Klasyfikacja współczesnej architektury do konkretnego stylu czy nurtu wydaje się sprawą trudną i wymagającą szerokiej wiedzy. Jednak obserwując powtarzające się elementy i potrzeby społeczne okazuje się, że modyfikacje obiektów wynikają między innymi z klimatu otoczenia oraz zaawansowania dostępnych technologii. Oddając się przyjemności podróżowania, często plan zwiedzania miast uzależniamy głównie od obecnej w nich architektury. Książka ta to wspaniały przewodnik, dzięki któremu nie ominiemy naprawdę istotnych miejsc, które stanowią ideowe punkty zwrotne w dziejach tej istotnej dziedziny życia.
Will Jones, autor książki „Jak czytać nowoczesne budynki” dokonał zwięzłego uporządkowania architektury na podstawie przykładów z całego świata. Zestawiając ze sobą elementy z różnych stron świata, udowadnia, że ludzkie potrzeby zawsze mają podobny wymiar z odmiennym wynikiem formy. Konkretne mody powtarzają się i wędrują między kontynentami, jednak w przypadku ikonicznych obiektów, dla których pokonujemy wiele kilometrów, aby poczuć ich klimat, nigdy nie są dosłownym odtworzeniem.
Niewiele jest książek, które do względnych laików potrafią przemówić z równym sensem co do ekspertów w danej dziedzinie. „Jak czytać nowoczesne budynki” jest jedną z tych książek. Pozwala odkryć architekturę przez wszystkie jej elementy. Amatorzy sztuki budowlanej zasmakują w nieznanych sobie przykładach i otworzą oczy na ukrytą w detalu sztukę rzemiosła. Z drugiej strony, całościowe ujęcie i zaprezentowanie idei współczesnej architektury umożliwiają spojrzenie na obiekt jako na przemyślane dzieło projektanta, który z dużym wyczuciem połączył ze sobą materiały. Autor opowiada nam krótkie historie, dzięki którym mamy okazję sami zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami w stosunku do architektury. A to z pewnością poszerzy horyzonty każdemu, kto z architekturą nie miał wcześniej nic wspólnego, może również zainspirować i rzucić nowe światło w procesie myślowym eksperta. Pozornie nie powiązane ze sobą liczne rysunki obiektów, po rozłożeniu na czynniki pierwsze pozwalają odkryć powtarzające się motywy, które wraz z modą rozprzestrzeniają się po całym świecie. Lecz, żeby architektura miała sens są one skonfrontowane z zastanymi uwarunkowaniami środowiska.
Książka jest swego rodzaju podróżą poznawczą. Od Tajwanu, przez Stany zjednoczone aż do rumuńskich biurowców i hiszpańskich mieszkaniówek. Podróż przez style, funkcje i rodzaje estetyki. Podróż, która sprawi, że zaczniemy inaczej patrzeć na przestrzeń, która nas otacza. Zastanowimy się głębiej nad rolą i ekspresją poszczególnych układów funkcjonalnych czy dekorów elewacji. Poczujemy subtelne różnice pomiędzy estetyką secesji a art déco. Dowiemy się, co ma wspólnego modernizm z postmodernizmem, dlaczego stosowanie materiałów naturalnych nie traci na aktualności i jak ważny dla rozwoju dziedziny projektowania był Bauhaus. Docenimy projektanta oraz zbliżymy się myślą do wielu interesujących idei. W krótkim obrazkowym przekazie zaczerpniemy ponad stu letniego przekroju przez architekturę. Poręczny format książki, mieszczący się w dłoniach pozwala łatwo używać jej jako przewodnika, który bez problemu zmieści się w torebce.
Zrozumienie przestrzeni, skali otoczenia, elementów wzajemnie na siebie oddziałujących jest kluczową kwestią w dziedzinie architektury i projektowania. Proces projektowania poprzedza wiele analiz. Wzbogacanie tej subtelnej zdolności to praca na całe życie. Praca ważna, niezależnie od tego, czy pracujemy w zawodzie, w którym ta wrażliwość przekłada się bezpośrednio na zarobki. Nasz sposób obcowania z przestrzenią bezwarunkowo wpływa na nasze życie — zarówno organizację codziennej przestrzeni jak i doświadczanie egzotycznych architektur w podróżach geograficznych. Każdy drobny detal tworzy zwięzłą całość, która niewątpliwie ma wpływ na nasze samopoczucie, chęć do pracy. Zapewne ta krótka książka, będąca treściwym słownikiem stylów architektonicznych, pigułką na której niekoniecznie powinniśmy opierać całą naszą wiedzę w dziedzinie obiektów architektonicznych, które nie są przypadkową wynikową, to dobre kompendium wiedzy w tej dziedzinie. Podstawa do rozpoczęcia projektu osadzona jest na gruncie analiz zastanych warunków i wartości. Analizując architekturę, należy patrzeć w głąb myśli, która ją zrodziła. Książka „Jak czytać nowoczesne budynki” może być świetnym wstępem lub rozwinięciem naszej osobistej przygody z otwarciem się na odczuwanie przestrzeni. Otwarciem się na bogaty zasób stylów i poszukiwanie osobistych doznań ze sztuką kształtowania ładu.
Informacje o książce:
Tytuł: Jak czytać nowoczesne budynki. Przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej
Tytuł oryginału: A crash course in the architecture of the modern era
Autor: Will Jones
ISBN: 9788321350394
Wydawca: Arkady
Rok: 2018