Johnem Mendelsohnem z instytutu MD Anderson Cancer Center, czy zajmującą się ewolucją, biolog molekularną Beth Shapiro z Uniwersytetu Kalifornii w Santa Cruz. Wszystko to zaowocowało ogromną dawką rzetelnych i niesamowicie ciekawych informacji dotyczących technologii przyszłości zebranych w jednym miejscu… a właściwe książce. Co ważne, zachwyt autorów nad omawianymi technologami nie jest bezkrytyczny. W każdym rozdziale przedstawiają oni także swoje obawy i skutki dla świata wynikające z upowszechnienia danego osiągnięcia naukowego. Przy czym autorzy, tłumacząc Nam zawiłe sprawy nauki, robią to w zupełnie ludzki, zrozumiały dla laika sposób, przeplatując to wszystko niebywałymi (trochę nerdowskimi) żartami i absurdalnymi porównaniami (naprawdę warto przeczytać tą książkę, chociaż dla celów rozrywkowych! Popłaczecie się ze śmiechu, gwarantuje!). Przykładowo, czytacie o robotach budowlanych umożliwiających konstrukcję domów w 24 godziny i nagle widzicie to zdanie:

„Jak już wspomnieliśmy, jedno z nas chciałoby zamieszkać w dwunastopiętrowej wieży czarodzieja. Aktualnie dwiema najważniejszymi przeszkodami na drodze do tego celu są: koszty oraz żona, która nie zna się na dobrej zabawie.”

Po prostu nie można się, nie uśmiechnąć! Albo i rozmarzyć… ja się rozmarzyłam, jak autorzy nakreślali wizję rozszerzonej rzeczywistości.

„Szef staje nad twoim biurkiem, żeby z jakiegoś powodu na ciebie nawrzeszczeć. Nie możesz nic na to poradzić (…). Nagle przypominasz sobie, że masz wbudowany w soczewkę kontaktową maleńki ekran. Mrugasz. Szef jest przez chwilę zdezorientowany, ale potem podejmuje przerwaną tyradę. Świat przed twoimi oczami ulega przemianie. W tle wyrastają palmy. Światło lekko przygasa. Na kretyńskiej przylizanej fryzurze przełożonego siada filigranowy różowy ptak (…). Procesor na biurku wykrywa głos twojego szefa i przekształca jego słowa w wiadomości sportowe, których słuchasz spokojnie.”

Prawda, że miła wizja? Ja, osobiście już widziałam tą scenę oczami wyobraźni. Och, ile mniej stresu w pracy!

Wszystko to okraszone jest znakomitymi scenkami komiksowymi autorstwa Zacha, które to jeszcze bardziej umilają lekturę książki.

Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują - Kelly i Zach Weinersmith

Po lekturze tej książki można sobie uświadomić, jak daleko zaszedł człowiek w rozwoju nauki. Fakt, że ludzie pracują nad tak niewyobrażalnymi rzeczami jak np. programowalna materia (wyobraźcie sobie rower, który w miarę potrzeby zmienia się np. w krzesło, prawda, że fajne?) robi na mnie niesamowite wrażenie. Ja zwykle doceniam piękno nauki, i to ile ona nam daje, w związku z tym czytanie o takich technologiach powoduje u mnie dreszcz emocji. I oczywiście, nie wiadomo ile z tych technologii znajdzie zastosowanie w przyszłości i zostanie pozytywnie przyjęte przez ludzi. Może okazać się, że niektóre z tych rozwiązań więcej popsują, niż naprawią. Mimo wszystko zawsze warto mieć świadomość, co się w otaczającym świecie dzieje. A w jakim kierunku pójdzie nauka i technologia? Z pewnością przekonamy się… jakoś wkrótce.

Informacje o książce:
Tytuł: Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują
Tytuł oryginału: Soonish. Ten Emerging Technologies That’ll Improve and/or Ruin Everything
Autor: Kelly i Zach Weinersmith
ISBN: 9788366071285
Wydawca: Insignis
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać