Recenzje książek

Demontaż – Szymon Chudyk

Okładka książki Demontaż

Demontaż
Szymon Chudyk

Tekst na tylnej części okładki opisuje dzieło Szymona Chudyka jako „próbę poznania woli i stabilności duchowej człowieka, który poddany zagrożeniu i otoczony złem chce ocalić swoją normalność”. Wydana nakładem wydawnictwa Novae Res powieść Demontaż, owszem, dotyka tych kwestii, lecz przede wszystkim jest pełnokrwistym kryminałem, gdzie przeplatające się wątki do samego końca trzymają w napięciu i nie pozwalając się nudzić.

Demontaż zgodnie z hitchcockowską szkołą suspensu rozpoczyna się od trzęsienia ziemi – główny bohater – Sem, dowiaduje się, że jego żona i córka są porwane, a od jego decyzji zależy ich życie. Nie sposób nie zauważyć, że jest to klisza używana przez niezliczone filmy i powieści, lecz w przypadku Demontażu jest to jedynie punkt wyjścia do wielowątkowej historii oprawcy-badacza oraz jego ofiary. Semuel  jest bowiem również uprowadzony przez doktora Hellerta, który kładąc na szalę życie jego rodziny, chce zbadać granice ludzkiej determinacji i siły woli.
Eksperyment Hellerta jest prosty: doktor będzie stopniowo amputował części ciała Sema, dopóki ten nie zgodzi się na śmierć żony i córki. Jeśli poświęci najbliższych, będzie mógł odejść wolno.
Wątek tytułowego demontażu i jego znaczenie są bardzo ciekawe i nie chcąc zdradzać fabuły powiem tylko, że powyższy opis nie jest nawet wierzchołkiem góry lodowej. Zagłębiając się w powieść będziemy mieli okazję poznać punkt widzenia i motywy oprawcy oraz skutki jego działań.

Dlaczego Hellert wybrał Sema? Czym jest tytułowy demontaż i jaki jest plan Hellerta? Ile jest w stanie znieść człowiek dla ocalenia swoich bliskich? Demontaż nie jest jednak literacką wersją „Piły”. Przemoc i okrucieństwo szybko ustępują miejsca licznym wątkom, które tworzą zawiłą całość.  Zagłębiając się w dzieło Szymona Chudyka  poznamy  odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych, które z pewnością pojawią się w trakcie lektury.

Na uwagę zasługują wątki psychologiczne. Autor wykazuje pewną wiedzę z zakresu funkcjonowania umysłu i osobowości człowieka. Jako przyszły magister psychologii podwójnie dostrzegam wysoki poziom na jakim stoi tekst pana Chudyka. Opisy gniewu, rozgoryczenia, rozpaczy, ale też nadziei są bardzo mocną stroną powieści, przy czym nie są to przesadzone, wydumane opisy w stylu Zmierzchu, lecz autentyczne opisy przeżyć, które mogą dotknąć każdego.

Powieść jest napisana bardzo dobrze. Nie lubię długich opisów, ale też zbyt syntetyczna narracja nie pozwala mi w pełni przenieść się w przedstawione wydarzenia. W Demontażu zachowany został złoty środek. Opisy są bardzo „schludne”. Autor bez nadmiernego rozwlekania przedstawia wydarzenia w sposób uporządkowany i  precyzyjny. Jednocześnie, co budzi mój szacunek, nie ucierpiało na tym tempo historii. Autor potrafi wpleść dynamikę nawet w pozornie monotonny ciąg wydarzeń. Zdecydowanie Szymon Chudyk wie jak chce pisać i, co najważniejsze, ma odpowiedni warsztat, by to uzyskać. Powieść stanowi spójną, bardzo rozbudowaną całość. Splatające się wątki często są ślepymi uliczkami, które zwodzą intuicję Czytelnika, by za chwilę zaskoczyć ciekawym rozwiązaniem. Przy tym historia nie jest naciągana i wydarzenia są bardzo logiczne. Widać, że od początku do końca autor miał wizję swojej książki. Lektura Demontażu była bardzo przyjemnie spędzonym czasem. Polecam książkę każdemu miłośnikowi sensacji ze szczyptą thrillera i psychologii.

Informacje o książce:
Tytuł: Demontaż
Tytuł Oryginału: Demontaż
Autor: Szymon Chudyk
ISBN: 9788377227961
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać