Dźwięki kolorów - Jimmy Liao - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Dźwięki kolorów – Jimmy Liao

Okładka książki Dźwięki kolorów autorstwa Jimmy Liao

Dźwięki kolorów
Jimmy Liao

Co to jest przejechać z jednej stacji metra do następnej? Wydaje się to taki proste. Zobaczyć plan, kupić bilet, wsiąść i wysiąść na odpowiedniej stacji, wielka filozofia… ale tu właśnie czai się autor Jimmy Liao wraz ze swoją pomysłowością i wrażliwością opisu. Zapraszam więc do Dźwięków kolorów, wszystkich możliwych do usłyszenia barw.
Książka w 2012 roku zdobyła nagrodę VERSELE, Jimmy Liao, jest zaś znany jako wspaniały autor i rysownik którego książki przetłumaczone są na wiele języków. W swoim życiu przeszedł ciężką chorobę która zaważyła na jego pisarskich losach.

Osoba niepełnosprawna nie jest częstym bohaterem w książkach, zaś w owym opowiadaniu ma ona swoją główną rolę. Młoda niewidoma dziewczynka podróżuje metrem, z jednej stacji do następnej… wydaje się nudne? Otóż nie. Dla niej ta podróż to nie tylko zwykła nudnawa jazda, to wycieczka w krainę wyobraźni. Świat „widzi” zupełnie inaczej niż każdy człowiek który jechałby metrem. Odkrywa krainy baśniowe i nieznane, dostępne tylko dla niej. Nie raz się gubi w mroku, popełnia niewłaściwe kroki, jednak jej podróż jest pełna własnej refleksji, wyciągniętych wniosków z otaczającego ją świata i tego jaki tak naprawdę jest dla niej.

To wspaniała i mądra książka. Nie często można ją spotkać, nie każdy ją rozumie. Świat w niej przedstawiony jest zarazem subiektywny oraz realny. Sama bohaterka? Niewidoma, niepełnosprawna. Osoba która jawi nam się w umysłach jako potrzebująca pomocy dziewczynka, którą trzeba przeprowadzać na druga stronę ulicy. A ona sama? Wrażliwa na piękno, otoczenie, ludzi i przyrodę. Wyobraźnia zastępuje jej to, co odebrała jej natura, nie jest to bohater wiecznie szczęśliwy i beztroski. Przeżywa smutek i samotność jak każdy człowiek. A sama w sobie jest paradoksem wzbudzającym w Czytelniku empatię i zmuszającym do refleksji, objawia nam się z nadzieją, ale i tęsknotą być może za tym co kiedyś jako dzieci potrafiliśmy widzieć. Może warto poszukać to co zostało utracone? Tak jak bohaterka, ona również szuka, nie wiadomo jednak czego… może szczęścia? Przecież jest tylko człowiekiem.

Książka zaskakuje swoją estetyką i wrażliwością. Porusza wewnętrzne struny duszy każdego człowieka. Ilustracje wspaniale oddają to co autor pragnie przekazać, są jak barwy słów paradoksalne niczym dźwięk kolorów. To one są dopełnieniem słów, jednocześnie trudno jest oderwać wzrok od tych rysunków. W swoim wyrazie są zarazem proste i skomplikowane, czasem nawet trudne do oglądania. Całość pokazuje nam że każdy może postrzegać rzeczywistość na swój właściwy sposób. Nie zawsze to co widzi jedna osoba, jawi się następnej takie samo. A niepełnosprawni, niewidomi zasługują nie tylko na naszą tolerancję, ale i akceptację.

Informacje o książce:
Tytuł: Dźwięki kolorów
Tytuł oryginału: Sound of Colors
Autor: Jimmy Liao
ISBN: 9788362409190
Wydawca: Officyna
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content