Recenzje książek

Good boys do bad things – Roza Violet Barlow

Good boys do bad things - Roza Violet Barlow

Good boys do bad things
Roza Violet Barlow

Po książkę Rozy Violet Barlow sięgnęłam, bo zainteresował mnie opis i przyciągnął tytuł. Uznałam, że przeczytałabym jakiś zabawny romans z pazurem. I wszystko wskazywało, że “Good boys do bad things” będzie właśnie książką tego typu. Cóż… Nie do końca.

Audrey jest studentką prawa. Marzy o karierze i byciu sędziną, ponadto pochodzi z zamożnego domu. Vincent po śmierci ojca już od bardzo młodego wieku musiał zacząć pomagać w utrzymywaniu domu. Po wypadku, w którym jego matka została sparaliżowana, dbanie o byt rodziny jest już właściwie tylko na jego głowie. Oprócz legalnego źródła dochodu zaczął okradać domy. W taki sposób poznał Audie, na którą natknął się podczas jednej z “akcji”. Niemal od razu zaczynają czuć wzajemne przyciąganie. Chociaż pochodzą z dwóch różnych światów i pozornie nic ich nie łączy. Czy ich relacja będzie w stanie przetrwać?

Jak już wspomniałam powyżej, “Good boys do bad things” od razu skojarzyło mi się z romansami, po które lubię sięgać. Również punkt wyjścia, czyli poznanie się bohaterów podczas próby rabunku mogłoby być świetnym początkiem dla przewrotnej i zabawnej fabuły. Autorka poszła w zupełnie innym kierunku, opisując po prostu rodzące się uczucie pomimo społecznych różnic między bohaterami. I oczywiście nie ma w tym nic złego, ale moim zdaniem okładka sugeruje zupełnie inną historię, w której nacisk zostanie położony na inne elementy fabuły. Również opis na tylnej okładce jest mylący.

Dobra, to teraz sobie jeszcze troszkę ponarzekam. Zacznę od okoliczności, w których Vincent i Audrey się poznają. Moim zdaniem to wszystko było naciągane, a zachowanie bohaterki bardzo naiwne, by nie powiedzieć, głupie. W momencie, kiedy spotyka się w swoim domu złodzieja raczej pierwszą myślą byłaby chęć zadzwonienia na policję, ewentualnie zaalarmowanie krzykiem całej okolicy. Audie nie robi żadnej z tych rzeczy. Ona wierzy bez zastrzeżeń obcemu człowiekowi, który nagle pojawia się w jej domu i daje sobie wmówić, że zastał złodzieja na gorącym uczynku. Nawet będąc w szoku nie byłoby trudno się zorientować, że coś tu bardzo nie pasuje.

Trochę raziło mnie zakańczanie zdań wykrzyknikami, kiedy nie było to konieczne. Wydaje mi się, że to najczęściej przydarza się debiutantom. Być może to moja osobista preferencja, ale fragmenty tego typu nieco wybijają mnie z rytmu czytania. W mojej głowie wyglądało to jak wielki wybuch entuzjazmu i najczęściej to kompletnie nie pasowało do treści. Na szczęście im dalej w fabułę, tym zauważałam tej tendencji mniej.

Moim zdaniem również lepiej byłoby, gdyby poszczególne fragmenty książki były podpisane. Mamy tutaj bowiem narrację z dwóch perspektyw. One są oddzielone gwiazdką i przy starcie byłam nieco wybita z rytmu. Nagle po prostu przeskakujemy do innego bohatera, do odmiennego toku myślenia i tak dalej. Przynajmniej autorka konsekwentnie przeplatała narracje między sobą, więc do tego też można się przyzwyczaić. To raczej moje osobiste preferencje niż faktyczne duże zarzuty wobec książki, bo jestem pewna, że niektórzy czytelnicy w ogóle nie zwróciliby na to uwagi.

To nie jest zła książka. Jest poprawnym i grzecznym romansem zbudowanym na kontraście pomiędzy głównymi bohaterami, ale nie ma w niej niczego wyjątkowego. Choć przyznać trzeba, że wciąga i przyłapałam się na rozmyślaniu o niej, kiedy miałam przerwę od czytania. A to dobrze świadczy o każdej książce, bo najgorzej, jak pozostawia czytelnika obojętnym.

Po cichu liczyłam na zakończenie, które okazało się mocno średnie. Wprowadzona na szybko (mam wrażenie, że tylko po to, aby w fabule było trochę dramatu) scena akcji zakończyła się tak na dobre zanim poczułam nawet drobne ukłucie niepokoju. I znowu to wszystko zakończyło się w bardzo naiwny sposób. Moim zdaniem prawdziwi ludzie się tak nie zachowują i nie podejmują pewnych decyzji. Cóż, zdecydowanie przestrzeliłam i po prostu przygotowałam się na coś zupełnie innego, niż finalnie otrzymałam. Nie mogę polecić z czystym sercem, ale i kategorycznie nie odradzam lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Good boys do bad things
Tytuł oryginału: Good boys do bad things
Autor: Roza Violet Barlow
ISBN: 9788382197204
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać