Literatura młodzieżowa

Harry Potter i Insygnia Śmierci – J.K. Rowling

Okładka książki Harry Potter i Insygnia Śmierci

Harry Potter i Insygnia Śmierci
J. K. Rowling

Pożegnanie z książkowym Harrym Potterem odbyło się, moim zdaniem, w wielkim stylu. Spektakularna i jeszcze bardziej fantastyczna ostatnia część przygód Harrego, Rona i Hermiony.

Po śmierci Dumbledora wydaje się, że nadzieja całkowicie zniknęła z tego magicznego świata.  Bo przecież sędziwy dyrektor Hogwartu był jedynym, kogo Czarny Pan się bał. Teraz jest tylko trójka przyjaciół, a przeciwko nim, dosłownie, cały świat. Misja, którą Harry musi wykonać jest niezwykle niebezpieczna. Odnalezienie horkruksów, w których Voldermort poukrywał cząstki swojej duszy to nie przelewki. Do tego nie do końca wiadomo, czym są przedmioty, ani gdzie należy ich szukać. Bohaterowie nie wracają już do Hogwartu. To miejsce, jak i wiele innych włącznie z Ministerstwem Magii oraz ulicą Pokątną, gdzie przestało być bezpieczne. Rozpoczyna się więc trudna podróż w poszukiwaniu horkruksów, a im bliżej są odnalezienia kolejnych przedmiotów, tym ciężar odpowiedzialności za uratowanie świata czarodziejów zaczyna ciążyć coraz bardziej. Do tego dochodzi oddzielny wątek fantastycznej legendy w postaci Insygniów Śmierci. Tajemniczych, magicznych przedmiotów, które, jak mówi legenda, dają posiadaczowi władzę nad sama śmiercią. Bardzo kuszące, szczególnie z punktu widzenia Sami-Wiecie-Kogo. Tylko czym one są i czy naprawdę istnieją?

Jak zakończy się ta przygoda? Czy groźba śmierci wisząca nad Harrym spełni się? Jaki będzie finał książki?

Insygnia” obfitują w przygody. Rowling postanowiła zerwać z utartym schematem historii na terenie Hogwartu „wypuszczając” swoich bohaterów w świat i według mnie postąpiła wspaniale. Mimo, że momentami trochę nagięła niektóre stworzone przez siebie reguły, narzekać mogą właściwie jedynie malkontenci, bowiem wszystko układa się w spójną i dobrze zamkniętą historię. Nic dodać nic ująć, ta książka, mimo że ma w sobie niewiele radosnych scen, jest wspaniałym zwieńczeniem całej serii.

Choć ze swojej strony zapewne będę często wracać do książek opowiadających przygody Harrego Pottera, to jednak cieszę się, że historia nie ciągnie się przez jeszcze kilka tomów. Ta ostatnia książka pokazuje talent, jakim dysponuje Rowling, oraz umiejętność pisania wspaniałych zakończeń, czym może poszczycić się niewielu pisarzy. Myślę, że cała seria ponownie przywróciła pewną magiczną cząstkę, której brakowało we współczesnych książkach. Pokazała, że książki dla dzieci i młodzieży (które czytają nawet dorośli) jeszcze nie powiedziały swojego ostatniego słowa, a sami ich odbiorcy wciąż jeszcze kochają dobrą literaturę.

Cała serię, łącznie z tą ostatnią częścią, warto jest przeczytać. Nic od dawna mnie tak bardzo nie pochłania jak magia tej serii.

Informacje o książce:
Tytuł: Harry Potter i Insygnia Śmierci
Tytuł Oryginału: Harry Potter and the Deathly Hallows
Autor: J. K. Rowling
ISBN: 9788372782816
Wydawca: Media Rodzina
Rok: 2008

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać