Siostry Medium - Adam Wojtaś - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Siostry Medium – Adam Wojtaś

Recenzja książki Siostry Medium

Siostry Medium
Adam Wojtaś

Kto nie lubi historii o duchach? Każdy z nas choć raz siedział na łóżku z przerażoną miną i załzawionymi oczami, słuchając przerażającej opowieści o czarnych damach, zadręczonych duszach i nawiedzonych domach… Takie historie dla niektórych wydają się być jeszcze straszniejsze, kiedy wiemy, iż czarnymi bohaterami tych opowieści są dusze ludzi, który zginęli w strasznych okolicznościach. Brak kosmitów, magicznych stworów, czy obdarzonych niezwykłymi mocami ludzi. Tylko śmierć, coś co czeka nas wszystkich w swoim czasie, coś (a może ktoś?), nieznanego, nieogarnionego i niebezpiecznego. Stąd też rodzi się pytanie, co dzieje się z nami po śmierci?

Siostry Bell, Luiza i Margaret, to główne bohaterki książki „Siostry Medium”. Dziewczyny pochodzące z zamożnej rodziny, stały się sławne nie tylko w książce napisanej przez Adama Wojtasia, ale jak zapewnia opis na okładce, książka została stworzona na bazie prawdziwej historii o siostrach żyjących w czasach XIX wiecznej Anglii. Jest to opowieść o życiu sióstr, które odkryły swój niezwykły dar porozumiewania się z duchami. Na początku zaczynamy nieśmiało, od historii powstania rodziny Bellów, narodzin sióstr i ich dorastania. Potem mamy pierwszy „epizod” z duchem, który „porozumiewa się” za pomocą hałasów w domu. Dalej sytuacja nabiera tempa. Najpierw przyjaciele, potem obcy ludzie dowiadują się o darze kobiet. Siostry mają „pełne ręce roboty”, każdy chce porozmawiać i połączyć się ze swoim bliskim krewnym, który nagle odszedł.

Oprócz głównego wątku powieści, jesteśmy świadkami dorastania sióstr. Z dziewcząt stają się dojrzałymi kobietami, a choć łączą ich więzy krwi, siostry Bell bardzo się różnią. Luiza to spokojna i zdystansowana dziewczyna, zamknięta w sobie i nie szukająca rozgłosu. Margaret to jej zupełne przeciwieństwo. Piękna i błyszcząca w towarzystwie, śmiała i żądna zaszczytów. Różnice charakterów sióstr, często sprowadzają na rodzinę Bellów poważne kłótnie i nieporozumienia.

Niestety muszę napisać, iż pomimo ciekawej formuły powieści i pomysłu na historię, bardzo nudziłam się gdy czytałam książkę. Wyobrażam sobie, że podobnie mógł czuć się Harry Potter na lekcjach z profesorem Binnsem, niby opowieść jest ciekawa, ale napisana w taki sposób, że przypomina to średnio interesującą książkę do historii, bogatą w ciekawostki i kreację bohaterów. To co czytałam było zajmujące, ale pozbawione emocji jako, opowieść o duchach. Nic co działo się w książce nie potrafiło mnie „wciągnąć do niej”. Wiecie jak to jest? Niby wszystko poprawnie, poprawny język, brak błędów, a cała historia jest logicznie poukładana, ale brakuje emocji, kwiecistych epitetów, trzymaniu Czytelnika w napięciu, przerażenia płynącego z nieznanego świata duchów… To wszystko sprawiłoby, że książka byłaby zdecydowanie ciekawsza.

„Katie przysłuchiwała się temu z mieszaniną strachu i fascynacji. Wyraźnie słyszała, że jej córki rozmawiają  z istotą, która tak ją irytowała nieustanną obecnością. Nagle z dołu dobiegł ich dziwny hałas. Katie wybiegła. Siostry po wyjściu matki długo nie mogły zasnąć. Rozmowa z duchem tak bardzo przytłoczyła Luizę, że prawie całą noc wpatrywała się w sufit. Stwierdziła, że najwyraźniej nauka musiała ją zawieść, choć oczywiście mógłby to być zbieg okoliczności”  s.20.

Na tylnej okładce, można przeczytać „Czy masz odwagę otworzyć tę książkę?” Mam dowód, że miałam odwagę ją otworzyć i co więcej pewien odgłos ulgi towarzyszył mi w momencie gdy ją zamknęłam. Niestety, nie było to spowodowane strasznymi historiami spisanymi w książce. Jestem pewna, że autor włożył w swoją opowieść wiele siły i czasu. Niestety, potrzeba jeszcze trochę, by dopracować całość.

Informacje o książce:
Tytuł: Siostry Medium
Tytuł oryginału: Siostry Medium
Autor: Adam Wojtaś
ISBN: 9788379425501
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content