Bez ciebie to nie święta - Beth Reekles - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Bez ciebie to nie święta – Beth Reekles

Bez ciebie to nie święta - Beth Reekles

Bez ciebie to nie święta
Beth Reekles

Czas na świąteczne książki, filmy oraz muzykę uważam za otwarty! Na pierwszy ogień poszła książka „Bez Ciebie to nie święta”, która była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, a tak naprawdę trafiła w moje ręce tylko dzięki mojej niewiedzy. Już Wam tłumaczę, o co chodzi. W wyborze książki kierowałam się tylko tym, że dotyczy świąt. Zbliżał się grudzień, więc pomyślałam sobie, BIORĘ, nie sprawdziłam autorki, poprzednich powieści, nie zrobiłam zupełnie nic z rzeczy, które zwykle czynię. A po lekturze, zadowolona z fajnie spędzonego czasu postanowiłam nadrobić zaległości, „wygooglowałam” autorkę i co wyszło? Okazało się, że Beth Reekles jest autorką bestsellerowej powieści „The Kissing Booth”, której adaptacja filmowa cieszy się ogromnym powodzeniem na Netflixie. Generalnie Beth jest odnoszącą sukcesy autorką literatury młodzieżowej. W 2013 „TIME” zaliczył ją do 16 Najbardziej Wpływowych Nastolatków. Znalazła się również na listach osób nominowanych do kilku innych nagród, między innymi do Queen of Teen w 2014. Co prawdą szukając dalej, znalazłam notatkę, że „Bez Ciebie to nie święta” jest pierwszą powieścią Reekles przeznaczoną dla dorosłych czytelników, jednak nie wystarczyłoby mi to, do sięgnięcia po literaturę. Jestem stanowczo za stara na literaturę dla młodzieży i bałabym się, że autorka jednak nie podoła z przeskoczeniem granicy. Czy się myliłam? Przekonacie się za chwilę.

Po dość długim wstępie (ale musiałam się tym podzielić) przejdę do samej książki. Głównymi bohaterkami są dwie siostry. Totalnie zakręcona na punkcie świąt Eloise, która cały rok czeka na święta, organizuje szkolne jasełka, non stop słucha hitów okolicznościowych. Praktycznie nic nie jest w stanie zniszczyć jej świątecznego nastroju, czy nawet choćby trochę ostudzić entuzjazm. Druga bohaterka to Cara, bliźniaczka Eloise, która ma trochę inne podejście do nadchodzącego okresu niż siostra. Jej świat kręci się aktualnie wokoło pracy, bardzo ciężko pracuje, aby zasłużyć na awans, który pojawił się na horyzoncie. Tak naprawdę, wyjazd świąteczny trochę jej nie pasuje w obecnym czasie, najchętniej by go odwołała i pojechała do rodziny dopiero na Sylwestra, czy Nowy Rok. Tylko co na to siostra?

Oprócz głównego motywu siostrzanych rozterek świątecznych, mamy też wątek miłosny, którego nie może zabraknąć w historiach tego tylu. Jamie i George — dwóch tajemniczych mężczyzn, jeden zachowujący się jak Grinch, a drugi skrywa sekret. Czy oni zamieszają w głowach obu siostrom? Jak ich obecność przełoży się na świąteczny klimat, popsuje wszystko czy wręcz odwrotnie?

Książka ogólnie świetnie się sprawdziła jako lekkie, niedziele czytadło. Udało mi się ją przeczytać doskokami, w ciągu całego dania. Nie ma w niej na tyle zawiłej fabuły, żeby przerwy w czytaniu przeszkadzały. Można w każdej chwili odłożyć ją na półkę i wrócić, kiedy czas pozwoli.

Rozśmieszyło mnie w książce odliczanie do świąt. Liczba dni/godzin pozostałych do Świąt Bożego Narodzenia. Takie odliczanie zawsze bardziej kojarzyło mi się z kryminałami albo filmami akcji, kiedy to czekaliśmy na jakiś wybuch albo popełnienie zbrodni. Tutaj dodanie tego zbiegu sprawiło, że troszkę się uśmiechałam pod nosem.

Generalnie książka spełniła swoje zadanie, powoli zaczęła przenosić mnie w świąteczny klimat. Czytało się ją lekko i przyjemnie, nie wymagała zbytnio dużego skupienia, gdyż historia zaprezentowana przez autorkę była bardzo prosta.

Po lekturze zastanawiałam się krótko, która bliźniaczka ma więcej racji, czy ta która za wszelką cenę chciała wyprawić święta z prawdziwego zdarzenia? Mimo wszystkich sprzeciwów, na siłę skłaniając siostrę do przyjazdu do sobie, mimo że tamta miała przełomowy okres w pracy, a i pogoda średnio sprzyjała. Czy może tej drugiej, która stawiała prace na pierwszym miejscu i pomimo świadomości, jak ważny dla Eloise jest świąteczny czas, próbowała przekonać ją, aby odpuściła? Szczerze mówiąc, sama nie wiem, którą stronę wziąć, obie po części miały swoje racje i przekonania. A czy w końcu rozwiązały swoje problemy i jak skończyła się AKCJA ŚWIĘTA? Dowiecie się podczas lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Bez ciebie to nie święta
Tytuł oryginału: It Won’t be Christmas Without You
Autor: Beth Reekles
ISBN: 9788366575387
Wydawca: Insignis
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content