Literatura obyczajowa

Gra Anioła – Carlos Ruiz Zafón

Recenzja książki Gra Anioła - Carlos Ruiz Zafón

Gra Anioła
Carlos Ruiz Zafón

Zgodnie z obietnicą przed Wami recenzja kolejnego tomu z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek – „Gra Anioła”. Recenzję pierwszej części znajdziecie tutaj. Warto na wstępie napisać, że seria składa się z 4 pozycji, których fabuła w pewnym momencie splata się właśnie na Cmentarzu Zapomnianych Książek – miejscu w którym znajdują się wszystkie zapomniane i zakazane dzieła. Kolejna trzecia część to „Więzień Nieba”, którego recenzją wkrótce się z Wami podzielę, oraz niepublikowany jeszcze w Polsce, oraz długo oczekiwany przez fanów Zafóna „Labirynt Duchów”. Dodam jeszcze, że każda część stanowi jedną, niezależną i zamkniętą opowieść. Dlatego też, poszczególne tomy można czytać w dowolnej kolejności.

David Martin jest młodym dziennikarzem jednego z barcelońskich dzienników, marzącym o karierze pisarza. Pewnego dnia, dzięki pomocy swojego mentora i bardzo wpływowego pisarza Pedra Vidala, otrzymuje szansę napisania, w zastępstwie za jednego z redakcyjnych kolegów, opowiadania dla gazety w której pracuje. Przedstawiona przez niego historia cieszy się ogromną popularnością, dzięki czemu z jednorazowej publikacji zmienia się w cykl opowieści. Tak zaczyna publikację swojej pierwszej powieści w odcinkach „Tajemnice Barcelony”. Po pewnym czasie otrzymuje list od tajemniczego, paryskiego wydawcy Andreasa Corellego z propozycją współpracy. Mężczyzna chce, aby David napisał dla niego książkę, jakiej jeszcze świat nie widział, w zamian ofiarowuje mu fortunę, oraz coś dużo bardziej cennego – życie. Oferta wydaje się być uśmiechem losu, ogromną szansą, ale czy naprawdę tak jest? Martin wprowadza się do domu z wieżyczką, o którym zawsze marzył i zaczyna tam pracę nad Dziełem Życia, książką dla Pryncypała, jak zwykł nazywać swojego chlebodawcę. Wkrótce potem nasz bohater odkrywa, że nie jest pierwszą osobą, która otrzymała takie zlecenie od Corellego. Co więcej, poprzedni pisarz zajmujący się książką dla Andreasa również mieszkał w tym domu, a ich losy były dziwnie podobne, jak nie wręcz identyczne. W miarę wgłębiania się w historię, przebieg wydarzeń nabiera grozy, ktoś zaczyna czyhać na życie Davida. Mężczyzna próbuje bronić się przed przeszłością, ale ona coraz bardziej daje o sobie znać. Co z tego wyniknie, czy Martin powieli żywot swojego poprzednika, czy może wyjdzie obronną ręką z interesu z Pryncypałem. Jedyny sposób, aby to sprawdzić to oczywiście lektura „Gry Anioła”.

Wiele lat temu, gdy po raz pierwszy sięgałam po lekturę drugiego tomu z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, bałam się, że Zafón spoczął na laurach po wielkim sukcesie „Cienia Wiatru”. Książkę przetłumaczono na 40 języków, wydano w ponad 50 krajach w ilości przekraczającej 14 000 000 egzemplarzy. Na szczęście autor zachował styl, druga książka jest również znakomita. Co prawda, nie ma już tylu opisów bajecznej Barcelony, jednak opis historii domu z wieżyczką w którym mieszka główny bohater zastępuje je godnie. „Gra Anioła” jest na tyle świetną pozycją, że chętnie po nią ponownie sięgnęłam po kilku latach przerwy.

Główny bohater jest postacią bardzo złożoną, doświadczoną przez życie, można powiedzieć, że wręcz tragiczną. Wydaje się, że całe zło świata sprzysięgło się przeciwko niemu i stara mu się wkroczyć w życie z butami, mężczyzna broni się jednak z marnym skutkiem. Najbardziej wbijające w fotel jest zakończenie książki, bardzo dobrze podsumowuje jego życie. Nie będę w tym momencie opowiadałam o co dokładnie chodzi, żeby nie odbierać Wam przyjemności czytania, bo książkę zdecydowanie można przeczytać, ale gdy skończycie lekturę będziecie wiedzieli co miałam na myśli.

Oczywiście oprócz głównego bohatera, mamy również postacie drugoplanowe piękna i tajemnicza Cristina. Zadziorna i zbuntowana Isabella – asystentka Davida, która również bardzo chciała zostać pisarką i tak się złożyło, że był on jedynym pisarzem jakiego znała, więc za wszelką cenę zmuszała go, aby został jej mentorem. Sempre Syn i Sempre ojciec – rodzina znana nam z wcześniejszego tomu. Wszystkie te osoby są bardzo ciekawymi postaciami godnymi polubienia i bliższego zapoznania. Dlatego, jeśli spodobał Wam się „Cień Wiatru” bez wahania sięgnijcie i po tę pozycję.

Informacje o książce:
Tytuł: Gra Anioła
Tytuł oryginału: El Juego del Angel
Autor: Carlos Ruiz Zafón
ISBN: 9788377583715
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać