Recenzje książek

Czwarta małpa – J. D. Barker

Recenzja książki Czwarta małpa - J. D. Barker

Czwarta małpa
J. D. Barker

Czwarta małpa” jest powieścią, która zaczyna się dość nieoczekiwanie. Pod kołami autobusu ginie pieszy, po wstępnych oględzinach okazuje się, że jest to prawdopodobnie tajemniczy morderca, zwany przez policję „Zabójcą czwartej Małpy”, który od wielu lat rozsiewa strach wśród mieszkańców Chicago. Pomimo licznych prób schwytania, zawsze udawało mu się umknąć wymiarowi sprawiedliwości. Wydawać by się mogło, że przeznaczenie go przechytrzyło i zginął, mimo swojego sprytu i przebiegłości, w dość prozaicznych okolicznościach. Skąd jednak przypuszczenie, w sumie pewność, że jest to poszukiwany zbrodniarz? Wszystko dlatego, że przy zwłokach mężczyzny zostaje odnalezione pudełeczko z fragmentem ciała uprowadzonej osoby, dokładnie z uchem. Jest to dobra i zła wiadomość za jednym razem. Zbrodniarz nie żyje, ale gdzieś tam, jest kolejna ofiara, która wciąż żyje, co więcej potrzebuje pomocy. Zaczyna się walka z czasem. Jeden z detektywów znajduje pamiętnik przestępcy w kieszeni jego marynarki. Są to zapiski, wskazówki zabójcy dlaczego robi to co robi, oraz jakie wydarzenia z jego życia sprawiły, że stał się taką bestią. Sam Porter próbuje wejść w umysł psychopaty, aby odnaleźć ostatnią ofiarę. Czu uda mu się to zanim będzie za późno? A co najważniejsze, czy na pewno mężczyzna z wypadku jest tym, za kogo go bierzemy?

Szczerze muszę powiedzieć, że coraz trudniej o naprawdę dobrą powieść z innym pomysłem. Na obecnym rynku literacki, jest tak szeroki wybór każdego typu książek, praktycznie z każdym motywem, że naprawdę niezwykle ciężko o coś innego. Jednak Barker, światowej sławy autor bestsellerów, zdobywca licznych nagród literackich, podołał wyzwaniu i pokazał nam coś zupełnie nowego. Pomysł z uśmierceniem zabójcy na samym początku powieści jest fantastyczny. Co więcej, akcja i napięcie dawkowane są w świetny sposób, przez co emocje towarzyszą nam do samego końca. Do końca, który jest fantastycznym początkiem kolejnego tomu! Mam nadzieję, że nie będziemy musieli na niego zbyt długo czekać!

Chciałabym jeszcze dodać, że jest to pozycja dla osób o mocnych nerwach, znajdujemy w niej kilka drastycznych opisów wymyślnych tortur i zdarzeń. Chodzi mi tutaj między innymi o szczegółowy opis tego, jak szczury zjadają zwłoki, oraz jak rodzice zbrodniarza torturują uwięzioną sąsiadkę przy użyciu właśnie tego zwierzęcia. Powiem szczerze, że musiałam ominąć kilka stron, gdyż nie byłam w stanie tego przeczytać. Jak widać nie ma powieści idealnych i prawie w każdej znajdziemy jakiś mankament, tutaj jest on jednak na tyle mały, że nie przeszkadza nam w ogólnym odbiorze.

Ciekawym zabiegiem jest również to, że w bieżące zdarzenia wplecione zostały poszczególne strony pamiętnika Zabójcy Czwartej Małpy, pozwoliły one na bliższe poznanie mężczyzny oraz lepsze wczucie się w akcję. Kolejnym pozytywem, już takim mniej istotnym, jest budowa książki. Składa się ona z krótkich rozdziałów, które osobiście bardzo lubię. Można ją przerwać dosłownie w każdej chwili, chwycić chociażby na krótki moment i nie tracić jednocześnie wątku, gdy musimy ją za chwilę odłożyć.

Na koniec kilka słów o bohaterach. Bardzo polubiłam głównego detektywa Portera, mimo niezwykle ciężkich osobistych przeżyć, wrócił do pracy jak tylko dowiedział się o kolejnym skoku zabójcy. Jest to godne podziwu, gdyż w obliczu osobistej tragedii, praca jest ostatnią rzeczą na jaką mamy siły czy ochotę. Jednak on wiedząc, że jest najlepiej zorientowany w spawie 4MK wraca do służby społeczeństwu. Podoba mi się również podejście jego partnerów, widać że go wspierają, jednak nie narzucają się ze swą pomocą. No i wreszcie sam zabójca, genialnie stworzona postać, mega inteligenta osoba, psychopaci są bardzo często piekielnie inteligentni, do końca nas zaskakuje i nie pozwala ani na chwilę pomyśleć, że wreszcie wiemy co mu w głowie siedzi.

Czwarta małpa” jest na pewno, obok „Kredziarza”, pozycją na którą warto zwrócić uwagę w tym roku. Piekielnie wciągająca i trzymająca w napięciu książka, która sprawi, że przejdzie nas zimny dreszcz emocji.

Informacje o książce:
Tytuł: Czwarta małpa
Tytuł oryginału: The fourth monkey
Autor: J. D. Barker
ISBN: 9788380155770
Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać