Mój ukochany wróg - Karolina Głogowska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Prawdziwe historie

Mój ukochany wróg – Karolina Głogowska

Mój ukochany wróg - Karolina Głogowska

Mój ukochany wróg
Karolina Głogowska

Kiedy tylko przeczytałam, że książka „Mój ukochany wróg” została oparta na prawdziwych historiach, wiedziałam, że nie mogę przejść obojętnie obok tej pozycji. Uwielbiam książki bazujące na faktach, gdyż zwykle dużo bardziej wczuwam się w przeczytane historie i głębiej się one odbijają w moje głowie. Nie zawiodłam się i tym razem.

Książka opowiada historię trzech kobiet: Niki, Ady i Wioli oraz Jonasza. Historia każdej z pań zaczyna się dość podobnie. Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu i prawie że od pierwszego dnia stanie się protegowaną szefa. Każda po kolei zastanawia się, dlaczego to ją, osobę niewiele wyższą w hierarchii od zwykłej stażystki, upodobał sobie on, charyzmatyczny mężczyzna na wysokim stanowisku, który dodatkowo jawi się jako spełnieni marzeń każdej kobiety. Ciepły, czuły, jednym słowem ideał, bratnia dusza. Wszystko wydaje się ładne i piękne, do momentu, gdy Jonasz zaczyna mieć coraz mniej czasu, nagminnie kłamie, staje się bardziej władczy, manipuluje kobietami. Mimo kłamstw i kombinacji, obraca kota ogonem i na koniec tą złą i odpowiedzialną za całe zło, zostaje jego aktualna partnerka. W książce mamy opisane bardzo dokładnie, jak potrzeba miłości i bliskości drugiego człowieka, czyni nas idealnym celem dla psychopaty. Wydawać by się mogło, że najbardziej podatne na manipulację są osoby słabe, zlęknione, nic bardziej mylnego. Psycholog, do której udały się bohaterki, gdy już udało im się rozgryźć Jonasza, powiedziała:

„Wszystkie jesteście samodzielne, dobrze wykształcone, niezależne. Nie lubicie rutyny i stagnacji, jesteście otwarte na nowe doświadczenia i wyzwania. Nie chcecie nudnego życia ani nudnego mężczyzny. A jaki mężczyzna sprosta takiej kobiecie? Co najmniej tak silny, ekstrawertyczny i dominujący jak one. Tylko tacy mężczyźni są dla was atrakcyjni i nic w tym złego. Problem polega na tym, że w tej puli, oprócz silnych i interesujących jednostek bez żadnych zaburzeń, znajdują się również psychopaci. Szczerze mówiąc, jest ich całe mnóstwo.”

Tak jak sami widzimy, psychopata to nie jest zawsze osoba, którą z daleka można poznać, jest to często zimny i opanowany osobnik, który dokładnie wie, jak postąpić, aby osiągnąć swój cel. Poznając historie bohaterek: Niki, Ady i Wioli, możemy dokładnie prześledzić schemat działania takiego człowieka. Jak sami się przekonacie, jest on bardzo dobrze rozplanowany. Osacza on wybraną ofiarę od samego początku, pierwszego dnia pracy, nie dając jej tym samym czasu na rozeznanie się w temacie, choćby posłuchanie biurowych plotek. Jedna z bohaterek chciała ostrzec drugą, aby ta uważała, ale było już za późno, kobieta została już dokumentnie zmanipulowana przez Jonasza i nic nie było w stanie zmienić jej przywiązania, ani tym bardziej uwierzyć w wersję odrzuconej kochanki.

Historia została napisana w bardzo interesujący sposób, autorka pozwoliła nam poznać wydarzenia z perspektywy poszczególnych bohaterek, co prawda zabrakło mi rozdziału napisanego z perspektyw Emilii, żony Jonasza. Bardzo mnie ciekawiło, co dzieje się w jej głowie, czy rzeczywiście nie wiedziała co dzieje się dokoła jej, czy może była tak samo zmanipulowana przez mężczyznę, jak pozostałe kobiety. Może była tak skoncentrowana na własnej osobie oraz karierze, że nie obchodziło jej, co wyczynia jej szacowny małżonek z każdą kolejną kochanką?

Książkę czyta się świetnie, pochłonęłam ją w dwa wieczory. Autorka bardzo starannie zadbała o język oraz charakterystykę bohaterów, starała się wejść w ich umysły jak najgłębiej, aby potem przedstawić czytelnikowi to, co działo się w ich głowach.

Lektura tej książki skłania do analizy naszych związków, otoczenia. Zastanowienia się, czy może gdzieś na naszym otoczeniu, bliższym, czy też dalszym, jest osoba, która stara się nami manipulować, sterować, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oczywiście, też nie ma co przesadzać w swoim wnioskach, nie każda osoba władcza i z silnym charakterem jest psychopatą. Jednak warto czasami zastanowić się nad tym, kto nas otacza i jaki wywiera na nas wpływ.

Informacje o książce:
Tytuł: Mój ukochany wróg
Tytuł oryginału: Mój ukochany wróg
Autor: Karolina Głogowska
ISBN: 9788328073975
Wydawca: WAB
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content