Do sięgnięcia po „Czego ci nie mówię” wystarczyła mi właściwie informacja, że tę książkę wydało IUVI. To wydawnictwo stało się dla mnie pewnikiem, jeśli chodzi o wartościowe książki dla młodzieży (i nie tylko). Książka Yasmin Rahman skojarzyła mi się z popularnym niegdyś filmem pod tytułem „Sala Samobójców„.
Olivia, Cara i Mehreen to trzy zwyczajne dziewczyny, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Każda z nich przechodzi bardzo trudny okres w swoim życiu. Szukają wyjścia i decydują się na rozwiązanie ostateczne, czyli odebranie sobie życia. Z „pomocą” przychodzi im strona zrzeszająca osoby pragnące popełnić samobójstwo, MementoMori.com. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć co ta maksyma oznacza. Każda z naszych trzech bohaterek loguje się na tej stronie. Po wypełnieniu kwestionariusza stają się partnerkami do samobójstwa. Zawiązują pakt: mają spotykać się o określonej przez administratorów porze i godzinie, wypełniając zadania mające pomóc im pożegnać się ze swoim życiem i bliskimi. Pozwolę sobie zacytować pytania z będącego na tylnej okładce blurba, gdyż są bardzo trafne:
„Wydaje ci się, że wiesz, co będzie dalej? Że twórcy MementoMori.com tak pokierują dziewczętami, żeby odwieść je od dramatycznego kroku? Albo wyślą do ich domów terapeutów? Albo skontaktują się z ich rodzicami?”
Chociaż z początku są do siebie nastawione dość sceptycznie i traktują się nawzajem głównie jako środek do celu, to szybko nawiązuje się między nimi więź. Autorka przeprowadziła nas przez różne problemy: od tych natury psychicznej po molestowanie. Olivia to pozornie idealna dziewczyna, która nie ma powodu, żeby podjąć tak drastyczną decyzję w swoim życiu: jest piękna, nosi designerskie ciuchy i jej rodzina jest na tyle zamożna, żeby dodatkowo móc sobie pozwolić na zatrudnienie pomocy domowej. Cara po wypadku samochodowym wylądowała na wózku inwalidzkim. Zmaga się z nadopiekuńczą matką i cały czas żyje w niedającym się wytłumić poczuciu winy. Mehreen jest muzułmanką żyjącą podług zasad swojej religii. Ma szansę na naukę w prestiżowej uczelni. Co jakiś czas w jej umysł wkrada się chaos, jak sama nazywa natrętne myśli, które nie dają jej spokojnie funkcjonować.
„Boję się, że osoby dobierające chętnych w pary przeczytają tę odpowiedź i postanowią, że powinnam przeczekać, aż moje życie się poprawi. A nie ma na to szans. Wykasowuję więc opis tego, jak się czuję: że nigdzie nie mam swojego miejsca, że wydaje mi się, że jestem niewidzialna i się nie liczę. Z całej siły dźgam palcem klawisz „Backspace”, aż w końcu strona znów jest biała. Uznaję, że krótsza odpowiedź pewnie będzie lepsza, i uświadamiam sobie, że moje problemy da się podsumować jednym zdaniem: Nie potrafię już dłużej poradzić sobie z bólem życia.”
„Nauczyłam się nie reagować na większość ludzi. Nauczyłam się nawet z nimi nie wykłócać. Przestałam próbować im uświadamiać, że choć może i nie mogę użyć nóg, nadal posiadam prawidłowo funkcjonujący mózg. Że nadal jestem człowiekiem. A może nie jestem. Może teraz jestem człowiekiem tylko w połowie. (Żart paraplegiczki).”
Na początku książki znajduje się parę słów od autorki. Wyjaśnia, dlaczego w ogóle powstała ta powieść. Yasmin Rahman podobnie do Mehreen pochodzi z rodziny muzułmańskich imigrantów. Jej samej trudno było poradzić sobie z własną depresją. Zaznacza, że chociaż trafiała na książki poruszające temat chorób psychicznych, to każdy bohater był Biały. Yasmin dziękuje także swojej najlepszej przyjaciółce, która bardzo jej pomogła i moim zdaniem to piękny hołd dla długoletniej przyjaźni.
Bardzo dobrą decyzją było poprowadzenie fabuły w pierwszej osobie. Każda z dziewcząt opowiada nam tę historię ze swojego punktu widzenia (szczególnie uwagę przyciąga nieregularna narracja Olivii), co nie tylko pozwala nam je lepiej zrozumieć, ale i się z nimi zżyć i kibicować im. Ja bardzo chciałam, żeby znalazły pomoc i żeby nie musiały uciekać się do samobójstwa.
Osobiście nie spodziewałam się, w jaką stronę Yasmin Rahman pokieruje fabułą. To nie jest prosta historia z przewidywalnym finałem. Chociaż ostatnio coraz więcej się mówi o chorobach psychicznych, to każda nowa książka poruszająca ten temat jest bardzo ważna. Cały przekaz tej opowieści uzupełniają numery telefonów alarmowych podanych pod koniec książki. Dzięki temu osoby, które zmagają się z podobnymi problemami mogą otrzymać pomoc.
„Czego ci nie mówię” to również opowieść o zawiązującej się pięknej przyjaźni. Świat byłby piękniejszy, gdyby każda osoba z problemami mogła otrzymać pomoc od kogoś, kto doskonale rozumie, przez co przechodzi. Myślę, że niezależnie od wieku i tego, czy utożsamiacie się z głównymi bohaterkami, ta książka jest godna waszej uwagi.
Informacje o książce:
Tytuł: Czego ci nie mówię
Tytuł oryginału: All the Things We Never Said
Autor: Yasmin Rahman
ISBN: 9788379660605
Wydawca: IUVI
Rok: 2020