Córeczka - Liliana Fabisińska - Recenzje książek z każdej półki
Literatura piękna

Córeczka – Liliana Fabisińska

Recenzja książki Córeczka - Liliana Fabisińska

Córeczka
Liliana Fabisińska

Czy przypadkowa transakcja na aukcji internetowej może zaowocować miłością, gorącym romansem i szybkim końcem? Czy może dać o sobie znać po 8 latach? Co zrobić gdy nagle u Twojego progu pojawia się nastolatka z fioletowymi włosami mówiąc „– Nie pamiętasz mnie – …. – Osiem lat temu byłaś moją mamą. Tylko przez kilka dni…”.

Córeczka” to kolejna powieść Liliany Fabisińskiej. Dziennikarki, autorki sztuk teatralnych, książek dla dzieci i młodzieży. Tym razem książka jest adresowana do wszystkich bez względu na wiek, uświadamia nam, że problem HIV dotyczy każdego z nas. Z pozoru pokazuje szczęśliwe życie rodzinne jednak gdy zajrzymy głębiej, możemy zobaczyć drugie dno i cenną lekcję.

Fabisińska opisuje życie Agaty Marks, szczęśliwej mężatki, mamy Filipa oraz znanej Pani pedagog, której w przeszłości zdarzył się niespodziewany, intensywny i krótki romans internetowy – zakończony upojnym weekendem z przystojnym mężczyzną.

Osiem lat wcześniej koleżanka z pracy Agaty poprosi ją o pomoc w znalezieniu bajki „Królewna Śnieżka”. Okazuje się, że jest to prawie niemożliwe – kto w dobie Boba Budowniczego i Minionków ogląda piękne pouczające baśnie. Agata jedyny dostępny egzemplarz znajduje na allegro u Magdusi27. Ucieszona szybko go zamawia… i nieszczęśliwym trafem otrzymuje „Śpiącą Królewnę”. Załamana tym faktem bohaterka nawiązuje kontakt z Magdusia27, celem wyjaśnienia sytuacji. Historia z bajkami kończy się sukcesem oraz początkiem namiętnej znajomości z Magdusia27, która okazuje się być Grzegorzem Ratyńskim.

Grzegorz zrozpaczony po wyjeździe żony do Nowego Jorku chwyta się każdej sposobności, aby wspierać córeczkę. Nasz bohater odwiedza wszystkich możliwych lekarzy, żeby jej pomoc jednak nic nie zdaje egzaminu. Kropeczka nie potrafi się pozbierać po stracie matki. Dowiedziawszy się, że Agata jest pedagogiem postanawia zasięgnąć jej opinii i prosić o pomoc. Marks nie może zignorować jego listu. Szybko udziela pierwszych wskazówek oraz kontaktuje go z najlepszymi specjalistami. Agata i Grzegorz piszą co raz więcej i więcej. Kobieta doradza jak reagować na zachowania córki. Z czasem ich maile zaczynają być bardziej intymne, namiętne. Ratyński zakochuje się w Pani pedagog. Raz za razem wyznaje miłość, planuje zaręczyny, ślub we Włoszech – to nic że się nie znają – więź jaka nawiązali przez Internet wystarczy w zupełności jako potwierdzenie faktu, że są dla siebie stworzeni.

Czy będzie to miało konsekwencje w przyszłości? Przecież HIV spotyka innych – nie mnie. Czy Gocha, koleżanka Pani pedagog z pracy może być w to wmieszana? Przecież Agata nikomu nie opowiadała o romansie.

Córeczka” to powieść lekka i przyjemna – do pochłonięcia w dwa wieczory. Czytając nie mogłam się od niej oderwać, chociaż preferuję kryminały. Najbardziej uderzyła mnie w książce prostota, pokazanie życia ludzi takich samych jak my, ich problemów, dzięki czemu każdy łatwo utożsami się z bohaterami. To że ktoś ma super pracę, wspaniałą rodzinę nie znaczy nie ma żadnych problemów. Każdy z nas mierzy się ze swoim własnym dramatem. Autorka stara się nam uświadomić, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i wszystko może nas spotkać. Musimy być czujni i uważni na każdym kroku. A także pamiętać, że przeszłość potrafi się odezwać w każdej chwili.

Bohaterowie wykreowani są na tyle realistycznie, że po przeczytaniu książki zaczęłam analizować swoją przeszłość. Czy zrobiłam w życiu coś, co może z pozoru było nieistotne, a jednak na tyle znaczące, że wrócić w najmniej oczekiwanym momencie? Wydaje mi się, że nie.. a Ty? Rozumiem jednak Agatę – w chwili uniesienia wyłącza nam się racjonalne myślenie, żyjemy chwilą. Nie myślimy o potencjalnych konsekwencjach jakie może przynieść chwila szaleństwa którą przeżywamy. Liczy się tylko tu i teraz. Przyszłość będzie piękna. Ale czy na pewno? Może warto się zastanowić przez chwilę nad swoim działaniem.

Autorka bardzo ciekawie wprowadza nas w przeszłość bohaterki. W bieżący ciąg wydarzeń wplata maile Agaty z dawnych lat. Bohaterka szuka w nich wskazówek które pozwolą jej rozwikłać tajemnicę, a my dowiadujemy się jak wygląda jej przeszłość.

Informacje o książce:
Tytuł: Córeczka
Tytuł oryginału: Córeczka
Autor: Liliana Fabisińska
ISBN: 9788379883448
Wydawca: Filia
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content