Recenzje książek

Ostry dyżur – Michael Palmer

Recenzja książki Ostry dyżur - Michael Palmer

Ostry dyżur
Michael Palmer

Przed nami kolejna fantastyczna książka mistrza thrillera medycznego Michaela PalmeraOstry dyżur”. Autor obok Robina Cooka i Tess Gerritsen jest uznawany za jednego z najpopularniejszych pisarzy swojego gatunku. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków, a sprzedaż możemy liczyć w milionach egzemplarzy. Co więcej, powieści jego autorstwa wielokrotnie mogliśmy oglądać na listach bestsellerów. Palmer napisał około 20 książek, między innymi Siostrzyczki, Efekty uboczne oraz „Krytyczną terapię”, która doczekała się popularnej ekranizacji. Wiele z jego książek zdobyło prestiżowe nagrody, ale dość o samym autorze. Skupmy się na książce.

Główną bohaterką „Ostrego dyżuru” jest doktor Abby Dolan, młoda kobieta, która wiedziona głosem serca przenosi się do małego, wydawałoby się uroczego, miasteczka Patience w Kalifornii. Zrezygnowawszy z pracy w prestiżowym szpitalu, rozpoczyna kolejny etap swojej kariery w miejscowej izbie przyjęć. Wszystko wydawałoby się iść dobrze, gdyby nie liczna grupa pacjentów, których pani doktor nie jest w stanie zdiagnozować. Kobieta zaczyna drążyć temat, podobne objawy u kilku osób: bóle głowy, zawroty, ataki szaleństwa, skłaniają Abby do wyciągnięcia wniosku, że nie jest to zbieg okoliczności, tylko jakaś zawiła sprawa. Już podczas pierwszych prób zdiagnozowania choroby, dostaje najpierw delikatne i subtelne sygnały od swoich przełożonych, aby pilnowała swojego nosa i nie zaglądała tam, gdzie nie powinna. Z czasem sygnały nabierają wymiaru gróźb, do tego stopnia, że kobieta zaczyna obawiać się o swoje życie. Ku zaskoczeniu wrogów doktor Dolan zaczyna dochodzenie na większą skalę, wraz z innym lekarzem, upewnią się w przekonaniu, że za tym wszystkim może stać wielki koncern farmaceutyczny Colstar, będący chlubą miasteczka, głównym źródłem jego dochodów oraz największym pracodawcą w rejonie. Czy batalia z takim gigantem może skończyć się wygraną lekarzy? Na kolejnych stronach książki śledzimy poczynania Abby oraz Lwa w dążeniu do odkrycia prawdy, oraz zdemaskowania Colstara. Koniecznie przeczytajcie „Ostry dyżur”, aby przekonać się, jak cała historia się skończyła.

Warto zwrócić uwagę na postać głównej bohaterki, doktor Abby Dolan, młoda kobieta zdeterminowana w dążeniu do prawdy. Jej głównym motywatorem jest pomoc człowiekowi, którego społeczeństwo skreśliło za jego postępek, ona jako jedna z niewielu wierzy, że mężczyzna nie działał świadomie, a sprawcą jego zaburzenia jest właśnie koncern farmaceutyczny, a raczej substancje toksyczne, które się z niego wydostają. Jej silny charakter i wytrwałość w dążeniu do celu sprawiają, że kobieta jest naprawdę postacią godną podziwu. Nie poddaje się presji otoczenia, jest w stanie nawet poświęcić swoją karierę dla dobra pacjentów. Bohaterowie drugoplanowi są również niezmiernie ciekawi, są to głównie czarne charaktery, ale wykreowane w taki sposób, że zdobyły moją sympatię. Nie chciałabym oczywiści mieć z nimi starcia w rzeczywistości, ale to, że widać starania autora włożone w ich kreację, sprawia, że są to osoby godne uwagi. Palmer skupił się nie tylko na zbudowaniu złożonej osoby głównej bohaterki, ale też włożył serce we wszystkie postaci.

Fabuła książki została zbudowana fantastycznie. „Ostry dyżur” trzyma w napięciu praktycznie od pierwszej do ostatniej strony, a do tego nic nie jest poddane przypadkowi. Czytając rozdział za rozdziałem, praktycznie nie mogłam oderwać się ani na chwilę, tak bardzo chciałam dowiedzieć się, jaki będzie finał historii i czy moje podejrzenia okażą się prawidłowe. Podczas lektury miałam przeróżne teorie, sama czasem nie wierzyłam, że mogę podejrzewać tego czy tamtego bohatera, jednak niektóre rzeczy nie dawały mi spokoju. Samo zakończenie, jak to u Palmera bywa — szokujące!
Kolejnym plusem jest to, że autor nie zarzuca i nie zanudza nas terminologią medyczną, dostajemy dokładnie tyle ile potrzebujemy, aby zorientować się w akcji powieści, ale jednocześnie nie zniechęcić do czytania.

Jednym słowem podpisuję się obiema rękami pod hasłem – Palmer mistrz thrillera medycznego — ja na pewno sięgnę po jego kolejne powieści, przeczytam je z ogromną przyjemnością a Was bardzo serdecznie zapraszam do lektury. Na pewno nie będzie to czas stracony!

Informacje o książce:
Tytuł: Ostry dyżur
Tytuł oryginału: Critical Judgment
Autor: Michael Palmer
ISBN: 9788376746340
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać