Księżyc zapomniał - Jimmy Liao - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Księżyc zapomniał – Jimmy Liao

Księżyc zapomniał - Jimmy Liao

Księżyc zapomniał
Jimmy Liao

Przyjaciele to najważniejsze osoby w naszym życiu. To oni stają się pierwszymi powiernikami naszych sekretów, to dla nich poświęcamy swój czas, to oni są naszą podporą w trudnych chwilach. Nie bez przyczyny motyw przyjaźni, jest kamieniem węgielnym w literaturze. W książce Księżyc zapomniał, również pojawia się motyw przyjaźni, tylko jak zawsze gdy za takie rozważanie weźmie się autor Jimmy Liao, powstaje coś bardzo ciekawego…

Pewnej anonimowej nocy Księżyc nagle znika z nieboskłonu, ludzie panikują, gdzież ten niepozorny naturalny satelita się podział? Niestety, nie jest dobrze… Księżyc zmarznięty, wycieńczony i skurczony zostaje wyłowiony przez pewnego chłopca ze stawu. Bohater widząc niedolę pokrzywdzonego, zaczyna opiekować się zgubą. Ogrzewa go, opiekuje się nim, a w zamian za takie dobro, Księżyc staje się kompanem na dobre i na złe młodego chłopca. Dzieli z nim dni, w tym radość i zabawę. Jednak cała reszta świata nie koniecznie jest zadowolona z takiego obrotu sprawy. Bez Księżyca ludzie zaczynają się smucić i choć produkują małe podróbki satelity, to jednak szybko nudzą się tym co sztuczne żądając tego co było kiedyś. Chłopiec postanawia pomóc przyjacielowi przypomnieć sobie jak być Księżycem, ale jakim kosztem… przyjaźni?

Czy Księżyc sobie przypomni swoje wcześniejsze życie? Jak taką próbę zniesie przyjaźń bohaterów? Jakie będą konsekwencje ich kroków?

To wspaniała książka w której obrazki oddają więcej niż słowa. Takie połączenie sprawia że nie sposób jest na długi czas zapomnieć o tym, co przed chwilą skończyliśmy czytać. Takie działanie na nasze zmysły zostaje długo w pamięci. Co w niej takiego niezwykłego? Należy pamiętać że wszystkie dzieła Jimmy’ego Liao są pełne metafor, to nie jest prosta bajeczka o chłopcu który pomaga Księżycowi, ta książka mówi o odpowiedzialności „za to, co się oswoi”, o tym jak ciężko jest znosić swoje życie w samotności, oraz o tym jak bardzo monotonia może przeszkadzać.

Książka roztacza nieprawdopodobny i magiczny klimat, jedyny w swoim rodzaju. Nie musimy starać się ją zrozumieć, sama przemawia do nas prostymi słowami odkrywając prawdy tak oczywiste że wywołują w nas poczucie wstydu o tym że o nich zapomnieliśmy, oraz najważniejsze, budzi w nas uśpioną wrażliwość kilkoma słowami i obrazami. W trakcie czytania odczuwamy przeróżne emocje, a żeby je zrozumieć musimy patrzeć oczami duszy.

Polecam gorąco książkę Księżyc zapomniał, która według mnie zasługuje na owację na stojąco.

Informacje o książce:
Tytuł:
Księżyc zapomniał
Tytuł oryginału: The Moon Forgets
Autor: Jimmy Liao
ISBN: 9788362409181
Wydawca: Officyna
Rok:2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content