Poradniki

Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem – Tim Cantopher

Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem - Tim Cantopher

Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem
Tim Cantopher

Lęk jest czymś, co towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. To nieprzyjemna, wyniszczająca naszą psychikę i niekorzystnie wpływająca na zdrowie fizyczne reakcja organizmu na sytuacje, które w żaden sposób nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia. Nauka potwierdza związek jaki istnieje między lękiem a chorobami sercowymi, stanami zapalnymi, zaburzeniami funkcjonowania jelit i co ciekawe również pomiędzy poszczególnymi nowotworami. Tempo naszego życia stale się zwiększa, aktualnie żyjemy w czasach w których nie mamy pewności co przyniesie nam jutrzejszy dzień, a pandemia koronawirusa tylko podkręca nerwową już i tak atmosferę. Warto zastanowić się w jaki sposób funkcjonujemy w obecnej rzeczywistości. Jak wiele naszych działań jest podszytych lękiem? Jak czujemy się gdy dzieje się coś niespodziewanego? W jaki sposób reagujemy myśląc o przyszłości? Okazuje się, że coraz więcej osób doświadcza lęku który początkowo pojawia się w niewinnych sytuacja tylko po to żeby z czasem zawładnąć całym naszym życiem. Amerykański lekarz psychiatra, doktor Tim Cantopher w swojej książce „Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem” przedstawia jakie struktury myślenia pojawiają się w trakcie doświadczania lęku lub niepokoju. Opisuje z jakimi mechanizmami biologicznymi jest on związany i co najważniejsze prezentuje w jaki sposób możemy sobie radzić z lękiem.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy niepokoju, czym jest i w jakich sytuacjach może zmienić się w chorobę. Opisane są przyczyny zaburzeń lękowych oraz to w jaki sposób mogą się one objawiać. Druga część odnosi się już do konkretnych strategii i pomocy psychologicznej którą proponuje się pacjentom. Zawiera ona porady jakie osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe i stale odczuwająca niepokój może zastosować, aby dokonać zmiany swoich poglądów i przekształcić własny styl życia tak żeby lęk nie sprawował nad nią kontroli. Autor scharakteryzował także najbardziej pomocne oraz adekwatne rodzaje terapii psychologicznych stosowanych w leczeniu zaburzeń lękowych, czyli terapię poznawczo behawioralną i terapię psychodynamiczną. W tej części książki znajduje się też bardzo istotny rozdział dotyczący leków wykorzystywanych podczas terapii tego typu zaburzeń.

Do tej pory nie pisałam nigdy o technicznych stronach książek, ale coś na co warto zwrócić uwagę to kartki na których wydrukowano treść. Są one zrobione z dość grubego papieru co znacznie wpływa na komfort czytania. Kłóci się to trochę z moją ekologiczną duszą, ale nie da się ukryć, że jest to istotna cecha tej pozycji. Co do treści to chyba jednym z najbardziej wartościowych rozdziałów jest ten, w którym autor opisuje w jaki sposób działają różnego rodzaju leki i to, że nie powinniśmy bać się skorzystać z farmakoterapii. Jest to niezwykle ważne, ponieważ leki stosowane w leczeniu psychiatrycznym często są obarczone dziwnymi stereotypami które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Autor zwraca naszą uwagę też na używanie środków psychoaktywnych i alkoholu. Wydawać by się mogło, że mogą one zmniejszać i niwelować lęk, większość z nas pewnie mogłaby to potwierdzić, bo przecież po lampce wina da się odczuć jak napięcie opada i uspokajamy się. Okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Opiaty, morfina czy alkohol po użyciu faktycznie obniżają niepokój, jednak po zaprzestaniu działania nie wraca on do stanu sprzed użycia tylko znacznie wzrasta, przez co następnego dnia czujemy się jeszcze gorzej niż dnia poprzedniego.

Przede wszystkim książkę tę polecam osobom które czują w sobie pewnego rodzaju niepokój. Nie trzeba od razu szukać w sobie fobii, wystarczy niewielkie odczucie lęku w sytuacjach które powszechnie uważane są za nie zagrażające bezpieczeństwu. Zawarte w niej techniki ułatwiające radzenie sobie z lękiem może nie do końca rozwiążą problemy i odmienią wasze życie, ale pozwolą zrozumieć sposób w jaki ten stan się pojawia i z czym on się wiąże. Umożliwi akceptację siebie, zaprzestanie osądzania swojego zachowania. Pozycja ta przyda się również specjalistom pracującym z zaburzeniami lękowymi, którzy po przerwie wracają do zawodu i potrzebują szybkiej wiedzy w pigułce która przypomni im najważniejsze aspekty danych zaburzeń i ich leczenia.

Informacje o książce:
Tytuł: Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem
Tytuł oryginału: Overcoming Anxiety Without Fighting it
Autor: Tim Cantopher
ISBN: 9788395576966
Wydawca: Kompania Mediowa
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać