Do wszystkich chłopców, których kochałam - Jenny Han - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Do wszystkich chłopców, których kochałam – Jenny Han

Recenzja książki Do wszystkich chłopców, których kochałam - Jenny Han

Do wszystkich chłopców, których kochałam
Jenny Han

Do wszystkich chłopców, których kochałam” to książka autorstwa Jenny Han. Filmowa okładka to nie jest to, co zwykle przyciąga mnie do książek. Wręcz mnie odpycha. Na okładce widzę główną bohaterkę i już inaczej nie jestem w stanie jej sobie wyobrazić, filmowy ideał stoi mi przed oczami przez cały czas. Tak było w przypadku tej lektury, bo właśnie Lara Jean ukazuje się na okładce. Brnąc dalej, książka została wydana pewnie dlatego, że okazała się, jak to cytuje okładka „Bestsellerem zekranizowanym przez Netflix”. Czy ten filmowy hit okaże się również książkowym arcydziełem? Byłam tego bardzo ciekawa, więc wzięłam się do czytania.

Pragnę się teraz skupić na szczegółach, bo sama treść tej książki jest bardzo ładnie wydana. Pomijając okładkę, druk jest czytelny, a każdy rozdział dość krótki i przejrzysty. Dzięki takim szczegółom jak ozdobniki postawione tam, gdzie trzeba, lepiej się przyjmuje całą treść. Książka ma dosyć duży druk, więc kartki lecą jedna za drugą, gdy czytamy i nie możemy się powstrzymać, kiedy jesteśmy już prawie w połowie!

Już z tyłu książki można wywnioskować, że ta książka to romans dla nastolatek i nie tylko. Pierwsze słowa w tej książce opisują uczucia głównej bohaterki Lary Jean do nastolatka, który umawia się z jej siostrą Margot. Tak właściwie to cała ta książka jest pełna uczuć. Od miłości, szczęścia, nostalgie, złość po upokorzenie. Narrację prowadzi Lara Jean, która upycha w opisy zdarzeń bardzo dużo wspomnień, opisów zdarzeń i emocji. Tłumaczy czytelnikowi jak doszło do danych skutków, dzięki czemu nie czujemy się zagubieni. Poznajemy jej życie rozdział po rozdziale.

Cała historia zaczyna się od wyprowadzki najstarszej siostry Song. Margot wyjeżdża na studia zostawiając swoją poprzedniczkę Larę Jean z tatą, młodszą siostrą Kitty i jej marzeniem o psie w domu. Kiedy dotychczas to właśnie najstarsza siostra wypełniała rolę matki to wszyscy czuli się zagubieni tym, że jej zabraknie. Wtedy zaczyna się prawdziwe dojrzałe życie Lary Jean. Musi pamiętać o zrobieniu obiadu, o jeżdżeniu na zakupy, o opiece nad młodszą siostrą, wywieszaniu prania i przede wszystkim nad ukrywaniem swojego sekretu. Sekretu, jakim jest pięć listów zaadresowanych do pięciu różnych chłopców, których dziewczyna kochała w różnych momentach swojego życia. Te listy były wyrzuceniem wszystkich emocji na wierzch, Lara Jean to skryta dziewczyna, więc nie mogłaby po prostu powiedzieć tego tym chłopcom. A co by się stało, gdyby jednym z jej miłości był obecny chłopak Margot? Co, jeśli kilku odbiorców tych listów chodzi do jej szkoły? A co jeśli listy zostałyby wysłane..?

I tak właśnie się dzieje co niesie za sobą skutki nieodwracalne. Jak Lara Jean postąpiła w tej całej sytuacji? Czy nauczyła się mówić tylko o uczuciach, a nie tylko żyć w świecie fantasy? Potrzeba było trochę czasu, żeby dziewczyna wyszła ze swojej skorupki, ale udało się. Zaczynała łamać swoje schematy, czasem poświęcała się sprawie. Lekkie i zabawne historie towarzyszą całej fabule. Dodatkowo nie skupiamy się tylko na głównej bohaterce i jej lubych, ale również na pozostałych członkach rodziny, którzy dodają wiele. Szczególnie podoba mi się relacja między siostrami, która jest szczególna i nieraz miesza, ale też jak wiele dodaje..

Ta historia przypadła mi do gustu. To lekka książka o ciekawej treści, a bohaterowie są bardzo ciekawi. Czasami niektóre decyzje niosą za sobą takie skutki, że ma się ochotę udusić bohatera, a jednak nie możemy! Chyba nie mogę powiedzieć, że jest to ogromnie wartościowa książka, przy której możemy uronić kilka łez. Raczej jest to książka dla oderwania się od rzeczywistości. Lektura wciąga, więc nie raz sami jesteśmy zaangażowani w wątek. Dobry wybór, jeśli nie chcemy myśleć o poważnych sprawach, a po prostu przeczytać śmieszną historię z wątkami miłosnymi. Chętnie poczytałabym dalej o losach Lary Jean Song/Covey.

Informacje o książce:
Tytuł: Do wszystkich chłopców, których kochałam
Tytuł oryginału: Too All The Boys I’ve Loved Before
Autor: Jenny Han
ISBN: 9788366074798
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content