Od dawna z zainteresowaniem obserwuję działalność wrocławskiej projektantki Anny Maksymiuk-Szymańskiej. Stworzyła ona własną markę odzieżową em em szop, a także pierwszą modową telewizję internetową Babskie TV i pierwszego w Polsce vlog o szyciu, Cozaszycie.pl. W związku z tym, że zainspirowała mnie do rozpoczęcia poznawania świata mody, gdy dowiedziałam się, że napisała swoją pierwszą książkę, postanowiłam po nią sięgnąć.
„Co za szycie” jest poradnikiem stworzonym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem na maszynie. Dostarcza on wiedzy na temat podstaw szycia, pomaga w wyborze odpowiedniej maszyny, pokazuje jak przygotować wykroje i jak uszyć określoną część garderoby. Do książki dołączona jest płyta DVD z tutorialami video, które wzbogacają i uzupełniają treści w niej zawarte.
Poradnik składa się z ośmiu rozdziałów i można go podzielić na część teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszą z nich rozpoczyna kwestia podstawowa, czyli omówienie maszyn, ich poszczególnych rodzajów i występujących między nimi różnic. Dowiadujemy się tutaj, na przykład, rzeczy stanowiącej dla mnie całkowitą nowość, a mianowicie czym jest chwytacz wahadłowy i rotacyjny. Scharakteryzowane zostały również konkretne modele maszyn, a wszystko to uzupełnione wskazówkami dotyczącymi tego, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru między nimi. Następnie opisane zostały podstawowe części maszyny i jej standardowe wyposażenie, a także, krok po kroku, przedstawione jak ją uruchomić i obsługiwać. Praktyczne znaczenie dla osoby początkującej ma wymienienie najczęstszych problemów, które mogą wystąpić podczas szycia i wskazanie ich przyczyn. Autorka omawia również przydatne akcesoria i ich parametry. Pomocne są informacje o tym, jaką dobrać igłę do danego rodzaju materiału, czy jaką nić do danej grubości materiału. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy ile można wyróżnić stopek do maszyn. Istnieją więc takie, które służą do wszywania zamków, do obszywania dziurek czy do ściegu overlockowego. A są to tylko przykładowe rodzaje stopek podstawowych! W dalszym fragmencie książki wyjaśnione zostało czym są ściegi i szwy oraz omówiono poszczególne rodzaje tych drugich. Bardzo interesujący jest rozdział poświęcony materiałom, który wskazuje na ich zastosowanie, włókna, z których mogą być wykonane i ich cechy charakterystyczne. Dowiadujemy się tutaj jaka istnieje podstawowa różnica między tkaniną a dzianiną, a jest nią proces produkcji. Podaję jako ciekawostkę:
„Tkanina powstaje poprzez tkanie. Jest to proces, podczas którego przeplatane są ze sobą minimum dwa systemy nitek. Natomiast dzianiny, jak sama nazwa wskazuje, powstają poprzez dzianie. Polega to na formowaniu oczek z jednej lub wielu nitek.”
Dla mnie stanowiło to kolejną z wielu nowinek. Następnie autorka przedstawia propozycje sklepów online, w których można zaopatrzyć się w tkaniny. Udziela również cennych wskazówek dotyczących tego, ile materiału należy kupić, aby uszyć dany rodzaj ubrania. Rozdział zatytułowany „Wykroje” rozpoczyna praktyczną część poradnika. Zostało w nim pokazane jak dokonywać pomiarów, aby służyły do stworzenia dobrych wykrojów. Przy okazji tego znów dowiedziałam się rzeczy, o której wcześniej nawet nie słyszałam, a mianowicie o istnieniu takich wymiarów jak, np. łuk długości przodu przez piersi czy wysokość kolana. W omawianym rozdziale wyjaśnione są skróty pomiarowe oraz znajduje się tu tabela pomocnicza wskazująca w jaki sposób zdjąć miary dla danego wymiaru. W dalszym, zasadniczym fragmencie książki, w sposób szczegółowy i przy posłużeniu się licznymi zdjęciami, przedstawione zostało jak, krok po kroku, uszyć poszczególne części ubioru. Pokazane zostało jak stworzyć własną bluzkę, koszulkę, bluzę, sukienkę, spódnicę (ołówkową i z koła), getry, torbę typu shopper, a nawet coś bardziej skomplikowanego, czyli spodnie. Przy omawianiu ich przygotowania wskazano jak samodzielnie stworzyć wykroje. Niezwykle przydatne w tym zakresie są tutoriale video znajdujące się na płycie DVD, które dostarczają dodatkowych porad i ukazują przebieg procesu szycia „na żywo”. W dalszej kolejności autorka podpowiada gdzie szukać inspiracji do tworzenia ubrań według własnych projektów. Przedstawia, między innymi, ciekawe zjawisko jakim są kawiarenki szyciowe, które stanowią połączenie normalnej kawiarni z miejscem, w którym można skorzystać z maszyny. Na końcu poradnika znajduje się słownik, w którym wyjaśniono podstawowe pojęcia w nim użyte.
Cel autorki, jakim było stworzenie książki przyjaznej, prostej i sympatycznej został, według mnie, całkowicie osiągnięty. Mimo niełatwego zadania jakim jest wytłumaczenie w sposób przystępny kwestii technicznych, została ona napisana prostym i zrozumiałym językiem. Nie sposób nie wspomnieć o oryginalnej stronie graficznej książki, o tym, że opatrzona jest pięknymi ilustracjami, a większą jej część stanowią zdjęcia.
„Co za szycie” jest ciekawą propozycją dla osób, które chcą rozpocząć naukę szycia na maszynie. Książka sama w sobie stanowi nie tylko przewodnik po meandrach szyciowych, ale też inspirację do tworzenia własnych projektów.
Informacje o książce:
Tytuł: Co za szycie. Poradnik szyciowy dla początkujących
Tytuł oryginału: Co za szycie. Poradnik szyciowy dla początkujących
Autor: Anna Maksymiuk-Szymańska
ISBN: 9788328310209
Wydawca: Helion
Rok: 2015