Poradniki

Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna – Dawid Ratajczak

Recenzja książki Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna - Dawid Ratajczak

Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna
Dawid Ratajczak

Koty to zwierzęta przypisane konkretnej grupie ludzi, charakteryzującej się dosyć specyficznym usposobieniem. Tak jest przynajmniej dzisiaj, ale jeśli cofnąć się o zaledwie sto lat, te zadziorne futrzaki były koniecznością w niemal każdym gospodarstwie domowym. Człowiek od zawsze próbował oswoić te gatunki zwierząt, które mogły przynieść mu najwięcej korzyści. Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym zapewniającym nam niemal nieograniczony dostępy do dóbr materialnych, nasi zwierzęcy współpracownicy stali się naszymi pupilami. Tutaj pojawia się bardzo interesujący zwrot akcji, ponieważ przestaliśmy koty tresować, a zaczęliśmy je próbować zrozumieć. Jaki ma to efekt praktyczny? Sprowadza się to do tego, że nasza wiedza na temat kotów, tak naprawdę, dopiero zaczyna nabierać kształtów.

Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna” przychodzi wszystkim kociarzom z pomocą, w niekiedy nierównej walce z futrzastymi podopiecznymi. Poprzednie dwie części skupiały się na podstawowych informacjach o kotach, a także nieco bardziej zaawansowanych technikach pracy z nimi. Dla osób, które swoja przygodę z kotami dopiero zaczynają, cykl książek Pana Dawida Ratajczaka rzeczywiście może być niecenionym kompendium wiedzy oraz kopalnią pomysłów i rozwiązań. Co zrobić jeśli kot sika poza kuwetą? Co jeśli przyczynia się do uszkodzeń mebli w domu? Co zrobić w przypadku otwartego konfliktu z innym kotem w naszym domu? Dla osób obeznanych z tym gatunkiem zwierzęcia, nawet tego typu problemy mogą przysporzyć całkiem sporo pracy, co dopiero dla nowicjuszy, dla których przecież cały cykl powstał. O tyle o ile pierwsze dwie części mogły zostać w zupełności pominięte przez zaprawionych w bojach właścicieli kotów, tak trzecia część jest niemal lektura obowiązkową. Podtytuł ”Wiedza tajemna” nie jest przypadkowy i rzeczywiście porusza liczne zachowania, które najtrudniej opanować lub zmienić u naszych podopiecznych. Nie jest sztuką trzymać w domu ułożonego kota, tylko sztuka jest go tych manier nauczyć, w czym zdecydowanie może pomóc książka Pana Ratajczaka.

Głównym problemem całej książki jest struktura jaka przyjął autor. Trzecia część, z założenia, ma poruszać najbardziej problematyczne zagadnienia na jakie może natknąć się każdy właściciel kotów. Zamiast podejść do tematu bez zbędnych ceregieli, Pan Ratajczak usilnie wciska na sam początek książki długi i niepotrzebny wstęp. Rozpisuje się w nim o rzeczach, o których każdy jego czytelnik mógł przeczytać w jego dwóch poprzednich publikacji o wychowywaniu kota. Dałoby się to zrobić o wiele lepiej, przy odrobinie pomysłowości, umieszczając w każdej części coraz bardziej zaawansowany i fachowy opis kotów. Niestety trzeci tom nie jest taki i prezentuje wiedzę mocno ogólną i straszliwie niepasującą do książki, która już z okładki sugeruje, że poznamy na jej kartach wiedzę przeznaczoną dla prawdziwych hardcorowych kociarzy. Niemal dziewięćdziesiąt pierwszy stron, czyli prawie połowa książki jest zbędnym powtarzaniem tego, co każdy już wie, a ten kto czytał pozostałe dwie części wie nawet i podwójnie (po lekturze trzeciej części nawet i potrójnie). Trudno wyobrazić sobie co też siedziało w głowie autora, który przecież pisał książkę o naprawdę skomplikowanych zachowaniach kotów, a który jakby zapomniał, że podstawę programową każdy ma już dawno za sobą.

Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna Dawid Ratajczak

Kolejnym znaczącym problemem na jaki może trafić czytelnik, jest mocno przesadzony i wymuszony żartobliwy ton stosowany przez autora. Prawie każde zdanie kończy się wesołą anegdotka, porównaniem, albo żarcikiem. Na początku może to bawić, czytelnik zaczyna od początku przygody z książką odczuwać pewien rodzaj sympatii do autora, przecież taki wesoły człowiek na pewno wie o czym pisze. Problem zaczyna pojawiać się o wiele szybciej niż byliśmy przygotowani na przyjęcie konsekwencji udzielenia kredytu zaufania autorowi w kwestii podtrzymywania luźnej atmosfery podczas spotkania z nim na kartach jego dzieła. Humor stosowany w książce staje się straszliwie szybko zdartą płytą, przywołując z pamięci każdego, niezręczne żarciki cioci i wujka na rodzinnych spotkaniach. Mniej więcej w połowie książki można poczuć naprawdę ogromna niechęć do dalszej lektury.

Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna” posiada bardzo dużo wyjątkowo przydatnych trików i porad na temat pracy z kocim rebeliantem w naszym własnym domu. Efekt jest niestety znacząco uszczuplony przez niepotrzebny wstęp, rozciągnięty na dziewięćdziesiąt stron, oraz specyficzne poczucie humoru autora.

Informacje o książce:
Tytuł: Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna
Tytuł oryginału: Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna
Autor: Dawid Ratajczak
ISBN: 9788379156221
Wydawca: Skrzat
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać