Poradniki

Druga młodość, cóż z tego, że druga – Caroline de Maigret, Sophie Mas

Druga młodość, cóż z tego, że druga - Caroline de Maigret i Sophie Mas

Druga młodość, cóż z tego, że druga
Caroline de Maigret, Sophie Mas

To coś dla mnie, pomyślałam, sięgając po książkę „Druga młodość, cóż z tego, że druga”. Pierwszą młodość mam już bowiem od ładnych paru lat za sobą, a ta druga w nieunikniony sposób zbliża się w zastraszającym tempie. Nie zawiodłam się. Podczas lektury bawiłam się świetnie, nie raz podśmiewując się pod nosem z tego, jak prawdziwie autorki opisują tę drugą, ale wcale nie gorszą część życia. Jednocześnie też niejeden raz pewne rozdziały skłoniły mnie do refleksji nad sobą i moim podejściem do życia.

Caroline de Maigret i Sophie Mas są Francuzkami, ale stworzyły książkę uniwersalną, dla kobiet i o kobietach na całym świecie. Autorki to kobiety kosmopolityczne. Jedna jest modelką działającą na arenie międzynarodowej, druga producentką filmową pracującą od Paryża po Stany Zjednoczone. Obie poznały zatem na swych drogach zapewne wiele kobiet z różnych stron świata i dla nich wszystkich stworzyły tę książkę. Dla kobiet takich jak każda z nas, przede wszystkich tych, które nie boją się upływającego czasu i tytułowej drugiej młodości. A jeśli się jej jeszcze boją, to po lekturze tej książki, na pewno przestaną. Książka rozprawia się bowiem z wieloma mitami i wskazuje, że to, co kobieta „traci” wraz z młodością, może jej dać inne, głębsze, mądrzejsze wartości. Udowadnia, że każdy etap naszego życia jest inny, jedyny w swoim rodzaju i trzeba z niego czerpać pełnymi garściami.

Z uroczym poczuciem humoru autorki udowadniają nam, że bycie młodą niekoniecznie jest „fajniejsze” i lepsze od bycia dojrzałą i niepotrzebnie tęsknimy za utraconymi bezpowrotnie latami.

„Niedoskonałości urody, których nie cierpią nastolatki, ale które doceniają dojrzałe kobiety, uwidaczniają prawdziwą siłę charakteru”.

Dziewczyny (bo tak myślę o autorkach po lekturze książki – jakby były moimi dobrymi koleżankami), z wdziękiem przekonują nas, że nie trzeba płakać nad oznakami starzenia. Aby się nie martwić zmarszczkami, udowadniają, że są one wynikiem samych dobrych i pozytywnych rzeczy, które nas dotąd w życiu spotkały:

„Opalanie się powoduje zmarszczki.
Uśmiechanie się powoduje zmarszczki.
Imprezowanie powoduje zmarszczki.
Dobry Boże, jakie nudne życie muszą wieść ludzie pozbawieni zmarszczek.”

W książce pełno jest anegdot, cytatów, ciekawostek. Traktują one zarówno o sprawach poważnych, jak i puszczają do czytelniczki oko. Dowiadujemy się bowiem, że: „Na starość nic nie poradzisz, ale wcale nie musisz się zestarzeć” (George Buns), jak i o tym, że „wiesz, że pewne rzeczy zmieniły się na dobre, kiedy po przebudzeniu czujesz się wspaniale, choć wszyscy wokół mówią ci, że wyglądasz na zmęczoną”. Wielokrotnie takimi sformułowaniami książka wywoływała uśmiech na mojej twarzy, dawała do myślenia, czy kazała przyznać jakże jest prawdziwa. Wiele cytatów, czy anegdot jest wyróżnionych poprzez zamieszczenie ich na oddzielnych, niejednokrotnie zdobionych stronach. Kilkukrotnie opierałam się pokusie, aby taką stronę wydrzeć z książki i powiesić sobie nad łóżkiem jako moje motto życiowe. Jednak po pierwsze po prostu szkoda mi było książki, a po drugie szybko się przekonałam, że te różnobarwne sentencje „wytapetowałyby” mi chyba połowę ściany. Książka jest pięknie wydana, pełna kolorowych ilustracji i zdjęć.

Druga młodość, cóż z tego, że druga - Caroline de Maigret, Sophie Mas

W tej pozycji znajdziemy szereg porad – zarówno dotyczących makijażu, mody, pielęgnacji, jak i rad życiowych, ocierających się o prawdy psychologiczne. Autorki nie udzielają tych ostatnich nam jednak wprost, tylko przytaczają wiele historii, czy opowieści mających drugie dno.

Warto zaznaczyć, że nie jest to lektura, którą trzeba czytać od pierwszej strony do ostatniej. Można do niej sięgać wtedy, gdy ma się na to ochotę i do tego rozdziału, którego akurat potrzebujemy.

Myślę, że jest to poradnik dla każdej czterdziesto-, czy pięćdziesięciolatki. Każda odnajdzie tu cząstkę siebie, dowie się wielu ciekawych rzeczy, czy zrozumie co i dlaczego się z nią dzieje na tym etapie życia, przez który właśnie przechodzi. Wszystkie kobiety zasługują na to, aby ktoś im powiedział, że to właśnie teraz, a nie dwadzieścia lat temu, są piękniejsze, mądrzejsze, bardziej wartościowe i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – jako kobiety, żony, przyjaciółki, kochanki, czy matki. I ta książka właśnie to robi. W pełen optymizmu sposób pokazuje siłę dojrzałych kobiet. Siłę, której niejeden mężczyzna może im pozazdrościć.

Informacje o książce:
Tytuł: Druga młodość, cóż z tego, że druga
Tytuł oryginału: Older, but Better, but Older
Autor: Caroline de Maigret, Sophie Mas
ISBN: 9788328715806
Wydawca: MUZA
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać