Chowańce. Tom 4. Pałac snów - Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Chowańce. Tom 4. Pałac snów – Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Recenzja książki Chowańce. Tom 4. Pałac snów - Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Chowańce. Tom 4. Pałac snów
Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Z zaciekawieniem oczekiwałam pojawienia się kolejnego tomu przygód trójki niezwykłych zwierząt. Szczęśliwe zwycięstwo w wojnie i zakończenie sugerujące, że wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie dawało mi wiele do myślenia. O czym może być kolejny tom? Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson w ostatnim tomie (Krąg przygód) zadbali o to, żeby czytelnik się nie nudził i z zainteresowaniem śledził poczynania Chowańców.

Po tym, jak złe armie Paksahary zostają pokonane w królestwie, wszystko powoli zaczyna wracać do normy. Magia króluje przywracając piękno i dostatek krainy. Wszyscy z wielkim zapałem przygotowują się do urodzin królowej Loranelli. Każdy przygotowuje niezwykłe prezenty. Aldwyn, Skylar i Gilbert wręczają królowej naszyjnik wykonany przez modrosójkę. Ku nieszczęściu całego królestwa okazuje się, że naszyjnik został zatruty wprowadzając królową w stan powolnej śmierci. Podejrzenia padają na tych, którzy podarowali naszyjnik, czyli na Przepowiedzianą Trójkę. Zwierzęta trafiają do więzienia. Oczekując na wyrok postanawiają zerwać z bezczynnością, która nie prowadzi do uniewinnienia. Zwierzęta uciekają z więzienia i ponownie wyruszają w drogę po to, by przekonać się, komu zależy na tym, by uśmiercić królową Loranellę.

Jak przystało na podróż po Bezkresji, pełna jest ona zagrożeń i niebezpieczeństw czekających na podejrzane Chowańce. Poszukiwania odpowiedzi i lekarstwa prowadzą Przepowiedzianą Trójkę do krainy, która dotychczas pozostawała przez nich niezbadana. Jest to Kraina Snu. Miejsce, w którym czas i życie płyną inaczej niż w rzeczywistości. Miejsce, które wymaga pomocy przewodnika – Rem-mentora, który w bezpieczny sposób przeprowadzi zwierzęta. Kluczowe jest zapewnienie bezpiecznego powrotu do realnego świata, co do samego końca wyprawy nie jest oczywiste.

Trzeba pogratulować autorom książki fantazji. Pozornie w krainie, w której wreszcie zapanował pokój, nic niezwykłego nie może się wydarzyć. Zamach na królową zabiera czytelników w kolejną wyprawę. Pokuszę się na stwierdzenie, że jest ona jeszcze bardziej niezwykła niż poprzednie. Kraina Snu to miejsce, które z każdą chwilą zaskakuje na nowo. Wszystko jest tu nieprzewidywalne. Nieodzownie towarzyszyły mi skojarzenia z filmowym światem Tima Burtona. Nieco mroczny, nieco ironiczny to to, na co zwrócił uwagę dorosły czytelnik. Ilustracje najczęściej przedstawiają niebezpieczne i paskudne stwory, na które trafiają przyjaciele, co dodatkowo potęguje atmosferę grozy. Patrząc z perspektywy dziecka, na pewno nie pozwoli szybko zasnąć, ponieważ każdy rozdział kończy się tak, że konieczne jest przeczytanie następnego i następnego. Do samego końca nie wiadomo czy Chowańcom uda się uratować królową, a przede wszystkim kto postawił sobie za cel zakłócenie spokoju w Bezkresji. Jest to dużym plusem kolejnej książki o Chowańcach.

Pojawienie się kolejnego tomu serii o Chowańcach budził w zbliżonym stopniu moją ciekawość i niepokój. Historia zawładnięcia Bezkresją przez Paksaharę została zamknięta w trzech wcześniejszych tomach. Wielką niewiadomą stanowiło to, co zostanie przedstawione w ostatniej części. Obawiałam się, że kolejna przygoda będzie naciągana wyłącznie dla potrzeb zarobkowych autorów. „Pałac Snów” jest jednak spójnym opisem kolejnej przygody Przepowiedzianej Trójki, przez co łamie złotą zasadę bajek, że na koniec wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Bohaterowie po raz kolejny dowodzą siły swojej przyjaźni i pokonują przeciwności. W ten sposób autorzy pokazują, że życie jest nieprzerwaną przygodą, a spokojny żywot, kiedy życie pełne jest niespodzianek to rzadkość.

Książka jest obowiązkową pozycją dla tych, którzy przeczytali trzy poprzednie tomy i nadal mają ochotę towarzyszyć Aldwynowi, Skylar i Gilbertowi. Przyznaję, że nie wierzyłam, że książki o Przepowiedzianej Trójce wkradną się do mojego serca. Jedno jest pewne – na żadnego kota, czy żabę nie patrzę już w ten sam sposób. Seria „Chowańce” pobudza wyobraźnię i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Pobocznym wątkiem są poszukiwania przez Aldwyna jego siostry. Rozczarowało mnie, że poświęcono mu tak mało miejsca. Mimo tego, że jest to ostatni tom przygód, kompozycja książki pozostaje otwarta. Zakończenie sprawia, że marzy się o kolejnym tomie, w którym historia siostry Aldwyna zostanie rozwinięta. Póki co, brak kolejnej publikacji o przygodach Chowańców pozostawia moje pragnienie w sferze marzeń.

Informacje o książce:
Tytuł: Chowańce. Tom 4. Pałac snów
Tytuł oryginału: The Familiars, Book 4: Palace of Dreams
Autor: Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
ISBN: 9788379660216
Wydawca: IUVI
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content