Czy to normalne? Seks, związki i statystyka - Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz , James Witte - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Czy to normalne? Seks, związki i statystyka – Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz , James Witte

Czy to normalne? Seks, związki i statystyka - Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz , James Witte

Czy to normalne? Seks, związki i statystyka
Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz , James Witte

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i z tym faktem nie ma co dyskutować. Potrzebujemy towarzystwa innych osób, żeby zdrowo funkcjonować. Oczywiście jedni mniej, jedni bardziej będą potrzebowali socjalizowania się z innymi osobami, ale wszyscy potrzebujemy towarzystwa bez dwóch zdań. Co więcej, podstawową, a zarazem najstarszą komórką społeczną jest rodzina, którą zakładają dwie osoby będące w związku i to właśnie związkami się dzisiaj zajmiemy.

PoradnikCzy to normalne? Seks, związki i statystyka”, którego autorami są Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz oraz James Witte, jest związany z badaniem, podczas którego zostały przeanalizowane odpowiedzi ponad 100 tysięcy osób pochodzących z różnych części świata. Badani mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na najbardziej prywatne i często krępujące pytania dotyczące ich związku. Dzięki temu naukowcy uzyskali kompletny przekrój życia dzisiejszych par, zaczynając od ich komunikacji poprzez satysfakcję z pożycia seksualnego, lojalność i wierność, a kończąc na finansach oraz ogólnym zadowoleniu ze związku. Osoby biorące udział w badaniu były zróżnicowane pod względem wieku, płci, rasy, szerokości geograficznej, a także preferencji seksualnych. Uzyskane wyniki w dużym stopniu mogą stanowić poważny argument w dyskusjach odnoszących się co do zadowolenia ze związku. Ciekawostką jest to, że do powstania tego poradniki przyczynił się kryzys i znużenie, które pojawiło się w małżeństwie autorki Christann Northrup. Postanowiła ona sprawdzić, jak to wygląda u innych par i czy inni mają podobne problemy w życiu intymnym, czy też tylko ona wraz z mężem są wybrakowani pod tym względem.

Książka podzielona jest na trzy części pod tytułem: początek znajomości, wspólne życie i utrzymanie związku. Wszystkie te części zawierają rozdziały dotyczące poszczególnych elementów składających się na wyżej wymienione fazy. Na końcu każdego z rozdziałów są zamieszczone rady, dzięki którym możemy podratować, odświeżyć nasz związek oraz zniwelować wkradającą się rutynę, co wydaje mi się bardzo ciekawą propozycją. Oczywiście nie zalecałabym stosowania się do wszystkich sugestii, jakie są nam proponowane, ale część z nich wydaje się naprawdę sensowna. Przykładowo gra, podczas której pary zadają sobie nawzajem pytania, co ważne nie należy komentować odpowiedzi, gra ta ma być sposobem, aby dowiedzieć się o sobie nowych rzeczy, bo przecież zawsze znajdzie się coś, czego jeszcze nie wiemy o swoim partnerze. Wartym zwrócenia uwagi jest też ćwiczenie o nazwie Czołowa Piątka, dzięki której pary są w stanie zwalczyć swoje lęki i usprawnić komunikację w związku. Pozycja zawiera wiele procentów, tabelek i wykresów, które przedstawiają wyniki uzyskana w tym badaniu. Są one zaskakujące i skłaniają do refleksji nad własnym związkiem. Co więcej, książka wzbogacona jest o odpowiedzi badanych, które są odpowiednio rozmieszczone, przez co skupiają uwagę czytelnika. Spodobały mi się też studia przypadków, które znajdują się na końcach rozdziałów i opisują pary, które napotkały konkretny problem oraz prezentują, w jaki sposób został on rozwiązany. Pozwala to łatwiej zrozumieć dany konflikt i odnaleźć wyjście z sytuacji. Zatem mamy tutaj nie tylko suchą i nudną teorię wraz ze statystyką (nie da się ukryć, jest jej naprawdę dużo, cyferki i procenty nie opuszczają nas nawet na moment i znajdują się w każdym akapicie), ale też autentyczne przypadki, z którymi możemy się identyfikować.

Poradnik ten został doceniony przez New York Times i długo pozostawał na ich liście bestsellerów. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ zawiera on sporo ciekawych i wnoszących w nasze życie informacji. Prezentuje korelacje różnych zmiennych, które wpływają na satysfakcję ze związku i na to, czy czujemy się szczęśliwi. Jeśli ciekawi was, o czym najczęściej fantazjują ludzie, co jest punktem zapalnym większości konfliktów, jakie pozycje seksualne są najbardziej preferowane, jak namiętność zmienia się z biegiem czasu oraz czy finanse wpływają na zadowolenie z pożycia seksualnego, to koniecznie powinniście zapoznać się z treścią tej książki. Książkę polecam też osobom interesującym się tematami związanymi z psychologią i seksuologią, bo jest to ogromna dawka konkretnych, a przede wszystkim wiarygodnych informacji, których zastosowanie w praktyce może mieć wpływ na jakość współczesnych związków.

Informacje o książce:
Tytuł: Czy to normalne? Seks, związki i statystyka
Tytuł oryginału: Normal Bar. The Surprising Secrets of Happy Couples and What They Reveal About Creating a New Normal in Your Relationship
Autor: Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz , James Witte
ISBN: 9788395864957
Wydawca: Kompania Mediowa
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content