Różne są powody, dla których podróżujemy. Bardzo często robimy to po prostu w celach turystycznych. Wyjeżdżamy do innych krajów, aby pozwiedzać, zobaczyć coś nowego. Takie doświadczenia nas ubogacają, otwierają na inne kultury. Możemy zetknąć się z innym stylem życia. Wszak nie bez powodu mówimy, że „podróże kształcą”. Bez względu na to jednak jak długo trwa taki wyjazd, zawsze wiemy, że wrócimy do domu. Czasem tego powrotu wyczekujemy z utęsknieniem, gdy po prostu zatęsknimy za Polską.
W ostatnich kilkunastu latach wielu naszych rodaków wyjechało z kraju w zupełnie innym niż turystycznym celu. Wyruszyli z Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Szacuje się, że emigracja zarobkowa stała się udziałem około trzech milionów Polaków. Znaczna ich część za cel obrała sobie Wielką Brytanię. Jak odnaleźli się w kraju tak różnym od Polski? Od ruchu lewostronnego, po klimat, kuchnię, kulturę. Wielu wyjechało bez znajomości języka, tylko z chęcią do pracy.
O tym właśnie problemie traktuje książka Marcina Kowala pod tytułem „Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK”. Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Bernardinum. Autor opisuje po prostu swoją historię. Odważnie dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami. Pisze o tym, co w Wielkiej Brytanii go irytowało, co sprawiało największą trudność. Z drugiej strony opisuje możliwości, jakie ten kraj daje i z jakich korzystają setki tysięcy Polaków mieszkających na Wyspach. Czasem udziela praktycznych porad i wskazówek, z których mogą skorzystać inni imigranci. Niektóre historie, opisane przez autora wzbudziły moje lekkie zażenowanie (i pytanie o to, czy zdarzyły się naprawdę).
Swoją opowieść Marcin Kowal rozpoczyna od opisu podróży, którą odbył wysłużonym samochodem. Jeszcze wcześniej zdradza motywy, które popchnęły go do takiego kroku. Po dotarciu na miejsce oczywiście największą różnicą w porównaniu z Polską (ale i całą Europą) był ruch lewostronny. Autor zdradza także, w jaki sposób na Wyspach należy szukać pracy oraz jak zabrać się za wynajem mieszkania. Opisuje – jakże inny od polskiego – sposób bycia mieszkańców. Czyni przy tym naprawdę ciekawe spostrzeżenia. Zdecydowanie na niekorzyść Zjednoczonego Królestwa (oczywiście jego zdaniem) wypada angielska pogoda i kuchnia. Ponieważ na ten drugi aspekt życia Polacy mają wpływ, to niemal od razu na Wyspie zaczęły powstawać polskie sklepy, restauracje i bary. Według autora polskie jedzenie na ogół bardzo smakuje Wyspiarzom. Sam jednak jest dość sceptyczny wobec brytyjskiej kuchni. Nie przekonuje go nawet słynne „brytyjskie śniadanie”.
Książkę uzupełniają liczne zdjęcia, za pomocą których autor chciał oddać brytyjski klimat. Oczywiście należy pamiętać o tym, że każdy emigrant na Wyspach ma własną historię związaną z pobytem tam. Niemniej jednak autor starał się obiektywnie opisać warunki życia w Wielkiej Brytanii. Sam przyznaje, że spotkał wielu ludzi o różnym charakterze i podejściu do życia. Z niektórymi się zaprzyjaźnił. Z rad niektórych postanowił „nigdy nie korzystać”.
Bardzo ciekawy jest ostatni fragment książki, poświęcony Irlandii Północnej. Marcin Kowal ze zdumieniem stwierdza, że panująca tam rzeczywistość bardzo, ale to bardzo różni się od tej angielskiej. Aby uświadomić to czytelnikom pokrótce przedstawia skomplikowaną historię, która (zdaje się, że na zawsze) podzieliła i wprowadziła wrogość między Irlandczyków a Anglików. Opisuje ataki terrorystyczne, jakich dokonywała IRA. Chociaż obecnie w tym rejonie panuje pokój, to jednak nie brak wzajemnych złośliwości i animozji. Świadczą choćby o tym kontrowersje związane z nazwami miejscowości.
Lektura książki Marcina Kowala „Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK” jest ciekawym opisem życia polskiego emigranta zarobkowego w Wielkiej Brytanii. Jest to pozycja z pogranicza reportażu i literatury podróżniczej, która dostarcza czytelnikowi wielu interesujących informacji i okazji do przemyśleń.
Na koniec oddajmy jeszcze głos samemu autorowi, który pisze:
„widzicie, Wyspy wypadałoby odwiedzić chociaż raz w życiu. Po to, żeby spotkać Brytyjczyków w ich naturalnym środowisku i poznać Polaków w innych okolicznościach. Zobaczyć i uwierzyć – oni istnieją, żyją ramię w ramię, dom w dom. A relacje między nimi są tak specyficzne, jak opisuje książka”.
Zachęcam do lektury.
Informacje o książce:
Tytuł: Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK
Tytuł oryginału: Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK
Autor: Marcin Kowal
ISBN: 9788381271066
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2018