Recenzje książek

Efekty uboczne – Michael Palmer

Recenzja książki Efekty uboczne - Michael Palmer

Efekty uboczne
Michael Palmer

Thrillery medyczne to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Do tej pory miałam przyjemność czytać książki Robina Cooka i Tess Gerritsen, którzy wraz z Michaelem Palmerem są najpopularniejszymi na świecie autorami książek tego właśnie gatunku. Dlatego też, gdy pojawiła się okazja postanowiłam sięgnąć po „Efekty uboczne”. Za co wydawnictwu Replika dziękuję.
Na początek kilka słów o autorze. Dorobek Palmera został przetłumaczony na 35 języków, sprzedany w wielomilionowych nakładach, a książki nieustanie trafiały na listy bestselerów. Z wykształcenia lekarz, co wydaje mi się wypłynęło znacząco na jakość książek i ich autentyczność. Jego debiutancką powieścią były „Siostrzyczki”, które spotkały się z ogromnym uznaniem czytelników oraz krytyków. Od tamtej pory napisał około 20 książek, a jedna z nich „Krytyczna terapia” doczekała się ekranizacji.

A o czym jest sama książka? Fabuła powieści jest niezwykle ciekawa. Główna bohaterka, Kate Bennet jest doświadczoną patolog. Zawsze chciała być lekarzem, w związku z tym, że jest strasznie zapominalska i troszkę roztargniona, jej wybór padł właśnie na patologie. Świadomość, że mogłaby zaszyć komuś nożyczki w brzuchu, czy zapomnieć przepisać ważną receptę odwiodła ją od wyboru innej specjalizacji, a myśl, że swoim pacjentom już nie może zrobić krzywdy jest dla niej niezwykle pocieszająca. Bardzo mi się spodobało jej podejście: realistyczne i odpowiedzialne. Oprócz pracy, kobieta wiedzie szczęśliwe życie u boku męża. Wszystko wydaje się sielanką do momentu, gdy dwie pacjentki umierają z powodu tajemniczej choroby, a chwilę później zapada na nią również przyjaciółka Kate. Jak się domyślacie, nasza bohaterka za wszelką cenę chcę ją uratować. Zaczyna prowadzić własne śledztwo, które kieruje ją na ślad wielkiego koncernu farmaceutycznego prowadzącego nielegalne badania na swoich pacjentach, oczywiście bez ich zgody. Jak wiemy, w ślad za koncernami idą duże pieniądze, dlatego też na każdym kroku Kate spotykają trudności. Nawet jej życie zostaje zagrożone, a małżeństwo wisi na włosku. Jak poradzi sobie z wszystkimi trudnościami, oporem spotykanym z każdej strony, jaką rolę odgrywa w tym jej teść, a co najważniejsze, czy uda jej się uratować przyjaciółkę. Wszystkie odpowiedzi znajdziecie oczywiście podczas lektury „Efektów ubocznych”.

Doktor Bennet praktycznie od samego początku stała się moją ulubienicą. Jej silny charakter, ideały w głowie, silna świadomość swoich celów i podążanie za nimi w życiu, sprawiły, że gorąco jej dopingowałam w bojach. Rzadko spotykamy osoby, które do końca trzymają się swoich wartości, żadne pieniądze nie jest w stanie ich zmienić. Taka właśnie jest Kate – właściciel koncernu kilkakrotnie próbował ją przekupić, sprawić aby odpuściła sprawę, jednak ona pozostała wiernie na swojej drodze do prawdy, ryzykując nawet życie.

Dużym atutem książki jest to, że pokazuje nam, czytelnikom jak wygląda życie z drugiej strony. Jakie niuanse, układy, układziki rządzą światem medycyny, czy też, tak jak tutaj jest to szczególnie uwydatnione, koncernów farmaceutycznych. Wprowadzanie nowego leku na rynek nie zawsze jest zgodne z narzuconymi standardami. Tak jak w każdej branży, taki i tutaj najważniejsze są pieniądze, a zdrowie pacjentów przesunięte jest na drugi plan. Nawet po odkryciu groźnych efektów ubocznych, lek musi pozostać na rynku przynajmniej do momentu, aż zwrócą się wszystkie koszty poniesione na niego – przerażające! ale niestety prawdziwe.

Książka jest dopracowana i realistyczna, myślę że wykształcenie oraz późniejsza praca w szpitalach sprawiły, że Palmer tak fantastycznie oddał realia panujące w świecie medycyny. Wszystko to, oraz napięcie związane z akcją sprawiły, że nie mogłam oderwać się ani na chwilę. Z chęcią sięgnę po inne powieści autora. Szpital, zagadka, tajemnica i lekarze pracujący nad rozwiązaniem zagadki to coś co lubię.

Efekty uboczne” polecam nie tylko fanom thrillera medycznego, ale również osobom, które lubią klasyczny thriller. Jest to bardzo dobra książka, napisana lekkim zgrabnym piórem, sprawiająca, że chce się więcej i więcej. Cóż więcej mogę napisać? Zapraszam do lektury, a sami przekonacie się, że naprawdę było warto!

Informacje o książce:
Tytuł: Efekty uboczne
Tytuł oryginału: Side effects
Autor: Michael Palmer
ISBN: 9788376746333
Wydawca: Replika
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać