Kryzys małżeństwa? - Włodzimierz Zatorski OSB - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Kryzys małżeństwa? – Włodzimierz Zatorski OSB

Recenzja książki Kryzys małżeństwa? - Włodzimierz Zatorski OSB

Kryzys małżeństwa?
Włodzimierz Zatorski OSB

„Ja biorę Ciebie za żonę (męża) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”

Bardzo piękny jest tekst przysięgi małżeńskiej, wypowiadanej przez nowożeńców podczas liturgii zawarcia tego sakramentu. Zakochani w sobie ludzie pełni nadziei optymizmu patrzą w przyszłość. Wszak każdy chce „żyć długo i szczęśliwie”. Przeważnie na początku swojej wspólnej drogi widzą w sobie głównie pozytywne cechy. Wszak to właśnie dlatego decydują się na wspólne życie z konkretną osobą. Niestety, zdarza się jednak że z czasem pojawiają się pewne – mniejsze lub większe – napięcia czy kryzysy. Różni małżonkowie inaczej sobie z nimi radzą. Zależy to często od ich charakteru i osobowości. Z całą pewnością wszystkim jednak przydadzą się pewne wskazówki i pomoc.

Z całą pewnością właśnie o tym myślał Włodzimierz Zatorski OSB, pisząc swoją książkę pod tytułem „Kryzys małżeństwa?”. Autor jest zakonnikiem – najpierw benedyktynem z Tyńca, następnie kamedułą. Sam mówi o sobie we wstępie:

„otóż jestem w klasztorze trzydzieści lat i przeżyłem jak dotąd pięciu opatów! A w małżeństwie macie jednego opata dozgonnie… nieustannie macie go na karku”.

Dlatego też nie waha się – nieco przewrotnie – określić małżeństwa jako „najsurowszego z zakonów”. Przesada, powiecie? Wydaje się jednak, że nie. Małżeństwo bowiem to w istocie bardzo wymagający „zakon” o czym o. Włodzimierz przekonuje nas w swojej książce.

Kryzys małżeństwa?” składa się zasadniczo z trzech części. W pierwszej z nich autor stara się uświadomić czytelnikom, czym jest małżeństwo w Bożym zamyśle. Aby jednak mówić w ogóle o małżeństwie, stawia (wydawałoby się) proste pytanie: kim jesteśmy? Jakie mamy mniemanie o sobie? Co za myśli nurtują nasze serce?

Podaje także pewną definicję małżeństwa. Mówi o nim jako o „szczególnym miejscu, w którym dochodzi do spotkania z drugim i wspólnoty z nim”. Przekonuje nas o tym, że „małżeństwo jest tą więzią, w której wzajemnie siebie odkrywamy. I to jest podstawowa prawda i jednocześnie punkt wyjścia do refleksji nad małżeństwem”.
Autor sporo mówi o relacji do drugiej osoby. Zauważa, że dopiero w takiej właśnie relacji tak naprawdę poznajemy siebie. Niektórzy w dzisiejszym świecie podważają w ogóle sens małżeństwa. Mówią, że do szczęścia nie jest im potrzebny „żaden papierek”. Dowodzą, że małżeństwo niczego nie zmienia. Tymczasem w optyce katolickiej tak nie jest. Małżeństwo jest sakramentem, mającym być umocnieniem dla tych którzy je zawierają. Oczywiście nie jest tak, że z automatu sprowadza szczęście. Trzeba o nie dbać każdego dnia.

Czy to jest jednak takie proste? Czy w natłoku codziennych zajęć, spraw i obowiązków jesteśmy w stanie codziennie „spalać się z miłości”?

Pewną odpowiedź na to stanowi druga część książki, pod tytułem „jak budować wzajemną więź”? Włodzimierz Zatorski OSB stara się dać praktyczne wskazówki małżonkom. Sporo miejsca poświęca Eucharystii, która winna być dla nich umocnieniem. Wyjaśnia, na czym polega „komunia osobowa”. Wskazuje na postawy, które niszczą miłość. Wymienia przede wszystkim egoizm i chęć postawienie „na swoim” za wszelką cenę.

Podpowiada, że bardzo ważna jest modlitwa. Wszak „małżeństwo jako wspólnota eklezjalna w Duchu Świętym powinno razem się modlić, aby żyć miłością Chrystusa”. Zachęca do wspólnego odmawiania Liturgii Godzin.

Przede wszystkim jednak wskazuje na podstawową – wydawałoby się – sprawę, czyli rozmowę. Nieco żartobliwie pisze, że do przysięgi wypowiadanej podczas ślubu dodałby słowa „i będę z tobą rozmawiał aż do śmierci”. To właśnie rozmowa, wzajemny dialog jest podstawą zdrowej relacji. Słuchanie drugiej osoby, wyjście z własnego „ja”.

W ostatnim rozdziale o. Włodzimierz pisze o małżeństwie jako o „wspólnej drodze zbawienia”. To jest droga – niełatwa – na której małżonkowie mają osiągnąć niebo. Dodatkiem do książki jest odpowiedź autora na kilka pytań.

Kryzys małżeństwa?” to książka, która może pomóc małżonkom uświadomić sobie jak wiele „pracy” ich czeka. Niemniej jednak pozycja ta mogłaby być nieco bardziej pogłębiona i uporządkowana. Autor bowiem kilkukrotnie przywołuje – moim zdaniem bez potrzeby – te same cytaty. Pisząc zaś książkę o kryzysie małżeństwa mógłby wskazać na pewne konkretne zagrożenia i sposoby jak sobie z nimi radzić. Myślę jednak, że małżonkowie na pewno skorzystają na tej lekturze.

Informacje o książce:
Tytuł: Kryzys małżeństwa?
Tytuł oryginału: Kryzys małżeństwa?
Autor: Włodzimierz Zatorski OSB
ISBN: 9788373547728
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content