Autorzy

Joanne Kathleen Rowling – biografia

J.K. Rowling autorka Harrego Pottera

J. K. Rowling autorka Harrego Pottera

Ktoś, kto stworzył tak niezwykła serię książek jak przygody młodego czarodzieja Harrego Pottera musi być obdarzony niezwykłym życiorysem i wyobraźnią. Joanne „Jo” Kathleen Rowling zaiste miała oba te atuty. Choć może genialny pomysł na spektakularną książkę wymyślony w wagonie kolejowym, pierwsze nieudane małżeństwo i depresja kliniczna nie zapowiadają się dobrze to warto jej biografii przyjrzeć się bliżej.

Rodzice Rowling to Peter James Rowling i Anne Rowling (Volant). Przyszła na świat 31 lipca 1965 roku w Yate w Anglii. Ze strony matki Rowling ma korzenie francuskie i szkockie. W historii jej rodziny można również znaleźć takie nowinki jak odznaczenie medalem, jednego z przodków  jej rodziny za obronę wioski w czasie Pierwszej Wojny Światowej.

Rowling ma jedną siostrę Dianne przyszła na świat, gdy „Jo” miała 23 miesiące. Następnie rodzina przeprowadziła się do Winterbourne, gdy miała 4 lata. Autorka uczęszczała do szkoły podstawowej im. Św. Michała.

Jako dziecko „Jo” lubiła pisać powieści fantasty i odczytywać je razem z siostrą. Jej bohaterką, co do autorów stała się Jessica Mitfird, której autobiografie poznała dzięki ciotecznej babce.

Rowling uczęszczała do szkoły średniej w Wyedean gdzie jej matka Anne pracowała, jako technik w Wydziale Nauk. Wtedy też autorka poznała wiele osób, które później stały się inspiracjami do postaci w jej książce. (Więcej w ciekawostkach). Zespoły, jakie w tamtych czasach słuchała to „The Smiths”. Po studiach autorka przeniosła się do Londynu gdzie podjęła prace dla Amnesty International. Po tej pracy Rowling i jej chłopak postanowili przenieść się do Manchesteru.

W 1990 roku, gdy jechała opóźnionym o 4 godziny pociągiem z Manchesteru do Londynu, pomysł o młodym czarodzieju, który uczęszcza do szkoły magii przyszedł praktycznie w pełni ukształtowany. Jak sama powiedziała w późniejszym wywiadzie do „The Boston Globe”,  nie wie skąd w jej głowie pojawił się taki pomysł, zaczęło się od Harrego, po nim zaś wszystkie postacie przyszły po kolei. Gdy tylko dotarła do mieszkania, zaczęła pisać natychmiast. W grudniu tego samego roku matka Rowling zmarła na stwardnienie rozsiane, autorka nigdy nie powiedziała jej o swoim pomyśle ani o książce, którą pisała, zaś śmierć matki pomogła jej lepiej zrozumieć sieroctwo Harrego. Następnie autorka przeniosła się do Porto w Portugali, aby tam uczyć języka angielskiego, jako języka obcego. 16 Października 1992 roku poślubiła dziennikarza Jorge Arantesa rok później urodziła ich córkę Jessice. Niestety para rozwiodła się w 1993 roku. Autorka wróciła do Londynu. Wtedy też nie wiodło się jej najlepiej, miała za sobą nieudane małżeństwo, była bez pracy z córką na utrzymaniu. Jednak ona traktowała tę sytuację, jako życiowe wyzwanie. Cała swoja energię skierowała na jeden cel, którym była książka. Miała tylko starą maszynę do pisania, swoją ukochaną córkę i wielką ideę. Rowling pisała w kawiarniach w Edynburgu jednocześnie kończąc studia podyplomowe.

W 1995 roku Rowling oficjalnie zacz kończyła rękopis książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Dopiero, gdy książka zwiedziła 12 domów wydawniczych gdzie wszyscy ją odrzucali, małe wydawnictwo Barry Cunningham z Bloomsbury dało jej zielone światło. Całość rozkręciła się już momentalnie. Rowling dostała 8000 funtów dotacji na dalsze pisanie a na początku 1998 roku w aukcji w stanach zjednoczonych prawa do publikacji powieści zdobyło wydawnictwo Scholastic Inc.

W 2001 roku Rowling wyszła na mąż za Nela Michaela Murray’a (anestezjolog). Ceremonia odbyła się w sposób prywatny w domu w Aberfeldy. Z tego małżeństwa Rowling ma dwójkę dzieci.

Seria Harry Potter

1997: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter and the Philosopher’s Stone), polskie wydanie: 2000 (10 kwietnia)

1998: Harry Potter i Komnata Tajemnic (Harry Potter and the Chamber of Secrets), polskie wydanie: 2000 (13 września)

1999: Harry Potter i Więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), polskie wydanie: 2001 (31 stycznia)

2000: Harry Potter i Czara Ognia (Harry Potter and the Goblet of Fire), polskie wydanie: 2001 (29 września)

2003: Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of Phoenix), polskie wydanie: 2004 (31 stycznia)

2005: Harry Potter i Książę Półkrwi (Harry Potter and the Half-Blood Prince), polskie wydanie: 2006 (28 stycznia)

2007: Harry Potter i Insygnia Śmierci (Harry Potter and the Deathly Hallows), polskie wydanie: 2008 (26 stycznia)

Książki dodatkowe do serii Harry Potter:

2001: Quidditch przez wieki (Quidditch through the Ages), polskie wydanie rok 2002

2001: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (Fantastic Beasts and where to find them), polskie wydanie: 2002

2007: Baśnie Barda Beedle’a (The Tales of Beedle the Bard), polskie wydanie: 2008 (6 grudnia)

Opowiadania dodatkowe do serii Harry Potter:

2008: Prequel serii Harry Potter

 

Ciekawostki:

  • Decyzję o wydaniu książki, Rowling zawdzięcza w dużej mierze Alice Newton ośmio- letniej córce przewodniczącego Bloomsbury, która otrzymała od ojca pierwszy rozdział książki i po jego przeczytaniu natychmiast zażądała drugi.
  • Gdy Rowling uczęszczała do szkoły podstawowej im. Św. Michała dyrektor jej szkoły był inspiracją do stworzenia postaci dyrektora Hogwartu Albusa Dumbldora
  • Książkowa Hermiona (Panna „Wiem-wszystko-najlepiej”) jest luźną karykaturą samej autorki.
  • Najlepsza przyjaciółka autorki Sean Harris miała samochód turkusowy Ford Anglia, który odegrał dość ważną rolę w książce Harry Potter i Komnata tajemnic, jako kapryśny samochód Weasleyów.
  • Ron Weasley to postać podobna do najlepszej przyjaciółki Sean Harris.
Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać